تا ابد آزاد است…

مهرداد اسکویی، مستندساز، هرگونه استفاده از عکسی را که سال‌ها پیش از محمدرضا شجریان گرفته بود، آزاد اعلام و آن ‌را به مردم ایران اهداء کرد

اسکویی درباره عکسی که این روزها کاربران زیادی از آن برای اعلام تسلیت و همدلی استفاده می کنند گفت: «سال ۱۳۷۷ که به‌همراه پدر همسرم، مرحوم نصرت کریمی، به منزل استاد رفته بودیم، هنگام زمزمه‌ی یک قطعه‌ی آوازی، این عکس را گرفتم.»

شهروند آنلاین: مهرداد اسکویی جوایز فراوانی در کارنامه خود دارد. فیلم «رؤیاهای دم صبح» او جایزه جشنواره فیلم ژنو، بوداپست کلرمون فران فرانسه و راه ابریشم چین و جشنواره‌های مستند آلمان، فرانسه، مراکش و آمریکا را به همراه داشت. آثار دیگرش هم بارها تقدیر شده و جوایز متعدد بین‌المللی برایش به ارمغان آورده. او از سال 1375، پروژه عکاسی از چهره‌های مشاهیر را کلید زد که یکی از محصولات این کار، عکسی مشهور از زنده‌یاد محمدرضا شجریان بود؛ همان عکسی که کاربران شبکه‌های اجتماعی این روزها بارها به اشتراک گذاشتند و همدردی خود را در سوگ از دست دادن استاد آوایز ایران،‌ اعلام کردند.
این هنرمند عکاس و مستندساز، حالا در گفت‌وگویی با ایسنا اعلام کرده: «پس از استفاده پرشمار توسط مردم و رسانه‌ها از عکسی که از استاد شجریان گرفته بودم و در یکی از کتاب‌های مجموعه عکس‌هایم از مشاهیر (یاد و نگاه – ۱۳۷۹) نیز منتشر شده بود، و پس از آن‌که در جاهایی هم اعلام شد عکاس این عکس من هستم، با تماس‌ها و پیام‌های پرشماری مواجه شدم مبنی بر عذرخواهی، کسب اجازه، پیشنهاد پرداخت وجه یا حتی خرید حق رایت استفاده از این عکس. از این رو از این جایگاه اعلام می‌کنم که استفاده از این عکس در بُعد ملی و بین‌المللی توسط هر فرد ایرانی، تا ابد، آزاد و بدون اشکال است».
او همچنین درباره‌ زمان گرفته شدن این عکس گفت: «سال ۱۳۷۷ که به‌همراه پدر همسرم، مرحوم نصرت کریمی، به منزل استاد رفته بودیم، هنگام زمزمه یک قطعه‌ آوازی، این عکس را گرفتم. درواقع این عکس بخشی از پروژه عکاسی بوده که از سال ۱۳۷۵ تا کنون به آن مشغولم. بخشی از این پروژه پیش‌تر در قالب کتاب منتشر شده است و بخش‌هایی از آن نیز زیر چاپ قرار دارد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.