تهدیدات سه‌گانه جامعه؛ پارکینسون،آلزایمر و آرتروز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تغییرات اقلیمی و گرم شدن کره زمین سیمای سلامت جهان را تغییر می‌دهد و هزاره سوم، دوران جدید یا خطرناکی به لحاظ ایجاد بیماری‌های نوپدید و بازپدید خواهد بود.

به گزارش ایرنا، دکتر علیرضا زالی در مراسم‌ امضای تفاهم‌نامه علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری اظهار داشت: همکاری های مشترک در قالب تفاهم نامه‌های علمی باید به اقدامات عملیاتی و کمک به ارتقا خدمات در نظام سلامت منجر شود.

وی با یادآوری این که تلخ کامی های کرونا درس های بزرگی به جهان داد بر اهمیت طراحی برنامه های استراتژیک با تمرکز بر علوم بالینی و پایه تاکید کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که مرکز تحقیقات هموفیلی مستقر در دانشگاه به‌ عنوان ‌مرکزی مستقل و مرجع فعالیت می‌کند، تعامل بیشتر پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری را با این مرکز خواستار شد.

زالی همچنین تحقیقات ژنومیک را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: فعالیت های مشترک دانشگاه با این پژوهشکده خصوصا در زمینه بایولوژی می‌تواند به ارتقای سلامت کمک کند.

تحقیقات مشترک در زمینه علوم دارویی و بهرمندی از مدلی‌های حیوانی تحت نظارت کمیته اخلاق بالینی از دیگر مواردی بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم به آن پرداخت.

وی با بیان این که با ایجاد تغییرات جمعیتی و بالا رفتن سن، بیماری‌هایی مثل پارکینسون، آرتروز و آلزایمر جامعه را تهدید می کند، تصریح کرد: باید با تعامل و همکاری‌های بیشتر علمی و پژوهشی درمان و کمک به بهبود کیفیت زندگی این گروه از جامعه کمک کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از فعالیت هزار و ۴۵۵ عضو هیات علمی که ۲۰ درصد در کسوت استاد تمام در این دانشگاه فعالیت می‌کنند، خبر داد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با ۱۳ هزار و ۶۰۰ دانشجو در رشته مقاطع مختلف، ۲۴ رشته تخصصی بالینی در ۱۲ دانشکده دانشجو تربیت می‌کند.

زالی تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با در اختیار داشتن ۶ مرکز رشد، پارک‌علمی و فناوری، ۹۰ مرکز تحقیقات، ۶ مرکز همکار با سازمان جهانی بهداشت، هشت مرکز علمی به عنوان قطب های علمی و ۱۳۵ شرکت دانش بنیان خدمات ویژه ای به مردم ارایه می‌دهد.

وی در ادامه نسبت به برقراری ارتباط علمی با پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در حوزه‌های مختلف ژنتیک، غذا، کشاورزی و دام اعلام آمادگی کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به سایر خدمات این دانشگاه در زمینه کنترل و درمان کرونا اشاره کرد و افزود: دانشگاه با تحت پوشش قرار دادن بیش از ۶ میلیون جمعیت تحت پوشش  در بحران‌ کرونا با پوشش حداکثری واکسیناسیون، ۳۵ درصد پوشش کل واکسیناسیون، ۳۲ درصد در نوبت دوم و ۴۴ درصد در نوبت اول و درمان ۶۰ درصد مبتلایان‌ به کووید اقدامات بی‌نظیری ثبت کرد.

پژوهش‌های کاربردی رمز مقابله با بحران‌های احتمالی

دکتر جواد محمدی، رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری نیز در این مراسم اظهار امیدواری کرد که با هم افزایی بیشتر بتوانیم در آینده سلامت کشور بیشترین اثرگذاری را داشته باشیم.

وی به بحران کرونا اشاره کرد و افزود: باید بتوانیم با کمک پژوهش‌های کاربردی در برابر بحران های احتمالی آماده باشیم.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به سابقه ۳۰ ساله این پژوهشکده اشاره و خاطرنشان کرد: این پژوهشکده با در اختیار داشتن اعضای هیات علمی برجسته و ظرفیت‌های علمی بالا، دارای کرسی‌های بین المللی در منطقه است.

محمدی همچنین گفت: باید به سمت اولویت‌های ملی با تمرکز بر تامین نیازهای صنعت حرکت کنیم و پاسخ منطقی  برای نیازهای جامعه داشته باشیم.

وی مشارکت بیشتر بخش های مختلف علمی کشور را راهکار اساسی برای رفع مشکلات حوزه سلامت دانست و با یادآوری ظرفیت‌های بالای علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی مشارکت برای اجرای طرح های کلان آموزش عالی را خواستار شد.

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در هشت حوزه مرجعیت علمی دارد

در ادامه این نشست دکتر افشین زرقی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با بیان این که این دانشگاه در برخی حوزه های پژوهشی در کشور و منطقه مرجعیت علمی دارد، اظهار داشت: دانشگاه در حوزه‌های بیماری های عدد درون ریز، بیماری‌های گوارش، پژوهشکده چشم، ارولوژی، علوم اعصاب بالینی و پایه و ریه دارای مرجعیت علمی پژوهشی است.

وی با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی در حوزه های مختلف درمانی مجهز به زیرساخت های درمانی منحصربه فرد است، نسبت به همکاری در حوزه‌های سلامت محور با پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری اعلام آمادگی کرد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ماموریت‌های هفت گانه تعریف شده دانشگاه از سوی وزارت بهداشت خبر داد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ذیل این ماموریت ها متولی پژوهش در حوزه سرطان است ‌در این راستا ضمن بازتعریف پلتفرم‌های این‌حوزه به دنبال انجام همکاری های مشترک داخلی و  فراملی هستیم.

زرقی تاکید کرد:‌باید اتصالات بالینی به درستی شکل بگیرد چرا که در غیر این صورت پژوهش‌ها ابتر می ماند. برای اجرای طرح های پژوهشی باید برنامه های عملیاتی داشته باشیم‌ ضمن این که ماموریت‌ها در حوزه‌های پژوهشی با تمرکز بر مالکیت معنوی تعریف شده است.

وی از فعالیت ۶ مرکز رشد در حوزه فناوری در دانشگاه خبر داد و تاکید کرد: ایجاد مرکز رشد بایوتکنولوژی در دستور کار است.

براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تفاهم‌نامه علمی بین دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی ‌و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با حضور روسای ۲ مرکز به امضا رسید.

این مراسم در محل پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با هدف همکاری های مشترک در زمینه  تبادل استاد و دانشجو و برگزاری کارگاه علمی و عملی مشترک برگزار شد.

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با سه پژوهشکده در زمینه‌های زیست فناوری ژنتیک پزشکی، کشاورزی دام، طیور و آبزیان و صنعت محیط زیست فعالیت می‌کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.