۷ روستا در قره‌باغ به کنترل آذربایجان درآمد

افزایش شمار کشته شدگان

رئیس‌جمهور آذربایجان با اعلام خبر تسلط ارتش این کشور بر هفت روستا در نزدیکی منطقه قره‌باغ، گفت این مناقشه باید هم‌اکنون حل شود زیرا یک ۳۰ سال دیگر برای صبر کردن، فرصت ندارند

شهروند آنلاین: درگیری بر سر مالکیت ناگورنو- قره‌باغِ، منطقه خودمختار مورد مناقشه میان باکو و ایروان در حالی وارد هشتمین روز خود شده که جمهوری آذربایجان تاکید کرده که این‌بار قصد کوتاه آمدن ندارد و تلاش دارد با بازپس‌گیری آنچه «اراضی اشغالی» می‌خواند برای همیشه به این بحران پایان دهد.

«الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور آذربایجان بامداد یکشنبه از تسلط نیروهای این کشور بر هفت روستا در نزدیکی منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ کوهستانی» خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، علی‌اف در این باره گفت ارتش آذربایجان روز شنبه هفت روستا را از اشغال نیروهای ارمنستانی آزاد کرده است.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز نوشت که وی در مصاحبه با شبکه «الجزیره» از تلاش‌های ادعایی گروه مینسک در سازمان همکاری‌های امنیتی اروپا برای برقراری آتش‌بس در قره‌باغ انتقاد کرد.

بر این اساس، رئیس‌جمهور آذربایجان توضیح داد: «یکی از دلایل پشت نبرد کنونی این است که میانجی‌ها بر اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل اصرار نکرده و فشاری برای آن نمی‌آورند».

علی‌اف با تاکید بر اینکه مناقشه با ارمنستان بر سر قره‌باغ باید هم‌اکنون حل شود، افزود: «ما دیگر وقت نداریم که یک ۳۰ سال دیگر نیز صبر کنیم».

وی پیشتر در صفحه توئیتر خود نوشته بود: «امروز ارتش آذربایجان، پرچم آذربایجان را در “ماداگیزه” (ماداگیس) به اهتزاز درآورد. ماداگیزه متعلق به ماست».

افزایش شمار کشته شدگان

دیروز بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی مقامات دولتی و نظامی در ارمنستان، این رویارویی نظامی ، به کشته شدن ۵۱ عضو دیگر «ارتش جمهوری خودخوانده آتسخاخ» در ناگورنو- قره‌باغِ منجر شده که آذربایجان مدعی مالکیت بر آن است.

فهرست ۵۱ قربانی تازه این حملات در حالی توسط وبسایت دولت ارمنستان منتشر شده که ساعاتی قبل از آن آرائیک هاروتیونیان، رئیس جمهوری خودخوانده آتسخاخ از آغاز «آخرین نبرد» برای منطقه خبر داده بود.

آمار اولیه جان باختگان نبرد قره‌باغ که از روز یکشنبه تاکنون منتشرشده، از کشته شدن ۲۴۲ نفر از هر دو سو حکایت دارد که دست کم ۱۵۸ نفر از آنها را جدایی‌طلبان ارمنی و تعدادی را نیز غیرنظامیان تشکیل می‌دهند. آذربایجان هنوز آماری از کشته شدگان احتمالی در صفوف نظامیان خود منتشر نکرده است.

ناگورنو قره‌باغ، منطقه‌ای خودمختار و اغلب ارمنی نشین در خاک آذربایجان بود. فروپاشی شوروی سابق و اعلام استقلال این منطقه زمینه وقوع جنگ و مناقشه‌ای دیرین میان دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان را فراهم کرد. نبردهای نظامی میان دو کشور اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود میلادی حدود ۳۰ هزار کشته برجای گذشته بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.