اعداد جادویی از نیم‌فصل اول لیگ بیست و یکم

همه خوب‌ها برای استقلال، همه بدها برای شهرخودروی مشهد!

نیم‌فصل لیگ برتر به پایان رسیده و تیم‌ها به نیمه راه مسابقات رسیده‌اند؛ از اینجا به‌بعد مسابقات فوتبال داخلی جذاب‌تر می‌شود و پیش‌بینی رقابت‌های حساس‌تری را نیز می‌کنیم.

شهروندآنلاین: رقابت‌های لیگ برتر فوتبال به نیمه خود رسید و حالا 15 هفته جذاب دیگر در انتظار این مسابقات است. تیم‌های لیگ برتر 15 بازی خود را انجام داده‌اند و جدول رده‌بندی سروشکل خوبی پیدا کرده است. از طرفی بعد از انجام دیدارهای هفته شانزدهم تیم‌ها راهی تعطیلات نیم‌فصل خواهند شد و فرصتی دارند تا علاوه بر استراحت به پوشش نقاط ضعف خود بپردازند و با شرایط بهتری دیدارهای آینده خود را انجام بدهند.

در پایان نیم‌فصل لیگ برتر اما آمارواعدادی از مسابقات باقی‌ مانده که توجه به آنها در شرایط کنونی خالی از لطف نیست. اعدادی که بعضی‌هایشان اعجاب‌انگیز است و می‌تواند سطح کیفی مسابقات لیگ برتر را به‌طور کامل نشان بدهد.

اعداد غیرواقعی در جدول لیگ برتر

مسابقات لیگ برتر ایران در شرایطی دنبال شده که نتیجه 4 بازی از مجموع 120 مسابقه‌ای که تاکنون برگزار شده، بیرون از زمین و از سوی کمیته انضباطی مشخص شده است. یکی از این مسابقات دیدار مس‌رفسنجان و شهرخودروی مشهد بود که اعضای تیم مشهدی به‌خاطر مسائل مالی حاضر به رفتن به رفسنجان نشدند و بازیشان انجام نشد. در نهایت مس با حکم کمیته انضباطی با نتیجه سه‌برصفر برنده اعلام شد. همچنین به‌خاطر شکایت سه باشگاه استقلال، پیکان و سپاهان از باشگاه گل‌گهر به‌خاطر استفاده غیرمجاز از بازیکن گابنی، کمیته انضباطی رأی به سه‌برصفر شدن بازی‌های این سه تیم با گل‌گهر داد. اتفاقی که دو امتیاز به استقلال و سه امتیاز به پیکان و سپاهان اضافه کرد و 7 امتیاز از گل‌گهر کسر کرد. البته که این پرونده در کمیته استیناف باز است و امکان تغییر حکم وجود دارد. با این‌حال چنین حکم‌هایی باعث شده تعداد بردوباخت تیم‌ها در جدول و همچنین گل‌های زده و خورده‌شان واقعی نباشد و این به‌طور کلی روی آمارها تاثیرگذار است.

همه رکوردها برای استقلال

قهرمانی استقلال در نیم‌فصل لیگ برتر به‌خوبی نشان می‌دهد که این تیم چقدر آمار خوبی را به‌ثبت رسانده است. استقلالی‌ها در 15 بازی گذشته‌شان 10 برد داشتند و 5 تساوی کسب کردند. جالب اینکه آنها تنها تیم بدون باخت رقابت‌ها تاکنون هستند. اتفاقی که نظیرش در سال‌های گذشته وجود نداشته است. استقلال در شرایطی با 35 امتیاز از 15 بازی صدرنشین است که پرسپولیس به‌عنوان قهرمان نیم‌فصل سال گذشته 30 امتیاز تا اینجا به‌دست آورده بود و خود استقلال پارسال در این مقطع با 26 امتیاز، سوم بود. از نظر دیگر استقلال با 24 گل زده بهترین خط حمله لیگ را از آن خود کرده است. آنها در 15 بازی فقط 5 گل دریافت کردند که بهترین خط دفاع لیگ هم با این شرایط به آنها می‌رسد. این آمار و رکوردهای فوق‌العاده برای استقلال از تیم فرهاد مجیدی یک تیم قدرتمند ساخته که یکی از مدعیان اصلی قهرمانی است و طرفدارانش امیدوارند با ادامه روند کنونی طلسم سال‌های گذشته برای تیم‌شان بشکند و جام را در آغوش بکشند.

پرسپولیس، بهتر از پارسال

اگرچه تصور می‌شود پرسپولیس بدتر از سال گذشته که قهرمان شد، نتیجه گرفته اما واقعیت جز این است. سرخ‌ها پارسال تا پایان هفته پانزدهم 30 امتیاز گرفته بودند و امسال این عدد به 32 امتیاز رسیده که عملکرد بهتری محسوب می‌شود. واقعیت این است که نتایج فوق‌العاده استقلال، پرسپولیس را از کسب قهرمانی نیم‌فصل ناکام کرده است. با این‌حال شاگردان یحیی گل‌محمدی در این مسیر کوتاه نمی‌آیند و خودشان را برای رقابت جدی بر سر قهرمانی با آبی‌پوشان در نیم‌فصل دوم آماده می‌کنند.

شهرخودرو در صدر بدترین تیم‌های لیگ!

قعرنشینی شهرخودروی مشهد با 4 امتیاز همه‌چیز را درباره شرایط این تیم نشان می‌دهد اما آمارها هم علیه آنهاست! شهرخودرو تنها تیمی در لیگ برتر محسوب می‌شود که هیچ بردی نداشته است! آنها فقط 4 تساوی و 4 امتیاز کسب کردند. بدترین خط حمله لیگ با 4 گل زده در اختیار شهرخودرو است و 23 گل خورده این تیم، بدترین خط دفاع را نیز به آنها هدیه می‌دهد! نماینده مشهد اگرچه هنوز 15 بازی و یک نیم‌فصل برای بقا در لیگ فرصت دارد اما بعید است با شرایطی که دارد، بتواند از قعرجدول جدا شود و بالا بیاید و از سقوط رهایی یابد.

میانگین 1.7 گل در هر بازی

در مجموع 120 مسابقه‌ای که برگزار شده 209 گل از سوی 16 تیم حاضر در مسابقات به‌ثمر رسیده است. البته 12 گل تاکنون از سوی کمیته انضباطی به تیم‌ها هدیه داده شده است! با این‌حال با توجه به جدول کنونی میانگین 1.74 گل در هر بازی به ثبت رسیده که آمار ضعیفی محسوب می‌شود. در شرایطی که فوتبال با گل‌های زیاد جذاب است اما در ایران اکثر بازی‌ها کم‌گل است و ثبت میانگین کمتر از دو گل در هر بازی نسبت به کشورهای مطرح فوتبال بسیار پایین است.

شگفتی‌سازها از تهران، اراک و رفسنجان

جدا از بالانشینی استقلال، پرسپولیس و سپاهان در جدول نیم‌فصل اول که نشان می‌دهد آنها مدعیان اصلی قهرمانی هستند، نمی‌شود از شگفتی‌سازی 3 تیم دیگر هم به‌سادگی عبور کرد. آلومینیوم اراک یکی از این تیم‌هاست که حتی مدتی در صدرجدول رقابت‌ها نیز قرار داشت اما آرام‌آرام پایین آمد. از طرف دیگر پیکان جوان با میانگین سنی 23 سال و مس‌رفسنجان که دومین فصل حضور در لیگ برتر را سپری می‌کند هم در رده‌های بالای جدول قرار دارند و شگفتی‌سازان مسابقات تاکنون بوده‌اند. این 3 تیم تنها تیم‌هایی هستند که صدرنشینان لیگ برتر را متوقف کرده یا شکست داده‌اند!

این رقابت جذاب ادامه دارد

رقابت‌های لیگ برتر هفته آینده نیز با دیدارهای هفته شانزدهم ادامه می‌یابد و سپس تیم‌ها به تعطیلات چندهفته‌ای می‌روند. بعد از آن انتظار می‌رود با نفرات جدیدی که جذب تیم‌های لیگ برتر می‌شوند، شرایط متفاوت باشد. از این رو رقابت جذاب میان لیگ برتری‌ها ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود بازی‌های حساس و زیباتری را نیز از تیم‌ها شاهد باشیم. چراکه اکثر تیم‌ها به شرایط هماهنگی رسیدند و به آینده بسیار امیدوار هستند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.