آغاز ثبت‌نام حج تمتع ۱۴۰۱ از فردا

رییس سازمان حج و زیارت: امسال شاید آخرین حج ارزان باشد

شاید امسال آخرین حج ارزانی باشد که در پیش داریم و اگر فردی منصرف شده و وجه خود را پس بگیرد معلوم نیست چه زمانی و با چه هزینه‌ای می‌تواند در سالهای بعد به حج مشرف شود

رئیس سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه میانگین رقم پرداختی حج امسال ۳۷ میلیون تومان است گفت: اولین کاروان حج تمتع ۲۳ خرداد اعزام می شود.

سیدصادق حسینی در نشست خبری خود به تشریح اقدامات اجرایی حج تمتع سال جاری پرداخت و اظهار کرد: دولت عربستان سهمیه ۸۵۰ هزار نفری را به مجموع کشورها تخصیص داده که شامل ۴۵ درصد سهمیه دوره‌های گذشته است و این رقم برای ایران شامل حدود ۳۹ هزار زائر می شود.

وی با بیان اینکه حداکثر تلاشمان را کردیم تا نیروهای اجرایی سازمان کاهش یابد تا بتوانیم زائران بیشتری اعزام کنیم، گفت: از ۱۸ ادیبهشت ساعت ۱۰ صبح ثبت نام در سامانه رزرو سرویس انجام می‌شود اما سامانه به طور طبیعی از ثبت نام افرادی که بالای ۶۵ سال هستند ممانعت می‌کند. بر این اساس افرادی که متولد ۱۰ تیر ۱۳۳۶ به بعد هستند می‌توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

نوبت اعزام افراد بالای ۶۵ سال در سازمان حج محفوظ می‌ماند

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به شرط دیگر عربستان برای پذیرش زائران، گفت: عربستان ۱۰ نوع واکسن مجاز را اعلام کرده که دو نوع آن در فهرست واکسن‌های کشور ما موجود است و شامل آسترازنیکا و سینوفارم می‌شود. متقاضیان می‌توانند با دو دوز واکسنی که شامل واکسنهای اعلام شده است نسبت به ثبت نام اقدام کنند. شرط دیگر عربستان برای پذیرش زائر ارائه تست منفی ۷۲ ساعت قبل از اعزام است. با توجه به تعیین شرط سنی از سوی عربستان افراد بالای ۶۵ سال در اولویت سال بعد خواهند بود مطمئن باشند نوبتشان محفوظ خواهد ماند.

میانگین قیمت حج تمتع امسال ۳۷ میلیون تومان است

وی افزود: بر این اساس طی رایزنی با بانک ملی و درخواست کمک از آنها این بانک پرداخت دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به زائران را به عنوان سود سپرده سالهای گذشته قبول کرده است. علاوه بر این از آنجایی که هزینه پرواز به عربستان از طریق ایرلاین‌های خارجی ۱۶ میلیون تومان می‌شد و این رقم برای زائران رقم بالایی بود سازمان هواپیمایی با ما همکاری کرد و هزینه سفر رفت و برگشت به عربستان برای زائران ۸ میلیون تومان تعیین شد. بنابراین با مجموعه اقداماتی که در راستای کاهش هزینه‌ها صورت گرفت زائران به طور میانگین حدود ۳۷ میلیون تومان باید بپردازند.

حسینی ادامه داد: مهلت دقیقی برای پایان ثبت نام درنظر گرفته نشده اما پیش بینی ما این است که سه روزه ظرفیت ثبت نام تکمیل شود. بنابراین مردم نباید در انجام ثبت نام فرصت را از دست بدهند چرا که زمان ما برای اعزام محدود است؛ در سالهای گذشته که عربستان از سه ماه قبل کشورهای موردنظر را دعوت می‌کرد اما اکنون فرصت ۳۰ روز و اندی داریم و از نظر زمانی در تنگنا هستیم.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۲ هزار نفر از ۷۴ هزار نفری که در سال ۹۹ برای عزیمت به حج ثبت نام کرده بودند بالای ۶۵ سال هستند، گفت: اگر ظرفیت طی سه الی پنج روز تکمیل نشود اولویت‌های بعدی را برای ثبت نام اعلام خواهیم کرد، بنابراین در این صورت از افرادی که پیش از ۲۲ خرداد ۸۶ به بعد ثبت نام کردند در اولویت قرار خواهند گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه چنانچه اعتبار پاسپورت زائران قبل از دی ماه ۱۴۰۱ است نسبت به تمدید اعتبار آن اقدام کنند، گفت: شاید امسال آخرین حج ارزانی باشد که در پیش داریم و اگر فردی منصرف شده و وجه خود را پس بگیرد معلوم نیست چه زمانی و با چه هزینه‌ای می‌تواند در سالهای بعد به حج مشرف شود. این موضوع را از باب دلسوزی و نه برای تحریک بازار مطرح کردم چرا که وظیفه ما صیانت از حقوق زائران است.

حسینی با بیان اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوبت حج تمتع قرار دارند که حدود ۱۴ سال است در انتظار هستند و اگر از این فرصت طلایی استفاده نکنند مشخص نیست فرصت مناسب بعدی در چه زمانی باشد، گفت: زائران بعد از ثبت نام در سامانه رزرو حج بلافاصله کاروان خود را انتخاب و با مراجعه به دفاتر حج و زیارت حساب خود را تصویه می کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.