روحانی: تحریم و بدگویی در کار ما تاثیر ندارد

در شرایط جنگ اقتصادی بار اصلی روی دوش روستاییان است

رییس جمهوری با بیان اینکه تلاش و خدمت ما تا روز و ساعت آخر این دولت مثل روز اول ادامه خواهد یافت تصریح کرد: نه تحریم دشمنان و جنگ اقتصادی آنها در این دو سال و نیم اخیر و نه بدگویی کانال‌های ضد انقلاب و فارسی زبان خارج از کشور و نه سخنان ناروای بعضی از افراد که ناآگاهانه سخن می گویند در روحیه ما و کار ما تاثیر ندارد.

شهروند آنلاین: حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در بیست و هفتمین هفته «پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید»، در آیین افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های ملی حوزه روستایی و عشایری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، با تبریک روز روستا از تلاش‌های انجام شده در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی ودستگاه‌های اجرایی برای روستاییان و عشایر تشکر کرد و گفت: تا پایان کار دولت این خدمات را به عنوان یک وظیفه مهم اجتماعی ادامه می‌دهیم.

رییس جمهوری با گرامیداشت ایام اربعین حسینی اظهارداشت: امروز بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان طرح در سراسر کشور و در بخش‌های دولتی و نهادهای انقلاب، بسیج سازندگی، کمیته امداد و همچنین ستاد اجرایی فرمان امام و همه ارگان‌هایی که فعال بودند، در ۱۳ استان افتتاح شد. البته افتتاح طرح‌ها مربوط به سراسر کشور بود. اما مسوولین از ۱۳ استان در تماس بودند و  این طرح ها افتتاح شد.

 روستاییان تولیدگران بزرگ کشور هستند

وی با اشاره به اهمیت روستاییان و عشایر در زمینه امنیت غذایی گفت: روستاییان تولیدگران بزرگ کشور هستند. در شرایط جنگ اقتصادی و البته همیشه باید در مساله مواد غذایی و محصولات کشاورزی روی پای خود بایستیم و این بار اصلی روی دوش روستاییان است. آنها تولیدگران در همه بخش‌های کشاورزی، زراعی، دامی و باغی هستند.

روحانی اضافه کرد: روستاها غیر از تولید محصولات کشاورزی در صنایع دستی نقش زیادی دارند و در سال‌های اخیر در زمینه گردشگری هم نقش ارزشمندی پیدا کردند. روستاها باید هم مراکز گردشگری و هم پاسدار فرهنگ ایران زمین و فرهنگ دینی و اسلامی باشند و هم  مرزبانان سراسر کشور هستند.

رییس جمهوری یادآورشد: همه دولت‌ها بعد از انقلاب اسلامی به روستاییان خدمت کردند. کار دولت یازدهم و دوازدهم قابل مقایسه با دولت‌های گذشته است و برای این خدمت از همه کارگزاران، مردم، کارگران، کشاورزان و کارمندان سراسر کشور تشکر می‌کنم که کار عظیمی در این مدت صورت گرفته است.

 نه تحریم دشمن و نه بدگویی در روحیه و کار ما تاثیر ندارد

وی با بیان اینکه تلاش و خدمت ما تا روز و ساعت آخر این دولت مثل روز اول ادامه خواهد یافت و در روحیه ما هیچ تزلزلی ایجاد نخواهد شد، تصریح کرد: نه تحریم دشمنان و جنگ اقتصادی آنها در این دو سال و نیم اخیر و نه بدگویی کانال‌های ضد انقلاب و فارسی زبان خارج از کشور و نه سخنان ناروای بعضی از افراد که ناآگاهانه سخن می گویند در روحیه ما و کار ما تاثیر ندارد.

روحانی خاطرنشان کرد: ما از خداوند استمداد و کمک می طلبیم و دستمان را به سوی مردم عزیز خودمان از روستایی و شهری دراز می‌کنیم و این ملت ما هستند که در همه جا می توانند یار کشور و استقلال و آزادی سرزمین بزرگ ما باشند.

رییس جمهوری اضافه کرد: به لطف خدا در بخش‌های مختلف خدمات بسیار ارزشمندی را خدمت روستاییان و عشایر عرضه کردیم. البته معنایش این نیست که خدمات ما بدون نقص و حداکثری بوده است ولی در شرایط جنگ اقتصادی با همه توان توانستیم این کار را انجام دهیم.

کسانی که علیه ایران صحبت می‌کنند را به مجادله می‌طلبیم

رییس جمهوری کارهای دولت در حوزه عمران روستایی را پرافتخار ارزیابی و تصریح کرد: همه آنهایی که علیه ایران صحبت می‌کنند را به مجادله می‌طلبیم و از آنها می‌خواهیم به صحنه بیایند و آمار و ارقام را بیاورند و ببینیم در حوزه برق در سراسر کشور چند درصد مردم شهری و روستایی دارای برق هستند و در کشورهای دیگر وضعیت چگونه است و آمارهای بین‌المللی به طور متوسط چه میگویند.

روحانی یادآور شد: الان صد درصد شهرهای ما و بالای ۹۹ درصد روستاهای ما برق دارند.  تقریبا تا پایان دولت صد درصد روستاهای ما هم صاحب برق خواهند شد که  این موضوع بسیار مهم است.

وی درباره اثرات تامین برق روستایی در حوزه محیط زیست گفت: به غیر از رفاه مردم، مسئله محیط زیست هم مطرح است. وقتی برق را در اختیار روستایی قرار می‌دهیم یعنی بیابان ها، مراتع و جنگل‌ها را حراست و حفاظت می‌کنیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در زمینه آبرسانی به روستاها هر هفته ۳۵ روستا در شرایط آب سالم پایدار قرار می گیرد و این خدمت بزرگ در سطح جهان کم نظیر است.

روحانی با بیان اینکه در آغاز این دولت کمتر از یک میلیون نفر دارای آب سالم بهداشتی پایدار بودند، خاطرنشان کرد: این مقدار تا پایان این دولت به نزدیک ۱۰ میلیون نفر می‌رسد و الان هشت میلیون نفر دارای آب آشامیدنی سالم هستند.

روحانی افزود:‌ کاری که در زمینه گاز در این ۷ سال و چند ماه انجام گرفته قابل توجه است. ما قبل از انقلاب تقریباً روستایی که دارای گاز باشد، نداشتیم و در همین مرکز کشور و در تهران، به جز چند محله، بسیاری از محلات کشور دارای گاز نبودند.

رییس جمهوری با اشاره به صحبت‌های امروز یکی از مسئولین که عنوان کرد، روستاییان در بسیاری از مناطق کپسول گاز بر دوش داشتند و از دوش آنها برداشتیم، اظهار داشت: در تهران هم همین وضعیت بود در بسیاری از محلات تهران صف بسته می‌شد تا کامیون گاز بیاورد و مردم کپسول خالی را بدهند و کپسول پر شده را بگیرند. ما کاملاً سال‌های قبل از انقلاب را به یاد داریم.

 گازرسانی به روستاها در دولت تدبیر و امید دو برابر شد

روحانی خاطرنشان کرد: ما در گاز خودکفا هستیم و روی پای خودمان ایستادیم و قادر هستیم گاز را حتی در فصل زمستان به کشورهای همسایه صادر کنیم و تقریبا بخش اعظم روستاها در پوشش گاز قرار گرفته‌اند.

رییس جمهوری اظهارداشت: در حالی که تا قبل از این دولت گازرسانی به ۱۴ هزار روستا رسیده بود در این دولت این رقم حدود دو برابر شده و به ۳۲ هزار روستا گازرسانی شده است.

وی با اشاره به اقدامات دولت در بخش بهداشت گفت: امروز معاون وزیر بهداشت اعلام کرد که ما در هر ماه، ۱۰۰ پروژه روستایی بهداشتی را به افتتاح می‌رسانیم. کاری که در زمینه طرح تحول سلامت انجام گرفته و امروز در مقابله با کرونا تقریباً با خودکفایی این مقابله را انجام می‌دهیم و شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشمندان، پزشکان، پرستاران این کار عظیم و بزرگ را انجام می‌دهند.

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز بهداشت به سراسر روستاهای ما گسترش پیدا کرده است، اظهار داشت:‌ این موضوع نشان دهنده این است که خدمات روز به روز ادامه پیدا می‌کند.

روحانی خاطرنشان کرد: ارتباطات در شبکه ملی اطلاعات قبل از این دولت در روستاها خبری نبوده است و بسیاری از روستاهای ما دارای ارتباطات موبایلی نبودند. در این دولت کار بزرگی که در این مدت خصوصا در شرایط کرونایی انجام گرفته است و همه روستاهای ما بتدریج به شبکه هوشمند ارتباطی متصل می‌شوند.

رییس جمهوری گفت: اثر بزرگ این خدمات این است که ما ببینیم که روستایی ما دارای سلامت بیشتر، امکانات آموزشی بیشتر، رفاه بیشتر، بهداشت و رفت و آمد بهتر است. تا پایان این دولت 15 هزار کیلومتر راه روستایی تکمیل می شود و امروز هم دو هزار و 500 کیلومتر جاده روستایی افتتاح شد.

وی با اشاره به اقدامات دولت در زمینه مقاوم سازی مسکن روستایی عنوان کرد: از همه اینها مهم‌تر این است که ما شرایط روستا را به گونه‌ای قرار می‌دهیم که مسئله مهاجرت روستا به شهر متوقف شود و این موضوع بسیار مهمی است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.