خبر «میمون» کرونایی برای ایرانی‌ها

تست انسانی واکسن کرونا ایرانی تا سه هفته دیگر انجام می‌شود

شهروندآنلاین|واکسن کرونای ایرانی روی میمون آزمایش شد. به گفته سیعد نمکی وزیر بهداشت، آزمایش های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی این واکسن نتایج خوبی در پی داشته و تا چند هفته آینده آزرمایش انسانی این واکسن هم انجام می شود.

سعید نمکی با اشاره به پیشرفت‌های ایران در زمینه تولید واکسن کرونا، گفت:« در مراحل مختلف کار را دنبال کرده‌ایم و آزمایش بر نمونه حیوانی تا میمون هم انجام شده و نتایج بسیار خوبی گرفتیم و تا ۲ تا ۳ هفته آینده کار آزمایش واکسن بر نمونه انسانی را آغاز می‌شود.»
به گفته نمکی تمام اقدامات در این زمینه منطبق بر استانداردهای بین‌المللی و پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و دارو است و گزارش این اقدامات از امروز به سازمان جهانی بهداشت ارائه می‌شود.
البته عملکرد این واکسن هنوز ابهاماتی دارد:«گام‌های موثری برای دسترسی به واکسن بر می‌داریم اما همچنان ابهاماتی درباره میزان ماندگاری، اثرگذاری و… در مورد واکسن کرونا وجود دارد و روی آن کار می‌شود.»
او ادامه داد:« امروز بعد از ظهر در جلسه دوم اِمرو، نتایج تحقیقات خود را اعلام می‌کنیم. در مورد واکسن پلتفرم‌های متعددی دنبال شده است و حدود ۷ گروه تحقیقاتی بر تولید واکسن کار می‌کنند که از روز اول بر فرایندهای انجام شده نظارت داشتم.»
نمکی به تحریم‌ها و مشکلاتی که در زمینه ساخت و واردات دارو برای درمان بیماران کرونایی وجود داردهم اشاره کرد و دراین باره گفت:«در زمینه ساخت داروهایی که حتی تاثیر کمی در درمان کرونا داشتند مانند فاویپیراویر و رمدسیویر فعال بودیم و اکنون تولیدات خود را مصرف می‌کنیم.»
وزیربهداشت همچنین درباره واکسن آنفلوآنزا و مشکلاتی که برای واردات این واکسن پیش آمده هم توضیح داد:«به دلیل مشکلات تحریم‌ها و آگاهی که از میزان تولید واکسن داشتم، کار مذاکره برای تهیه‌ واکسن را از اسفندماه سال قبل آغاز کردیم. سال قبل ۴۰۰ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در جهان تولید شده بود و امسال با توجه به افزایش تقاضاها این عدد به ۷۰۰ میلیون دوز رسید. با اقدامات زودهنگام برای تهیه واکسن آنفلوآنزا، قول تهیه‌ ۱۶ میلیون دوز واکسن را از شرکت‌های سازنده گرفتم که بخشی از آن فراهم شد.»
او ادامه داد:«امسال به دلیل تحریم‌ها سخت‌ترین سال ارزی کشور است اما با تلاش دوستان بالاخره ارز خرید واکسن آنفلوآنزا از ۱۵ شهریور ماه فراهم شد اما در این بین بدقولی شرکت‌های سازنده واکسن، افزایش قیمت واکسن و تحریم‌های آمریکا در مقابل ما قرار داشت. تاکنون حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن به کشورمان رسیده است که در خانه‌های بهداشت به گروه‌های پرخطر تزریق می‌شود. نوبت بعدی دریافت واکسن هم در راه است. گرچه می‌خواستیم واکسن برای ۱۵ شهریور در دسترس باشد اما امروز می‌بینیم سایر کشورها نیز تزریق واکسن را از ۱۵ اکتبر آغاز کرده‌اند.»
به گفته نمکی استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در کاهش شیوع آنفلوآنزا موثر است:«واکسن ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نخواهد کرد. حداکثر محافظت علیه آنفلوآنزا ۳۰ تا ۳۵ درصد است، اما در تلاش هستیم واکسن برای گروه‌های پرخطر تامین شود. خودمان واکسن را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین کردیم و به داروخانه‌ها هم اجازه خواهیم داد با ارز نیمایی واکسن تهیه کرده اما بر فرایند قیمت‌گذاری نظارت می کنیم.»
او همچنین درباره شیوع گسترده بیماری کرونا و پر شدن تخت‌های بیمارستانی در تهران هم گفت:«با دستور رهبر معظم انقلاب تخت‌های بیمارستان‌های نیروهای مسلح در اختیارمان قرار گرفت و با دستور وزیر رفاه تخت‌های بیمارستان‌های تامین اجتماعی نیز قرار است در صورت نیاز در اختیارمان باشد.»

او ادامه داد:« ممکن است بخش‌های کرونا در بیمارستان‌ها پر شده باشد که با خالی کردن سایر بخش‌ها، تخت به بیماران اختصاص می‌دهیم. مردم بدانند در حال استفاده از ذخایر استراتژیک هستیم و بیماران الکتیو که در نوبت انجام اعمال حراحی بودند در نوبت مانده‌اند. این در حالی است که در‌آمد بیمارستان‌ها نیز کاهش یافته است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.