طرح راه انداختن جنگ داخلی در آمریکا

ترامپ به دلیل دامن‌زدن به افراط گرایی سیاسی متهم اصلی است

پلیس فدرال ایالات متحده آمریکا (اف‌بی‌آی) می‌گوید توطئه ربودن گرچن ویتمر، فرماندار دموکرات میشیگان را خنثی کرده است

شهروند آنلاین: «گرچن ویتمر» فرماندار دموکرات ایالت میشیگان در واکنش به ادعای پلیس فدرال آمریکا درباره خنثی کردن طرح ربودن وی، رئیس‌جمهور آمریکا را به دلیل دامن‌زدن به افراط گرایی سیاسی در این طرح هم‌دست دانست.

خانم ویتمر یکی از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به شمار می‌رود. یک دادگاه محلی پیش‌تر موازین سخت‌گیرانه خانم ویتمر برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را لغو کرده بود.

اف‌بی‌آی می‌گوید ۱۳ نفر را در ارتباط با این پرونده بازداشت کرده است. این افراد متهم هستند که با برقراری ارتباط با یک گروه شبه‌نظامی راست‌گرای افراطی، تصمیم داشتند فرماندار میشیگان را بدزدند و جنگ داخلی به راه بیاندازند. آن‌ها خانم واچمن را به خودکامگی و اعمال بی‌حد و حصر قدرت متهم می‌کردند.

پلیس فدرال ایالات متحده می‌گوید ماموران نفوذی طرح‌های این گروه را کشف و عملیات آن‌ها را در نطفه خفه کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در قرار مجرمیتی که از سوی دادگاهی در غرب میشیگان صادر شده، ۶ نفر از متهمان به‌عنوان افراد «بسیار خطرناک» معرفی شده اند. این افراد تصمیم داشتند گرچن ویتمر را پیش از برگزاری انتخابات سوم نوامبر بربایند و پس از آن، او را به اتهام «خیانت» محاکمه کنند.

هفت بازداشتی دیگر عضو گروه فشار «ولورین واچمن» بودند که به اتهام برنامه ریزی برای حمله به ساختمان دولتی فدرال و ربودن مسئولان دولت محلی از جمله فرماندار، دستگیر شدند.

به گفته دانا نسل، دادستان میشیگان شبه‌نظامیان بازداشت شده همچنین متهم هستند که برای شروع جنگ داخلی در ایالات متحده برنامه داشتند.

گرچن ویتمر، فرماندار دموکرات میشیگان پس از انتشار این خبر دونالد ترامپ را به «مشروعیت بخشیدن» به اعمال تروریستی داخلی در ایالات متحده متهم کرد. خانم ویتمر خودداری آقای ترامپ از محکوم کردن راست‌گرایان افراطی طرفدار برتری نژاد سفید در جریان مناظره نخستین مناظره انتخاباتی با بایدن را شاهدی بر این اتهام دانست.

دونالد ترامپ با انتشار یک رشته پیام توییتری و با انتقاد شدید از عملکرد فرماندار میشیگان نوشت: «… به جای اینکه تشکر کند، مرا به نژادپرستی متهم کرده. من هیچ خشونت افراطی را تحمل نمی‌کنم. مدافع همه آمریکایی‌ها هستم، حتی آن‌هایی که با من مخالفند یا به من حمله می‌کنند…»

اتخاذ موازین سخت‌گیرانه برای رویارویی با شیوع ویروس کرونا در ایالت میشیگان در ماه آوریل خشم ترامپ را برانگیخته بود. وی در آن زمان از مردم این ایالت خواسته بود تا «خود را آزاد کنند».

با این همه و باتوجه به قرار مجرمیت دادستانی این ایالت به نظر می‌رسد که برنامه راست‌گرایان افراطی بازداشت شده، به پیش از همه‌گیری کرونا باز می‌گردد. براین اساس، پلیس برای نخستین بار در اوایل سال ۲۰۲۰ و در جریان رصد شبکه‌های اجتماعی متوجه شد که گروهی درباره لزوم سرنگونی قهرآمیز شماری از اعضای دولت محلی و نیروهای پلیس صحبت می‌کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.