موافقت کنگره آمریکا با کمک ۴۰میلیارد دلاری به اوکراین

مجلس نمایندگان آمریکا تلاش دارد جریان کمک‌های نظامی به کی‌یف و تقویت دولت آن را حفظ کند

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه در حالی لایحه مربوط به این کمک را با ۳۶۸ رای موافق در مقابل ۵۷ رای مخالف تصویب کرد که همه آرای منفی به آن از سوی جمهوریخواهان بود. این لایحه اکنون برای مرحله بعد نزد مجلس سنایی که انتظار می‌رود سریعا در قبال آن اقدام کند می‌رود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دو هفته پیش از کنگره کشورش درخواست کرده بود که ۳۳ میلیارد دلار کمک مضاعف را برای اوکراین تصویب کند، اما قانونگذاران این کنگره تصمیم گرفتند میزان این اعتبارات کمکی نظامی و بشردوستانه را افزایش دهند.

روزا دلائورو، نماینده دموکرات، که ریاست کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا را بر عهده دارد، در حالی که خواستار حمایت از این بسته بودجه‌ای شد گفت: این لایحه از دموکراسی محافظت می‌کند، تجاوز روسیه را محدود می‌کند و امنیت ملی ما را تقویت می‌کند، در حالی که مهم‌تر از همه، از اوکراین حمایت می‌کند.

بایدن از کنگره آمریکا خواسته بود تا به سرعت اقدام کرده تا بتواند پیش از به پایان رسیدن کمک‌های دفاعی موجود برای اوکراین در اواخر ماه مه، این لایحه را امضا و نهایی کند.

برخی از جمهوری‌خواهان با این لایحه مخالفت کردند و از دموکرات‌ها بابت اقدام سریع به جهت ارسال حجم بیش از حدی از دلارهای مالیات‌دهندگان آمریکایی به خارج از این کشور انتقاد کردند. دموکرات‌های هم حزب با جو بایدن با برتری شکننده‌ای کنگره را کنترل می‌کنند، اما این لایحه برای تصویب شدن در مجلس سنا به آرای جمهوری‌خواهان نیاز دارد.

راب پورتمن، سناتور جمهوری‌خواه عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و رهبر فراکسیون امور اوکراین در سنای آمریکا گفت که انتظار دارد میزانی کافی از جمهوری‌خواهان از این لایحه حمایت کنند تا در سنا به تصویب برسد.

این بسته شامل شش میلیارد دلار کمک‌های امنیتی، از جمله در زمینه آموزش، تجهیزات، سلاح و پشتیبانی است. این بسته همچنین ۸.۷ میلیارد دلار برای تکمیل ذخایر تجهیزات آمریکایی ارسالی به اوکراین و ۳.۹ میلیارد دلار برای عملیاتهای مربوط به واحد فرماندهی اروپا در ارتش آمریکا را در نظر گرفته است

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.