ارزهای خانگی روانه بازار شد، قیمت دلار کاهش یافت

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: خبر آزادسازی منابع ارزی و اطلاق قاچاق به ارزهای خانگی بیش از حد نصاب موجب شد عرضه ارزهای خانگی به بازار افزایش یابد و نرخ ارز پایین بیاید.

محمد کشتی آرای  روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص تحولات بازار طلا در هفته اخیر اظهار داشت: در یک هفته گذشته قیمت انس جهانی همواره سیر صعودی داشت و با ۲۲ دلار افزایش در آخرین معاملات روز گذشته به یک هزار و ۹۶۷ دلار رسید.

وی گفت: در طول هفته گذشته به‌جز نوسانات بهای انس جهانی نرخ ارز نیز نوسانات شدیدی داشت به طوری که از ابتدای هفته سیر صعودی داشت و تا روز چهارشنبه به کانال ۲۸ هزار تومان وارد شد و حتی با قیمت ۲۸ هزار و ۲۵۰ هزار تومان معامله می‌شد.

کشتی آرای با بیان اینکه روز چهارشنبه انتشار دو خبر  نرخ ارز را تحت تأثیر قرار داد و  موجب نزول قیمت ارز به کانال ۲۷ هزار تومان شد، افزود:  یکی خبر آزادسازی منابع ارزی و دیگری اطلاق قاچاق به ارزهای خانگی  بیش از حد نصاب بود و موجب شد عرضه ارزهای خانگی به بازار افزایش یابد درنتیجه نرخ ارز کاهش یابد.

وی افزود: درنتیجه می‌توان گفت افزایش قیمت انس جهانی طلا و کاهش نرخ ارز یکدیگر را پوشش دادند و قیمت طلا و سکه تغییر محسوسی نداشت اما  حباب سکه افزایش یافت. قیمت سکه طرح قدیم در آخرین معاملات روز پنجشنبه به ۱۲ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید که به طور متوسط ۱۰۰ هزار تومان افزایش هفتگی و سکه طرح جدید به ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید که ۱۸۰ هزار تومان افزایش قیمت حباب سکه را شاهد بودیم.

نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: نیم‌سکه، ربع‌سکه و سکه‌های گرمی نیز در آخرین معاملات هفته گذشته نسبت به ابتدای هفته ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت داشتند. قیمت هر مثقال طلای آب‌شده در هفته گذشته به طور متوسط پنج میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بود و تغییری نداشت و هر گرم طلای ۱۸ عیار در دوره مذکور. یک میلیون و ۳۰۷ هزار تومان بود و مشاهدات حاکی از این است که تغییری نداشت.

کشتی آرای گفت: قیمت طلا و انواع سکه تا اواسط هفته به بالاترین حد قیمت خود رسیدند اما از روز چهارشنبه قیمت‌ها کاهش یافت و روز پنجشنبه این روند ادامه داشت.  حباب سکه در هفته اخیر ۱۸۰ هزار تومان افزایش یافت و در روز پنجشنبه با توجه به افزایش تقاضا برای خرید سکه به ۳۲۰ هزار تومان هم رسید. معاملات در هفته گذشته متعارف و عرضه و تقاضا نیز متعادل بود اما در روز پنجشنبه تقاضا بر ای خرید سکه افزایش یافت.

کشتی آرای پیش‌بینی کرد روند بازار در هفته آینده نیز همچون هفته گذشته باشد البته ممکن است با توجه به تغییرات نرخ ارز و عرضه ارزهای خانگی به بازار انتظار داریم تقاضا برای خرید سکه افزایش یابد و حباب سکه نیز رکوردهای جدیدی را ثبت کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.