مخبر: حل مسائل جنگل‌های زاگرس نیازمند تصمیمات ملی است

معاون اول رئیس جمهوری بر ضرورت تدوین طرحی جامع و عملیاتی برای احیاء و توسعه جنگل های زاگرس و همچنین اقدامات فوری برای جلوگیری از تخریب های ناشی از آسیب های انسانی و طبیعی و حفاظت از جنگل ها در مقابل آتش سوزی های عمدی و غیرعمدی در تابستان سال جاری تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری،دکتر محمد مخبر پیش از ظهر امروزدر جلسه کارگروه جنگل های زاگرس با اشاره به گزارش های ارایه شده در جلسه در خصوص مسائل و مشکلات این میراث طبیعی اظهار داشت: حل مسائل مرتبط با جنگل های زاگرس نیازمند اتخاذ تصمیمات ملی است.

معاون اول رئیس جمهوری از جنگل های زاگرس به عنوان میراث بین نسلی و ثروت ملی یاد کرد و افزود: مجموعه جنگل های زاگرس، زیست بوم جمعیتی بالغ بر ده میلیون نفر است و نمی توان به سادگی از کنار مسائل و مشکلات ساکنین این مناطق عبور کرد.

وی تاکید کرد: برای حل مسائل و چالش های جنگل های زاگرس باید در کنار اقدامات فوری و عملیاتی، برنامه ها و طرح هایی را نیز به صورت زمانبندی شده برای توسعه این منطقه تدوین و با جدیت در دستور کار قرار دهیم.

دکتر مخبر تصریح کرد: برای اجرای هر چه بهتر طرح ها و برنامه های مرتبط با حل مسائل و احیای جنگل های زاگرس لازم است مردم و جوامع محلی را به صحنه بیاوریم و از مشارکت جدی خود مردم و شرکت های دانش بنیان برای پیشگیری از تخریب جنگل‌های زاگرس و نیز توسعه این ناحیه بهره مند شویم.

معاون اول رئیس جمهوری از وزیر کشور خواست کارگروهی را با عضویت سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه های مرتبط جهت تدوین طرحی عملیاتی و همه جانبه برای پیشگیری از آسیب ها و توسعه جنگل های زاگرس تشکیل دهد و حداکثر ظرف مدت یک ماه برنامه ای جامع، عملیاتی و قابل اجرا در این خصوص به دولت ارایه دهند به گونه ای که وظایف استانداران و دستگاه های اجرایی به طور کامل مشخص باشد و اعتبارات مورد نیاز اجرای طرح ها نیز برآورد شده باشد.

دکتر مخبر با یادآوری اینکه متاسفانه هم در شمال کشور و هم در جنگل های زاگرس با مساله حریق مواجه هستیم، بر لزوم ایجاد و تقویت مرکز پایش جنگل های این مناطق تاکید و خاطر نشان کرد: باید زمینه تامین و تجهیز ابزارها و امکانات مورد نیاز جهت پشتیبانی از برنامه های اطفای حریق و پیشگیری از وقوع آتش سوزی در جنگل ها را با مشارکت وزارتخانه های کشور ، دفاع و دیگر دستگاه های مسئول فراهم کنیم.

در این جلسه که وزرای کشور، جهاد کشاورزی، نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران لرستان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد نیز حضور داشتند، رئیس سازمان منابع طبیعی گزارشی از وسعت و معرفی اقلیم جنگل های زاگرس ارایه کرد و گفت: ۵۰ درصد کل دام کشور در حوزه زاگرس است و ۴۰ درصد از نزولات جوی و ۷۰ درصد عشایر نیز در این ناحیه ساکن هستند.

در این جلسه همچنین گزارشی از برنامه های در دست اقدام جهت توسعه، احیاء و غنی سازی جنگل های زاگرس و نیز طرح های مرتبط با پیشگیری و مقابله با حریق و طرح های جنگلداری ارایه شد.

پیگیری احیای تالاب میانکاله وخلیج گرگان

همچنین در پنجمین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهوری راهکارهای تسریع در احیای خلیج گرگان و تالاب های میانکاله و گمیشان مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

دکتر محمد مخبر در این جلسه که ظهر امروز برگزار شد، تالاب های کشور را نعمت و موهبتی الهی برای کشور توصیف کرد و گفت: متأسفانه این دارایی های خدادای در حال تخریب و از بین رفتن هستند که لازم است برای حفظ و نگهداری از این تالاب ها همه دستگاه های متولی با جدیت پای کار بیایند.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: با وجود آنکه باید همه مردم کشور از  تالاب ها منتفع شوند اما متأسفانه شاهد آن هستیم که تالاب‌های کشور در معرض خشک شدن قرار دارند و اگر تدابیر لازم را برای حفظ، احیاء و توسعه تالاب ها به کار نبندیم باید در برابر خداوند و مردم پاسخگو باشیم.

دکتر مخبر با اشاره به فقدان نگاه جامع و عدم مدیریت مناسب برای حفاظت از تالاب ها اظهار داشت: فارغ از جلسات اداری و ستادهای مربوطه باید برای هر یک از تالاب ها برنامه و مجری مشخص و پاسخگو تعیین شود و همه دستگاه ها نیز مکلف به همکاری برای اجرای این برنامه ها باشند.

معاون اول رئیس جمهوری بر رویکرد جدی دولت برای توجه به ملاحظات و خطوط قرمز زیست محیطی تأکید کرد و افزود: محیط زیست محل حیات همه جانداران است که نیاز به مراقبت جدی دارد بنابراین دولت در مواقع آسیب به محیط زیست به هیچ عنوان از این ملاحظات کوتاه نمی آید.

دکتر مخبر همچنین با اشاره به گزارش های ارایه شده در جلسه در خصوص مسایل تالاب میانکاله و احیای خلیج گرگان گفت: رئیس‌جمهوری در سفر اخیر خود به این منطقه، نسبت به احیای تالاب میانکاله و خلیج گرگان به مردم قول داده اند که لازم است با جدیت پای کار باشیم تا این وعده محقق شود.

معاون اول رئیس جمهوری از وزیر نیرو، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و استاندار گلستان خواست در اسرع وقت نسبت به اتخاذ تصمیمات لازم جهت اجرا و تسریع در طرح تسهیل ارتباط بین دریا و خلیج گرگان برای احیای این منطقه طبیعی اقدام کنند.

در این جلسه که وزرای کشور، نیرو، جهاد کشاورزی، امور خارجه، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار گلستان نیز حضور داشتند گزارشی از مشکلات و چالش های اصلی تالاب میانکاله و خلیج گرگان و نیز پروژه های اولویت دار طرح جامع میانکاله و خلیج گرگان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه همچنین توضیحاتی در خصوص وضعیت فعلی، اهم چالش های پیش رو و پروژه های اولویت دار احیاء تالاب بین‌المللی گمیشان مطرح و گزارشی از طرح جامع احیاء، حفاظت و مدیریت این تالاب بین المللی ارایه شد که مورد تصویب قرار گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.