درخواست برای تسهیل سفر زائران ایرانی از مرزهای زمینی به عتبات عالیات

در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه عراق مطرح شد

آخرین وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و برخی موضوعات مورد علاقه بین المللی از جمله یمن، افغانستان، سوریه و اوکراین مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از استقبال رسمی از وزیر خارجه عراق، در محل وزارت خارجه میزبان هیات بلندپایه عراقی بود.

به گزارش ایسنا، در دیدار حسین امیر عبداللهیان با فواد حسین، آخرین وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و برخی موضوعات مورد علاقه بین المللی از جمله یمن، افغانستان، سوریه و اوکراین مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان تقویت مناسبات تجاری با عراق را از اولویت های مهم دو کشور دانست و بر موضوعاتی مانند تسهیل تبادلات تجاری در گذرگاه های مرزی،  حمل یکسره و نهایی شدن راه اهن بصره شلمچه تاکید کرد.

وی همچنین بر روان سازی  تردد زائران دو کشور برای سفر به اماکن زیارتی تاکید نمود و خواستار تسهیل سفر زایران ایرانی از مرزهای زمینی به عتبات عالیات گردید.

امیر عبداللهیان گفت: ایران نمی تواند بپذیرد از مرزهای خود از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و عناصر تروریست  و تجزیه طلب تهدید شود و امنیت‌اش در مخاطره قرار گیرد.

فواد حسین نیز در این دیدار روابط و مناسبات دو کشور ایران و عراق را درهم تنیده خواند و از ایران به عنوان همسایه وفادار یاد کرد.

وزیر خارجه عراق گفت: عراق به نقش سازنده خود در آرام سازی فضای منطقه ادامه داده و در تقویت عنصر گفتگو بین کشورهای منطقه می کوشد.

فواد حسین در این دیدار تصریح کرد: امنیت ایران و عراق به یکدیگر وابسته است و عراق اجازه نمی دهد از خاک خود تهدیدی علیه همسایگانش صورت گیرد.

شرح پیشرفت های مذاکرات وین،  مسائل افغانستان،  سوریه،  اوکراین و یمن  و توسعه مناسبات ایران و خلیج فارس از دیگر موضوعات مطرح شده در این ملاقات بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.