حمله به سفارت و کنسولگری ایران در کابل و هرات

تعدادی از اهالی افغانستان دوشنبه 22 فروردین به نمایندگی‌های ایران در کابل و هرات تعرض کردند

کمتر از ۱۵ نفر در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در کابل تجمع کردند، اما شمار بیشتری با تجمع در مقابل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات اقدام به سر دادن شعار و سنگ‌پرانی کردند.

به گزارش ایرنا، معترضان با شلیک‌های هوایی نیروهای طالبان متفرق شدند و موفق به ورود به داخل ساختمان کنسولگری نشدند. در همین ارتباط بهادر امینیان سفیر ایران در افغانستان در مصاحبه‌ای گفت: «می‌خواهم هشدار بدهم که یک فتنه و توطئه‌ای در راه است.»

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امورخارجه در خصوص تجمع‌ها در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری کشورمان در هرات و سنگ پرانی‌های پراکنده‌ای که صورت گرفته است، با یادآوری مسئولیت قطعی هیات حاکمه سرپرستی افغانستان در حفظ و صیانت از امنیت اماکن دیپلماتیک، تاکید کرد: امنیت کامل سفارت و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در هرات و دیگر شهرهای افغانستان می‌بایست به صورت کامل تامین و تضمین‌های لازم برای فعالیت امن این نمایندگیها ارائه گردد.

سخنگوی وزارت امورخارجه با اشاره به پیوندهای عمیق تاریخی و چند لایه دو ملت ایران و افغانستان و چند دهه میزبانی محترمانه دولت و ملت ایران از مردم افغانستان، نسبت به طراحی‌های توطئه گران و بدخواهان دو کشور ایران و افغانستان هشدار داد.

خطیب‌زاده تاکید کرد، متاسفانه برخی کلیپ‌ها و اظهارنظرها با هدف ایران یا افغانستان هراسی در حال انتشار است که تحریک عواطف مردم دو کشور را هدف قرار داده و هوشیاری بیش از پیش مردم و مسئولین دو کشور را می‌طلبد .

سخنگوی وزارت امورخارجه در پایان عنوان کرد: با سفیر و مسئولین نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان در تماس مستمر هستیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.