مشکات‌الزهرا؛ ظهور یک ستاره در استرالیا

دختر تنیسور ۱۷ ساله به اولین پیروزی یک ایرانی در تاریخ گرنداسلم‌ها دست پیدا کرد

مشکات‌الزهرا صفی، تنیس‌باز ۱۷ ساله ایرانی دست به کار بزرگی زد و به دور دوم رقابت‌های تنیس آزاد استرالیا در رده جوانان صعود کرد.

حسین جمشیدی: چندی پیش بود که سایت فدراسیون جهانی از مشکات صفی، اولین دختر ایرانی حاضر در جمع 100 نفر برتر تنیس جهان به عنوان ورزشکار زن بااستعداد نام برد. مشکات‌الزهرا صفی پس از درخشش در رویدادهای بین‌المللی و قرار گرفتن در بین ۱۰۰ تنیسور برتر، به عنوان نخستین جوان ایرانی خود را به مسابقات گرند اسلم استرالیا رساند.

دختر تاریخ‌ساز تنیس ایران که رتبه ۷۴ جوانان جهان را در اختیار دارد، بعد از بدرقه رسمی از سوی مسئولان ورزش کشور در اولین دیدار خود نمایش بسیار خوبی برابر آنجا نایار از کشور میزبان داشت و تنیسور استرالیایی را در ۲ ست پیاپی و با نتایج ۶-۴ و ۶-۳ شکست داد.

شروع بازی برای صفی خوب پیش نرفت و با بریک شدن در گیم نخست و گرفتن گیم سرویس نایار توسط خودش، نتیجه دو صفر به نفع تنیسور استرالیایی شد. اما در ادامه مشکات با تمرکز بیشتری سرویس زد تا نخستین گیم خود در این مسابقه را بگیرد. بعد از استراحت ۶۰ ثانیه‌ای، این مشکات بود که با آمادگی بیشتر، گیم سرویس نایار را بریک کرد و بعد از آن هم با قدرت گیم سرویسش را هولد کرد.

در حالی که صفی بعد از بریک کردن مجدد حریف، می‌توانست نتیجه را ۲-۵ کند، موفق به گرفتن گیم سرویس خودش نشد تا حساب کار ۳-۴ شود. در حالی که نایار با ۴-۴ کردن بازی در ست نخست، استرس را برای دوستداران تنیسور ایرانی افزایش داد، اما مشکات‌الزهرا بسیار به موقع به روند خوب سرویس زدنش برگشت و با گرفتن گیم پنجم فشار را به سمت حریفش برد. در حالی که نایار ۰-۱۵ پیش افتاده بود، نقطه عطف بازی برای صفی فرا رسید و مشکات با گرفتن چهار امتیاز متوالی، گیم حریف را بریک کرد و توانست ست اول را با نتیجه ۴-۶ به نفع خودش به پایان ببرد.

در ست دوم مسابقه، مشکات نتوانست دو گیم اول سرویس خودش را بگیرد اما با برگشت‌های فوق‌العاده سرویس‌های حریف را بریک کرد تا اختلافی ایجاد نشود. در ادامه و با به‌دست آوردن دوباره‌ اعتماد به نفسش، موفق شد گیم سوم خودش را بگیرد و با نمایشی طوفانی، علاوه بر بریک کردن مجدد نایار، گیم سرویس خودش را هم هولد کرد تا با به‌دست آوردن چهار گیم متوالی در آستانه پیروزی در این مسابقه قرار بگیرد. روی نتیجه ۲-۵ نایار اولین بار در ست دوم گیم سرویسش را به نفع خودش به پایان برد تا مشکات برای پیروزی در این مسابقه سرویس بزند. در این گیم در حالی که با خطای فورهند مشکات، حریف استرالیایی در آستانه بریک کردن بود، با حمله فوق‌العاده مشکات روی فورهند حریف، با خطای تحت فشار او بریک پوینت را نجات داد و در ادامه با گرفتن دو امتیاز دیگر، اولین برد خودش را در گرنداسلم‌ها به‌دست آورد.

صفی با این پیروزی به نخستین بازیکن ایرانی تبدیل شد که به مرحله دوم مسابقات جوانان یک گرند اسلم صعود می‌کند. اتفاقی که واکنش صفحه اتحادیه تنیس زنان در شبکه‌های اجتماعی را هم به دنبال داشت: «با مشکات صفی آشنا شوید، نخستین بازیکن ایرانی که در بین 100 نفر برتر جوانان قرار می‌گیرد و دختری که در بخش انفرادی جوانان تنیس استرالیا رقابت می‌کند.»

تنیسور مستعد ایرانی در مرحله بعد باید با سید هشتم رقابت‌ها، سوفیا کاستولاس بلژیکی مسابقه بدهد، حریف ۱۶ ساله‌ای که در رنکینگ جهانی صاحب رتبه ۹۰۵ است و دور نخست تنیسور قزاق را به احتمال بسیار زیاد شکست خواهد داد.

صفی: از این پیام‌ها هیجان‌زده هستم

مشکات‌الزهرا صفی بعد از درخشش برابر نماینده میزبان در گفت‌وگویی کوتاه به «شهروند» می‌گوید: «من برای یک کار بزرگ اینجا هستم و در راند اول توانستم نماینده‌ای از استرالیا را که میزبان است، شکست دهم. در راند بعدی هم باید با تنیسور بلژیکی بازی کنم که او هم رقیب سختی است. اینجا همه قدرتمند هستند. باید از مردم ایران بابت دلگرمی و پیام‌های محبت‌آمیزشان قبل و به ویژه بعد از این مسابقه تشکر کنم. واقعا فکرش را نمی‌کردم که با چنین استقبالی مواجه شوم و حجم پیام‌ها بی‌نظیر بود. قطعا این دلگرمی و حمایت‌ها از سوی مردم و مسئولان می‌تواند مرا برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر کمک کند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.