هلال‌احمر ایران جزو 5 جمعیت برتر جهان است

قدردانی رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر از اقدامات ایران

رئیس فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی هلال‌احمر و صلیب‌سرخ و صدسالگی جمعیت هلال‌احمر ایران برگزار شد از فعالیت‌های بشردوستانه داوطلبان ایران قدردانی و تشکر کرد. فرانچسکو روکا گفت: «با ۱۹۲ جمعیت در سطح جهان همکاری می‌کنم و بدون هیچ‌گونه ملاحظاتی می‌توانم بگویم که جمعیت هلال‌احمر ایران یکی از آماده‌ترین جمعیت‌های جهان و جزو 5 جمعیت برتر جهان است.»

بحران تغییرات اقلیمی و حوادث طبیعی در ایران

فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در نشست خبری با رسانه‌ها گفت: «من به واسطه مسئولیتی که دارم، با ۱۹۲ جمعیت در سطح جهان همکاری می‌کنم و بدون هیچ‌گونه ملاحظاتی می‌توانم بگویم که جمعیت هلال‌احمر ایران یکی از آماده‌ترین جمعیت‌های جهان است و به خوبی می‌تواند در عرصه حوادث و بحران خدمت‌رسانی کند.»

وی به پیچیدگی حوادث و سوانح در ایران اشاره کرد و افزود: «ایران و ایتالیا هر دو حادثه‌خیز هستند و این یکی از شباهت‌های این دو کشور با هم است. با وجود این، می‌توانم بگویم که جمعیت هلال‌احمر ایران در مدیریت حوادث طبیعی خوب عمل کرده است. جمعیت هلال‌احمر ایران علاوه بر حوادث غیر مترقبه با پدیده‌ای همچون خشکسالی نیز مواجه بوده و همین امر کار را برای جمعیت هلال‌احمر سخت کرده است.»

مقابله با کووید سرعت خوبی داشت

ارزیابی فعالیت‌های هلال‌احمر ایران در حوادث سال‌های گذشته و همچنین بحران جهانی کرونا یکی از سوالاتی بود که روکا در پاسخ به آن گفت: «هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران در زمینه کووید نیز خوب عمل کرد و به صورت آنی و سریع وارد عرصه شد. کووید به ما این مقوله را آموزش داد که باید همیشه برای هر اتفاقی آماده باشیم. سرعت مقابله با کرونا در ایران خوب بود و عملکرد هلال‌احمر در مقابله با کرونا نیز قابل تحسین است. امروز می‌توان گفت که جمعیت هلال‌احمر ایران جزو 5 جمعیت برتر جهان است.»

رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر با اشاره به اینکه ایران با وجود تحریم‌ها، شرایط سخت‌تری را تجربه می‌کند، خاطرنشان کرد: «جای تاسف دارد که این‌چنین، یک کشور تحریم می‌شود و تمام جوانب زندگی مردم این کشور تحت تاثیر قرار می‌گیرد. مشخصا فدراسیون جهانی در مسائل سیاسی بی‌طرف است، اما نمی‌توانیم پیامدهای تحریم‌ها را روی اقشار آسیب‌پذیر جامعه ایران نادیده بگیریم.»

نسبت به تحریم‌ها بی‌تفاوت نخواهیم بود

وی افزود: «نهضت صلیب‌سرخ و هلال‌احمر مشخصا نسبت به مساله تاثیر تحریم‌ها بی‌تفاوت نخواهد بود و از اقشار آسیب‌پذیر دفاع و حمایت می‌کند تا از تحریم‌ها آسیب کمتری ببینند.»

او به نگرانی بزرگ‌ترین نهاد بشردوستی دنیا درباره تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: «تحریم‌ها موجب نگرانی ماست، زیرا بر جوامع محلی تاثیر منفی جدی می‌گذارد و نهایت تلاش خود را خواهیم کرد تا به اقشار آسیب‌پذیر کمک کنیم. ما هلال‌احمر ایران را تنها نخواهیم گذاشت و رایزنی خواهیم کرد تا کمک‌هایی نیز به ایران اختصاص داده شود تا با بحران‌های موجود مقابله کند.»

نبود منابع مالی در حوزه مشکلات افغانستان مشکل‌آفرین شده، زیرا کمک‌کنندگان و خیرین بیشتر کمک‌های خود را به سمت جنگ اوکراین سوق داده‌اند و وظیفه ما این است که سایر بحران‌ها را نیز به کمک‌کنندگان معرفی کنیم تا منابع مالی به سمت سوریه، یمن و افغانستان نیز هدایت شود.

مساله افغانستان نیازمند پاسخ جمعی است

روکا در خصوص حمایت‌های جهانی در حوزه پناهجویان افغانستانی گفت: «ما با همکاران ایران در خصوص مهاجران همکاری خوبی داشته‌ایم و در این خصوص جلسه‌ای با معاون اول رئیس‌جمهوری نیز برگزار شد.»

او ضمن قدردانی از مسئولان ایرانی و مردم در حمایت از پناهجویان افغانستان گفت: «قطعا هر اقدامی که در توان فدراسیون باشد، انجام می‌دهیم و در این عرصه از ایران حمایت خواهیم کرد، زیرا مساله افغانستان نیازمند پاسخ جمعی و جهانی  است.»

رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر تصریح کرد: «نبود منابع مالی در حوزه مشکلات افغانستان مشکل‌آفرین شده، زیرا کمک‌کنندگان و خیرین بیشتر کمک‌های خود را به سمت جنگ اوکراین سوق داده‌اند و وظیفه ما این است که سایر بحران‌ها را نیز به کمک‌کنندگان معرفی کنیم تا منابع مالی به سمت سوریه، یمن و افغانستان نیز هدایت شود.»

کمک‌های جهانی به سمت اوکراین می‌رود

فرانچسکو روکا که ریاست صلیب‌سرخ ایتالیا را هم بر عهده دارد درباره کمک‌های جهانی به جنگ‌زدگان اوکراین اظهار کرد: «غالب اهداکنندگان کمک‌های مالی اروپایی هستند و به همین علت منابع مالی به سمت اوکراین می‌رود، اما تلاش می‌کنیم تا توجه‌ها نسبت به سایر کانون‌های بحران نیز بیشتر شود.»

او درباره دیگر کشورها که به کمک‌های بین‌المللی نیاز دارند، گفت: «امروز قاره آفریقا، سوریه، ونزوئلا و کشورهای دیگری هستند که به کمک نیاز دارند. امیدواریم این بحران‌ها به کمک سران سیاسی تا حدودی حل و فصل شود تا بتوان به خوبی کمک‌رسانی کرد.»

وی افزود: «تغییر اقلیم و شیوع بیماری‌های مسری نیز بحران‌هایی است که باید منابع مالی صرف آنها شود و این امر نیز کار ما را سخت‌تر می‌کند تا منابع مورد نیاز تامین شود.»

عملکرد هلال‌احمر ایران مثبت و چشمگیر است

روکا با اشاره به موفقیت‌های جمعیت هلال‌احمر در ماه‌های اخیر گفت: «دکتر کولیوند اقدامات بسیار خوبی انجام می‌دهد و بینش بلندپروازانه خوبی دارند تا هلال‌احمر ایران را توسعه دهند. این نگاه معقول یک اقدام بزرگ خواهد بود و نتایج مثبتی در پی داشته است.»

او با یادآوری بحران مهاجرت به اروپا و به‌خصوص ایتالیا گفت: «باید توجه داشت که کشور ایتالیا نیز چندین دهه است با مقوله مهاجرت و پناهجویان مواجه است و هنوز هم این مساله حل نشده، اما تلاش ما متوقف نشده است. امروز رسانه‌ها نقشی تعیین‌کننده دارند و باید با نمایش و انعکاس واقعیت‌ها عرصه را برای کمک‌رسانی فراهم کنند و واقعیت‌ها را به مردم و جوامع نشان دهند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.