روسیه گوش اسرائیل را کشید

در ادامه تنش‌ها بر سر موضوع اوکراین، وزارت خارجه روسیه سفیر اسرائیل را احضار کرد

تصمیم روسیه در پی مواضع اخیر وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی اتخاذ شد که حمله به اوکراین را محکوم کرده بود.

به گزارش ایرنا، به نقل از الجزیره، اسرائیل تا مدتی پس از آغاز یورش روسیه در اوکراین از نکوهش مسکو خودداری کرد. یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، گفته بود که روسیه عملاً همسایه شمالی اسرائیل است و حفظ منافع اسرائیل در قبال سوریه برای دولت اسرائیل اهمیت بیش‌تری دارد. با این حال، با ادامه یورش روسیه در اوکراین، یائیر لاپید روز ۱۸ فروردین گفت که روسیه علیه غیرنظامیان مرتکب جنایت جنگی شده‌است.

موضع رژیم صهیونیستی در خصوص حمله روسیه به اوکراین تا حدودی دوپهلو هم بوده است. از یک سو به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره محکومیت حمله به اوکراین و اخراج روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رای مثبت داد اما از سوی دیگر اعلام کرد که به تحریم‌های غرب علیه روسیه نخواهد پیوست.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی گفت روسیه مرتکب جنایت جنگی شده و رای اسرائیل در شورای حقوق بشر سازمان ملل همگام با بسیاری از کشورهای غربی باعث تعلیق روسیه از این شورا شد. روسیه اظهارات لاپید و رای اسرائیل در آن شورا را «مایه تاسف» نامیده‌ است.

روسیه هم در اقدامی بی‌سابقه جزئیاتی از آخرین حمله جنگنده‌های اسرائیلی در سوریه را منتشر کرده و هم‌زمان با نکوهش شدید اسرائیل بر سر رویدادهای اخیر مسجدالاقصی، گفت که اسرائیل غزه را به زندانی بزرگ برای فلسطینیان تبدیل کرده ‌است.

روسیه تاکید کرد اسرائیل از وضعیت ایجاد شده در اوکراین برای منحرف کردن افکار عمومی بین‌المللی در قضیه فلسطینی که یکی از قدیمی‌ترین نزاع‌های حل نشده جهان است، سوء استفاده می‌کند.

روسیه افزود بر خلاف قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دولت‌های اسرائیل به اشغالگری پیشرونده و ضمیمه کردن اراضی فلسطینی ادامه داده و بیش از دو و نیم میلیون فلسطینی را در کرانه باختری به صورت نقاطی که با جهان خارج ارتباط ندارند، رها کرده‌اند.

روسیه هچنین در مورد غزه نوشته ‌است که اسرائیل این باریکه را عملاً به زندانی باز برای دو میلیون ساکنین آن تبدیل کرده که ۱۴ سال است در شرایط حصر دریایی، هوایی و زمینی نگاهداری می‌شوند.

اسرائیل از واکنش به این بیانیه سیاسی تند روسیه نیز خودداری کرده‌ است. دفتر وزیر خارجه اسرائیل گفته‌است که سکوت بر واکنش ترجیح دارد.

رادیوی ارتش اسرائیل ۲۸ فروردین ارزیابی کرد که واکنش اسرائیل به بیانیه‌های روسیه یا اقدام روسیه در افشای جزئیات حملات اخیر در سوریه، ممکن است به بروز تنش واقعی در روابط مسکو- اورشلیم منجر شود یا حتی روسیه در گام بعدی اقدامات عملی در جلوگیری از حملات اسرائیلی در سوریه انجام دهد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.