واکنش مهم رئیسی به امکان مذاکره مستقیم با آمریکا/ مذاکرات همه چیز ما نیست/ ماموریت پوتین به وزرای روسیه درباره ایران

۵ نفر آشنای دولت ما را نام ببرید

رئیس جمهوری گفت: مذاکرات همه چیز ما نیست، روسیه یکی از همسایه های بزرگ ماست و ما بنای تامل با همه دنیا را داریم.

به گزارش شهروندآنلاین، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری امشب در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم تاکید کرد که ما مذاکرات را پیش می‌بریم اما همه‌چیزمان مذاکره نیست؛ در خنثی‌سازی تحریم‌ها یکی از راه‌های ما ارتباط با روسیه است.

رئیسی در پاسخ به این سوال که «سفر به روسیه مهمترین سفر از آغاز دولت سیزدهم تاکنون بوده است. منتقدان دولت این گسترش روابط با چین و روسیه را ناقض شعار قدیمی نه شرقی نه غربی می‌دانند. نظرتان چیست؟» گفت: ما در سیاست بین‌المللی در جمهوری اسلامی فعالیت و تلاش بسیاری داشتیم و داریم، لکن در همه حوزه‌ها این سیاست به‌طور متوازن نبوده است. در حوزه تجاری و اقتصادی فعالیت نداشته‌ایم و نوعی عقب‌ماندگی داریم. تاکنون آنچه عمل شده متوازن نبوده است. ما باید سیاست متوازن داشته باشیم. چرا به همسایگان توجه نکردیم؟ کمبودها و کاستی‌ها دارد جبران می‌شود. روابط تجاری ما با روسیه ۳میلیارد دلار است که می‌تواند به ۱۰میلیارد دلار برسد. کالاهای استراتژیکی در روسیه وجود دارد که می‌تواند به ایران وارد شود و محصولات کشاورزی ایران به روسیه صادر شود. در بحث ترانزیت، حمل‌ونقل، انرژی، صنعت و هوافضا می‌توانیم همکاری مشترک انجام دهیم و ظرفیت‌هایش موجود است. ما مزیت‌هایی در کشور داریم که مورد نیاز روسیه است.

وی در پاسخ به اینکه «تعریف‌تان از سیاست متوازن چیست؟» افزود: ما در حوزه‌های مختلف فعالیم. ما مذاکرات را به همه چیز اتصال نمی‌دهیم. همه چیز ما مذاکرات نیست. ما در ۲حوزه فعالیت می‌کنند. اول خنثی کردن تحریم‌هاست که با فعال کردن ظرفیت همسایگان ما پیش می‌رود. ما نمی‌توانیم با روسیه به ‌عنوان یک کشور توانمند در حوزه‌های مختلف ارتباط نداشته باشیم. ما با همه کشورهایی که بخواهند، تعامل خواهیم داشت.

رئیس جمهوری در پاسخ به حواشی دیدار خود با پوتین هم گفت: اینکه محصول سفر لبخند باشد چنین نیست. اینکه سفر بخواهد لبخند باشد اتفاقی نمی‌افتد. نتیجه آن باید در صنعت و منافع مردم آشکار باشد. آنچه در دیدار ۳ساعته مطرح شد، مسائل دوجانبه، منطقه‌ای با محوریت منافع ملی ایران بود. بعد از دیدار من با پوتین، آقای لاوروف به آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه گفته بودند که آقای پوتین به وزرا ماموریت داده بودند تصمیماتی که با رئیس جمهوری ایران گرفته بودند باید سریعا عملیاتی شود.

واکنش به امکان مذاکره با آمریکا
رئیسی در ادامه این گفت وگو به مذاکرات وین و زمزمه‌هایی که درخصوص مذاکره مستقیم با آمریکا مطرح می‌شود اشاره و تاکید کرد: این درخواست مدت‌هاست دارد مطرح می‌شود. برخی کشورها پیام می‌دهند که آمریکا مستقیم می‌خواهد مذاکره کند. تا الآن مذاکره مستقیم صورت نگرفته ولی الآن اعلام می‌کنیم درصورتی که طرف مقابل بخواهند تحریم ظالمانه را برطرف کنند جای مذاکره وجود دارد.

 

در بورس میراث‌دار دولت قبلیم

رییس جمهور گفت: یکی از بخش‌هایی که میراث‌دار دولت قبل شدیم مسئله بورس است. با یک تبلیغاتی عده بسیاری آمده‌اند و سهام‌شان خرد است. سهامداران خرد اکثر سهامداران را تشکیل می‌دهند. من در همان هفته اول گفتم بورس نباید قلک تامین مالی دولت شود. دوم اینکه باید صندوق‌های تثبیت و توسعه را به‌عنوان پشتیبان مردم تقویت کنیم. نکته سوم اینکه من تیم اقتصادی را از همان اول مامور کردم راهکارهای برون‌رفت از مشکلات بورس را بررسی کنیم.

 

غافلگیری مردم در قاموس من نیست

رییسی گفت: درباره یک بخش تورم به سیاست‌های پولی و مالی برمی‌گردد که در گرو این است که نقدینگی و کسری بودجه را مدیریت کنیم. باید رشد اقتصادی داشته باشیم. مثلا در بودجه1401 رشد اقتصادی 8درصد را نشانه گرفته‌ایم. می‌خواهیم استقراض از بانک مرکزی نداشته باشیم. تلاش شده خلق نقدینگی مدیریت شود. من بنا ندارم به قبل بپردازم که چه تحویل گرفتیم. اجمالا کارهای زیادی باید شود که دولت آغاز کرده است. وقتی رشد اقتصادی داشته باشیم هم تورم کنترل می‌شود و هم فضای کسب‌وکار فعال می‌شود.

رییس جمهور گفت: خلق پول نباید افزایش پیدا کند. بانک مرکزی روی اینها حساس شده است. هفته‌ای 2جلسه اقتصادی داریم. الآن در جامعه کنترل قیمت‌ها بحث مهمی است که ستاد بازار موظف است قیمت‌ها را کنترل کند. دولت در قیمت فولاد و سیمان موفق شده کنترل کند تا حتی برخی قیمت‌ها پایین هم بیاید. برخی کالاها هم افزایش قیمت یافته که دولت موظف است پیگیری کند.

بودجه ای برای دلار ۴۲۰۰ نداشتیم

رییسی در ادامه گفت: ما از شهریورماه که دولت را تحویل گرفتیم مبلغی برای تامین ارز 4200تومانی نداشتیم. من غافلگیری را نمی‌پسندم و در قاموسم نیست. اجمالا سعی کردیم در این مدت با سازوکارهایی وضعیت را حفظ کنیم ولی ارز 4200تومانی مشکلات جدی ایجاد کرده است. این مسئله دو تا 3سال قبل باید حل می‌شد و به دولت ما افتاد که باید حلش کند. در آن فساد و رانت و زمینه‌های ناسالم است. 3نکته برای‌مان مهم است. اولا باید اجماع نسبت بین دولت و مجلس وجود داشته باشد. دوم باید اقناعی نخبگانی و عمومی نسبت به آن وجود داشته باشد. سوم این که حذف ارز 4200 در برخی کالاها جبران شود.

 

۵ نفر آشنای دولت ما را نام ببرید
رئیس جمهوری در ادامه در وامنش به این سوال که « انتصابات در دولت چه میزان بر مبنای شایسته‌سالاری است؟ گشت ارشاد دولت تا چه حد موفقیت داشته است؟» اظهار کرد: دولت منتقدانی دارد که ما از انتقاد استقبال می‌کنیم، منتهی برخی از اظهارنظرها با واقعیت همخوانی ندارد. گاهی نقاط قوت دولت طوری منعکس می‌شود که نقطه ضعف است. ما بنا را بر شایسته‌سالاری گذاشتیم. حزبی و گروهی عمل نکردیم. من گفتم ۵ نفر را بگویید که آشنا بوده‌اند.

رئیس‌جمهوری درباره انتصابات در دولت سیزدهم هم گفت: من این انتقاد را که انتصابات به کندی انجام می‌شود، قبول دارم. شاید به این دلیل است که دولت ما احساس نمی‌کند باید فرد قبلی را کنار بگذارد. من گفتم هر کس بانی وضع موجود است کنار گذاشته شود ولی قرار نیست افراد کارآمد کنار گذاشته شود. ما افراد کارآمد را نگه می‌داریم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.