جان بولتون: وقت آن است آمریکا در تایوان نیرو مستقر کند

مشاور امنیت ملی سابق آمریکا پیشنهاد داد ایالات متحده به تایوان نیروی نظامی بفرستد

جان بولتون پیشنهاد خود را یادآور آرایش این دو متحد تا قبل از ۱۹۷۹ میلادی برشمرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از وبسایت روزنامه تایپه تایمز، جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا با توجه به حمله روسیه به اوکراین خواستار آن شد که تایوان به وسیله بازدارندگی سیاسی و نظامی محافظت شود. او گفت، این به معنای افزایش بودجه‌های دفاعی و تعمیق همکاری میان این دو ارتش است.

به گفته بولتون، این همچنین بدین معناست که آمریکا، مانند وضعیتی که تا پیش از ۱۹۷۹ و قطع روابط دیپلماتیک رسمی تایوان و آمریکا در جریان بود، نیروهای نظامی‌اش را در این جزیره خودمختار مستقر کند.

در نوامبر سال گذشته، مجله «سیاست خارجه» گزارش داد که تعداد نیروهای آمریکایی در تایوان در دولت ترامپ، با رایزنی‌ها و لابی گری جان بولتون افزایش یافته بود. بولتون از ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ در دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا خدمت می‌کرد.

بولتون پیشنهاد ایجاد ساختاری مشابه با اتحاد ناتو در هند – اقیانوسیه را با اشاره به تفاوت‌های تاریخی و زمینه‌ای این منطقه با اروپا رد کرد، اما «گفت‌وگوی چهارجانبه امنیتی» را قدمی مثبت به سوی مقابله با «تهاجم» چین در این منطقه دانست.

او گفت، هرچه رویکرد اتخاذ شده خلاقانه‌تر باشد، بهتر است و از همکاری نزدیکتر نظامی از طریق گروه‌هایی مانند آکوس (استرالیا، انگلیس و آمریکا) حمایت کرد. بولتون هچنین پیشنهاد داد تا برای افزایش انعطاف‌پذیری این پیمان، ژاپن هم به آن بپیوندد.

بولتون از پینشهاد شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن مبنی بر استقرار تسلیحات هسته‌ای آمریکا در ژاپن برای افزایش اهمیت این کشور به عنوان یک بازیگر منطقه‌ای، استقبال کرد. او در انتها گفت: آمریکا از دیرباز بهترین دوست تایوان بوده و با کمک دیگر کشورها مانند ژاپن، حمایت از تایوان نامحدود خواهد بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.