بازگشت سه هزار دانشجوی ایرانی به کشور

معاون علمی رئیس جمهوری گفت: تاکنون سه هزار نفر از دانشجویان ایرانی مقیم کشورهای خارجی که ۴۵۰ نفر از آنها در دانشگاه‌های برتر دنیا درس خوانده اند، به کشور بازگشته اند.

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری روز دوشنبه در نشست دیپلماسی علم و فناوری؛ فرصت‌ها، چالش‌ها، راهکارها که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: زمانی وقتی صحبت از دیپلماسی علمی و فناوری می‌شد نمی‌دانستم از چه موضوعی صحبت می‌شود.

وی ادامه داد:‌ برداشت همه در بحث دیپلماسی علمی و فناوری یکی نیست. باید در این خصوص صحبت و مذاکره شود تا به یک نتیجه مشخص برسیم. بخشی از صحبت‌های ما در زمینه دیپلماسی علمی و فناوری با رؤسای دانشگاه هاست.

وی در خصوص فعالیت معاونت علمی و فناوری در زمینه دیپلماسی علمی و فناوری و بازگشت محققان ایرانی به کشور گفت: از ابتدای فعالیت در معاونت علمی روی بازگشت محققان کار کرده ایم؛ تاکنون سه هزار نفر از دانشجویان ایرانی مقیم کشورهای خارجی که ۴۵۰ نفر از این تعداد در دانشگاه‌های برتر دنیا درس خوانده اند، به کشور بازگشته اند.

معاون علمی رئیس جمهوری با بیان اینکه ما روی بازگشت دانشجویان ایرانی غیرمقیم برنامه‌ای را اجرایی کردیم که به نظرم این درست ترین برنامه بود، گفت: به راحتی از این پتانسیل استفاده کردیم؛ زیرا اینکه بخواهیم دانشجویی را به خارج از کشور بفرستیم و بعد از ۱۰ سال نتیجه مطالعات آن را بچشیم خیلی زمانبر است.

ستاری با اشاره به فعالیت‌های معاونت علمی در حوزه دیپلماسی علم و فناوری گفت: ما توانستیم ارتباطات خوب فناورانه ای را با روسیه و چین فراهم کنیم تا بیش از گذشته محصولات فناورانه شرکت‌های دانش بنیان را به مرحله صادرات برسانیم.

معاون علمی و فناوری ادامه داد: در خصوص این ارتباطات هیچ کس به خصوص وزارت علوم اعتراضی نکرد؛ زیرا تلاش کردیم با کشورهایی که تاکنون با آنها ارتباط نداشته ایم، تعامل کنیم.

ستاری با بیان اینکه زمانی رییس دانشگاه صنعتی شریف به روسیه رفت و سردرگم از فعالیت‌های آموزشی، علمی و فناورانه این کشور بود، تاکید کرد: اکنون به مرحله‌ای رسیده ایم که حوزه‌های مشترکی با روسیه داریم.

وی با بیان اینکه همچنین ۶۰ تا ۷۰ پروژه فناورانه با چین در حال اجرا است، ادامه داد: در موضوع دیپلماسی علمی و فناوری چه بخواهیم چه نخواهیم دانش بنیان‌ها تاثیرگذارند، به خصوص این شرکت‌ها و فناوری‌های آنها از بحث‌های جدی کشور محسوب می‌شود و می‌تواند همه چیز را متحول کند.

به گفته وی، چنین تحولاتی در دانش بنیان‌ها باید در دیپلماسی علمی و فناوری باشد.

ستاری با بیان اینکه معاونت علمی خانه‌های نوآوری را برای افزایش صادرات محصولات دانش بنیان در کشورهای مختلف از جمله کنیا، روسیه، سوریه، ترکیه راه اندازی کرد، افزود: در حال حاضر ۷۰ استارتاپ در خانه نوآوری مستقر در کنیا فعالیت می‌کنند و بسیاری از محصولات و تجهیزات ساخته شده به دست متخصصان در این خانه به معرض نمایش گذاشته شده است.

معاون علمی و فناوری خاطرنشان کرد:‌ دو بیمارستان را قرار است به یکی از این خانه‌های نوآوری که ساخته دست محققان شرکت‌های دانش بنیان است ببریم. در شرق آفریقا حتی ۱۰۰ ایرانی هم نداریم و از آنجایی که ساختار کشور کنیا صادراتچی است، لازم است با چنین کشورهایی ارتباط بگیریم.

۹۵ درصد تجهیزات آزمایشگاهی ساخت محققان کشور است

ستاری با تاکید بر اینکه زمانی بود که تمام کتاب‌های نوشته شده توسط خارجی‌ها را می‌خواندیم، بیان کرد: همه کتاب‌های ما در دوران تحصیل ترجمه شده بود، اما اکنون به مرحله‌ای رسیده ایم که تجهیزات آزمایشگاهی ایرانی در بسیاری از دانشگاه‌های خارجی مستقر است. به طوری که می‌توان گفت ۹۵ درصد تجهیزات آزمایشگاهی را محققان خودمان ساخته اند و آنها را صادر کرده ایم.

تمرکز صادرات فناوری به آفریقا و جنوب و شرق آسیا

وی با بیان اینکه تمرکز ما برای صادرات کشورهای CIS آسیای جنوبی، آسیای شرقی و آفریقا است، ادامه داد: صادرات به اروپا راحت نیست و برای دریافت تاییدیه ها شاید ۱۲ سال زمان نیاز باشد.

معاون علمی و فناوری با تاکید بر اینکه باید به یک اجماع در کشور در حوزه دیپلماسی علمی و فناوری برسیم، خاطرنشان کرد: مشکلات زیاد است از آنجایی که کشور ما وارداتچی بوده و نفت می فروخته، باید بیش از گذشته به دیپلماسی علمی و فناوری توجه کنیم.

وی درباره یکی از چالش‌ها در زمینه دیپلماسی علمی و فناوری گفت: کشور ما مهاجرپذیر نیست و باید به این موضوع توجه ویژه ای شود؛ زیرا بسیاری از متخصصان که خواستار فعالیت در کشور ما هستند برای دریافت مجوزهایشان باید دوندگی کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.