ایران با ۸۷ میلیون بشکه نفت؛ آماده ورود به بازار

ایران می‌تواند به‌سرعت میلیون‌ها بشکه نفت خام صادر کرده و به پایین آوردن قیمت نفت کمک کند

دولت آمریکا در روز جمعه برخی از تحریم‌های برنامه هسته‌ای ایران را برداشت تا مذاکرات را تسریع کند. واشنگتن انتظار دارد این مذاکرات در هفته‌های آینده به نتیجه برسد. مذاکرات وین در روز سه‌شنبه دوباره از سرگرفته شده‌ است.

به گزارش تسنیم، به نقل از رویترز، تحریم‌های نفتی آمریکا باعث شد صادرات نفت ایران از 2.8 میلیون بشکه در روز در 2018 به 100 هزار بشکه در روز در 2020 برسد. اطلاعات شرکت تحقیقاتی کپلر نشان می‌دهد ایران درحال‌حاضر به‌طور متوسط روزانه 600 تا 700 هزار بشکه در روز صادرات دارد.

به‌نظر می‌رسد ایران نفت کافی برای ازسرگیری نهایی صادراتش ذخیره کرده‌است. ذخایر شناور نفت ایران از حدود 63 میلیون بشکه در اوایل دسامبر به 87 میلیون بشکه در فوریه رسیده‌ است. از طرف دیگر، ذخایر نفتی ایران در خشکی درحال‌حاضر 49 میلیون بشکه گزارش‌شده، درحالی‌که در اواخر ماه مه 2021 به اوج 66 میلیون بشکه رسیده بود.

طبق گفته‌ تحلیلگران کپلر، این رقم دوسوم کل ذخایر جهانی نفت خام و میعانات گازی در منابع شناور است. تخمین زده می‌شود ایران به‌طورکلی میلیون‌ها بشکه نفت ذخیره کرده باشد که 5 میلیون بشکه آن بر روی آبهای خارجی مثل چین ذخیره شده‌اند.

شرکت مشاوره اف‌جی‌ای تخمین می‌زند ایران حدود 60 میلیون بشکه نفت در ذخایر خود بر روی خشکی داشته باشد و 25 میلیون بشکه هم بر روی نفت‌کش‌ها در دریا ذخیره شده‌اند. کل ذخایر میعانات گازی ایران 120 میلیون بشکه تخمین زده می‌شود که 68 میلیون بشکه آن در ذخایر شناور برروی آب نگهداری می‌شوند.

ایران چهارمین ذخایر بزرگ نفتی دنیا را در اختیار دارد و طبق گزارش اوپک، تولید نفت این کشور از متوسط 2 میلیون بشکه در روز در 2020 به 2.4 میلیون بشکه در روز در 2021 رسیده‌است. ایران قصد دارد در صورت برداشته شدن تحریم‌ها تولید نفت خود را تا 3.8 میلیون بشکه در روز بالا ببرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.