احتمال انصراف اردوغان از نامزدی در انتخابات

رهبر حزب اپوزیسیون موسوم به حزب “سعادت” ترکیه، گفت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه احتمالا دارد با توجه به عدم اطمینان از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۳ ترکیه، یک عضو دیگر از حزب حاکم عدالت و توسعه را برای این انتخابات نامزد کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در جریان انتخابات سراسری سال ۲۰۱۸ ترکیه، حزب حاکم عدالت و توسعه و همینطور حزب جنبش ملی گرای ترکیه ائتلافی را بر سر پیروزی مجدد اردوغان در انتخابات موسوم به “ائتلاف مردم” تشکیل دادند.

حالا “تمل کرم‌الله‌اوغلو”، رهبر حزب سعادت بر اساس گزارش روزنامه هابرترک گفته است: دولت باغچلی، رهبر حزب جنبش ملی‌گرای ترکیه به اردوغان گفته او کاندیدای مد نظرش است. اما آیا رئیس جمهوری ترکیه تاکنون گفته است که من کاندیدا هستم؟ اردوغان تا زمان انتخابات بررسی خواهد کرد؛ اگر احتمال بالای باخت او وجود داشته باشد، او کاندیدای دیگری را معرفی می‌کند. به این ترتیب در صورت شکست، او خودش شکست نخواهد خورد بلکه کاندیدای دیگری متحمل آن می‌شود. این چیزی است که آنها می‌گویند. من نمی دانم آیا این درست هست یا نه.

در تاریخ ۱۲ فوریه به دعوت کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوریخواه ترکیه،‌ بزرگترین حزب اپوزیسیون با گرایش چپ میانه این کشور، رهبران شش حزب مخالف ترکیه برای تعیین نامزد انتخابات گرد هم جمع شدند. شرکت کنندگان این نشست علاوه بر کرم‌الله‌اوغلو شامل مرال آکشنر، رهبر حزب اپوزیسیون موسوم به حزب “خوب”، علی باباجان، حزب دموکراسی و پیشرفت، گلتکین اویسال، رهبر حزب دموکرات و احمد داووداوغلو، نخست وزیر سابق ترکیه و رئیس حزب محافظه کار موسوم به حزب آینده بودند.

رهبران این شش حزب مخالف بعد از این نشست بیانیه‌ای را در خصوص تدارک یک یادداشت بر سر گذار ترکیه به سمت یک “نظام حکومتی پارلمانی تقویت شده” منتشر کردند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.