نامه‌نگاری مخفیانه پوتین و شهباز شریف

رئیس جمهوری روسیه یک روز بعد از انتصاب شهباز شریف به نخست وزیری پاکستان پیام تبریکی برای او فرستاده که اخیرا از سوی دفتر مطبوعاتی کرملین علنی شد.

به گزارش ایسنا، بر اساس یک گزارش، شهباز شریف، نخست وزیر جدید پاکستان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به تبادل بی سر و صدای نامه با هدف تقویت روابط دو جانبه پرداخته‌اند.

به گزارش روزنامه بیزنس استاندارد، این در حالی است که پیشتر عمران خان، نخست وزیر مخلوع قبلی پاکستان ادعا کرده بود که سفر او به مسکو که بر خلاف خواسته واشنگتن صورت گرفت، منجر به سرنگونی او شده است.

بر اساس گزارش نشریه اکسپرس تریبیون، این نامه‌ها بعد از آن تبادل شده‌اند که شهباز شریف به نخست وزیری پاکستان انتخاب شد اما دو طرف این اقدامشان را با هدف جلوگیری از جلب توجه عمومی به دور از توجه رسانه‌ها نگه داشتند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه پاکستان خطاب به این روزنامه تایید کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با نوشتن نامه‌ای به شهباز شریف به او انتخابش به نخست وزیری پاکستان را تبریک گفته است.

این مقام که نامش را فاش نکرد تصریح کرد، پوتین به ابراز تمایل برای تعمیق همکاری بین دو کشور پرداخته است.

بر اساس این گزارش، پوتین در این نامه به تاریخ ۱۲ آوریل نوشته است‌: کشورهای ما روابط دوستانه و سازنده دارند. من امیدوارم که شما به عنوان نخست وزیر به دنبال ارتقای هر چه بیشتر همکاری‌های چند جانبه نزدیکتر بین روسیه و پاکستان و همچنین مشارکت در حل و فصل وضعیت افغانستان و مقابله با تروریسم بین‌المللی باشید.

به گزارش اکسپرس تریبیون، شهباز شریف در پاسخ به پوتین از پیام تبریک او تشکر و احساسات مشابهی را در مورد روابط دوجانبه بین دو کشور و همچنین همکاری در مورد افغانستان ابراز کرد.

تبادل این نامه‌ها در حالی صورت گرفت که عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان معتقد است که به سبب یک رای عدم اعتماد مورد حمایت آمریکا از قدرت برکنار شده زیرا آمریکایی‌ها از سفر وی به مسکو برای دیدار با پوتین، رئیس جمهور روسیه در ۲۴ فوریه خوششان نیامد. این همان روزی است که رئیس جمهوری روسیه دستور حمله به اوکراین را صادر کرد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.