با وام اجاره مسکن کجا خانه می‌دهند؟

گمانه زنی معاون وزیر اقتصاد ‏درباره وام 50 میلیون تومانی مستاجران

«صندوق تأمین ودیعه مستاجران نیمه دوم امسال اجرایی می‌شود.» این خبر را درحالی معاون وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرده است که مسئولان بانک مسکن به «شهروند» می‌گویند که این طرح هنوز به تصویب نهایی نرسیده و زمان اجرای آن هم مشخص نیست. هرچند به گفته یک مقام مسئول در بانک مسکن بررسی‌ها در رابطه با سقف میزان پرداخت وام و نرخ سود ادامه دارد، اما آن‌گونه که از صحبت‌های او برمی‌آید، نرخ سود وام ودیعه مسکن نزدیک به نرخ سود تسهیلات خرید خانه خواهد بود. جالب است که بدانید درحال حاضر کسانی که از صندوق‌های پس‌انداز وام می‌گیرند، سودی کمتر از 10‌درصد پرداخت می‌کنند، اما خریداران اوراق چیزی حدود 17‌درصد باید سود به بانک مسکن پرداخت ‌کنند.

با 50‌میلیون تومان کجا خانه اجاره کنید ‏

محمدعلی دهقان دهنوی، معاون وزیر اقتصاد درباره پرداخت وام 50‌میلیون تومانی رهن مسکن گمانه زنی کرده است. گرچه ‏هنوز مبلغ دقیق وام رهن مسکن مشخص نیست، اما به نظر نمی‌رسد عددی بیشتر از این رقم هم پرداخت شود. زیرا درحال ‏حاضر وام خرید مسکن بین 70 تا 110‌میلیون تومان است. اگر فرض را بر این بگذاریم که دولت سقف وام ودیعه‌ای مستاجران ‏را 50‌میلیون تومان در نظر بگیرد، با این پول تنها می‌توان 20 متر خانه در مناطق متوسط تهران اجاره کرد. به‌عنوان مثال ‏موجران درمنطقه مهرآباد جنوبی هر متر خانه خود را به قیمت 1.5 تا 2‌میلیون تومان اجاره می‌دهند. مستاجران منطقه سلسبیل ‏هم به ازای هر متر 2 تا 2.5‌میلیون تومان اجاره پرداخت می‌کنند. اما قیمت‌ها در منطقه غرب تهران طی چند‌سال گذشته خیلی ‏بیشتر از انتظار بالا رفته است. به‌عنوان مثال بهای اجاره در مرزداران حدود 4‌میلیون تومان به ازای هر مترمربع تعیین می‌‏شود و شمال شهر نشین‌ها هم برای هر متر اجاره خانه دست کم باید 5‌میلیون تومان ودیعه پرداخت کنند. ‏

دولت به دنبال راهکار برای مستاجرها

طرح ساماندهی بازار اجاره به تابستان نرسید. محمدعلی دهقان دهنوی که خود نیز به این مسأله تأکید دارد، به ایلنا گفته است که این ‏طرح درحال حاضر در مراحل بروکراسی اداری است و هنوز در سطحی مطرح نشده که تأیید یا رد شود. این مقام مسئول با بیان ‏این‌که هفته آینده این طرح مورد بررسی قرار می‌گیرد، ادامه می‌دهد: «به‌طور قطع نمی‌توان با راهکارهای مناسبِ بازه زمانی ‏کوتاه، مشکلات موجود را برطرف کرد، اما هدف وزارت اقتصاد از ارایه این راهکارها تسهیل شرایط در بازار اجاره برای ‏موجران و مستاجران است.‏»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.