ایران و لهستان بر سر چه توافق کردند؟

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما مخالف جنگ در اوکراین هستیم همان طور که مخالف جنگ در عراق، سوریه و یمن هستیم.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه لهستان که از شب گذشته برای دیدار با مقامات ایران به تهران سفر کرده است ،تصریح کرد: ایران و لهستان دارای روابط دیرینه‌ای هستند و انجام رایزنی‌های سیاسی بین تهران و ورشو به عنوان دو کشور مهم در حوزه غرب آسیا و شرق اروپا بسیار مهم است.

وی ادامه داد: بر کسی پوشیده نیست که در ماه‌های اخیر لهستان در بحران اوکراین نقش انسان‌دوستانه مهمی را هم برای کمک به آوارگان اوکراینی و هم انتقال فوری اتباع ایرانی حاضر در اوکراین به کشورمان داشته است. اوکراین در روزهای آغازین جنگ کمک کرد که اتباع ایرانی از اوکراین به لهستان بروند و از آنجا به ایران منتقل شوند و ما از این جهت از مقامات دولت ورشو سپاسگزاریم.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با بیان این‌که ایران و لهستان از نظر اقتصادی دارای ظرفیت‌های مهمی هستند، افزود: در گفت‌وگوهای جاری توافق کردیم که کمیته مشترک سیاسی بین دو کشور در سطح معاونین وزارت امور خارجه و مدیران کل سیاسی حداکثر ظرف سه ماه آینده برگزار شود. آخرین گفت‌وگوهای سیاسی بین دو کشور کمتر از چهار ماه پیش در تهران برگزار شد.

امیرعبداللهیان با بیان این‌که امروز فرصت خوبی پیش آمد که همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف را مرور کنیم، اضافه کرد: دو طرف بر اهمیت توسعه همکاری‌ها در حوزه انرژی، علم و فناوری، تولید خودروهای سنگین اعم از اتوبوس و کامیون و همچنین در عرصه‌های پزشکی و هسته‌ای و علمی و در حوزه تبادل استاد و دانشجو تاکید داشتند و در این زمینه تبادل نظر داشتیم.

وی با بیان این‌که امروز در جریان سفر وزیر خارجه لهستان به ایران سند همکاری‌های فرهنگی، ورزشی، علمی، جوانان و رسانه‌های گروهی که در واقع یک سند جامع است بین دو کشور امضاء خواهد شد که از طرف ما وزارت ارشاد متولی این موضوع است. این سند در قالب موافقت‌نامه به امضاء خواهد رسید و از اعتبار مهمی برخوردار است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه مصاحبه مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه لهستان تصریح کرد: آقای وزیر در حوزه دیپلماسی پارلمانی ایده‌های سازنده‌ای را مطرح کردند. ایشان امروز با آقای قالیباف ،رئیس محترم مجلس شورای اسلامی گفت ‌وگو و رایزنی کردند و قرار است طی ماه آینده رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و لهستان در راس هیاتی به ورشو سفر کنند.

وی با تاکید بر این‌که ما در زمینه تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی به کشور اتفاق نظر داریم، تصریح کرد: در ادامه مذاکرات در ارتباط با بازه زمانی برگزاری کمیسیون مشترک توافق لازم را خواهیم داشت.

امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: در این دیدار در مورد آخرین تحولات منطقه از جمله اوکراین رایزنی و گفت‌وگو کردیم. همانطور که پیش از این اعلام کرده‌ایم ما مخالف جنگ در اوکراین هستیم .همانطور که مخالف جنگ در عراق، سوریه و یمن هستیم. معتقدیم راهکار بحران اوکراین سیاسی است و مذاکرات بین اوکراین و روسیه باید هرچه زودتر به توقف جنگ و برقراری آتش بس منجر شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهار کرد: در شروع جنگ اوکراین در تماس تلفنی که با وزیر خارجه لهستان داشتم آمادگی ایران را برای اعزام تیم پزشکی ۲۵ نفره به مرز مشترک لهستان و اوکراین اعلام کردیم و همچنین بحث ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه ولی به دلیل این‌که صلیب سرخ جهانی تیم‌های خود را در نقاط مرزی مستقر کرده است به ما گفتند که فعلا نیازی به اعزام نیست ولی ما همچنان بر آمادگی خود در این زمینه تاکید داریم.

وی با بیان این‌که تاکنون سه بار با وزیر خارجه اوکراین در مورد بحران به وجود آمده به صورت تلفنی گفت‌وگو کردم و در دو دیداری که با آقای لاوروف داشتم حامل پیام وزیر خارجه اوکراین به آقای لاوروف مبنی بر ایجاد آتش بس و انجام مذاکرات سیاسی بین دو کشور بودم، اضافه کرد: ما به تلاش‌های خود برای حل این بحران ادامه می‌دهیم و امیدواریم هر چه زودتر شاهد تحقق امنیت و صلح در نقاط مختلف باشیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.