نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس: یارانه باید به همه دهک‌ها پرداخت شود

پژمان‌فر با تشکر از دولت برای مردمی‌سازی یارانه‌ها گفت باید برای تمام دهک‌ها یارانه پرداخت شود

حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت از اقدام شجاعانه دولت سیزدهم برای اصلاح پرداخت یارانه‌های اساسی قدردانی کرد و گفت: اصلاح یارانه‌ها یک اقدام ضروری برای اصلاح نظام اقتصادی کشور و تقویت درونی آن است که لازم و ضروری می‌دانم به ۳ نکته اساسی در این زمینه اشاره کنم.

به گزارش خبرگزاری مهر، او تصریح کرد: در پرداخت یارانه‌ها نخست باید دقت شود جبران افزایش قیمت‌ها از مسیر یارانه‌ها به صورتی باشد که اقشار ضعیف و متوسط جامعه عملاً از محل دریافت یارانه‌ها و یا عدم دسترسی به کالاهای اساسی دچار آسیب نشوند؛ اقدامات اصلاحی انجام شده در راستای یارانه‌ها باید با اقدامات جدی برای بیماری مزمن تورم ترکیب و تکمیل شود؛ ریشه گرانی‌ها و فشاری که بر سفره مردم وارد می‌شود در همه سال‌های گذشته تورم بوده است و ریشه تورم در ناکارآمدی و سو مدیریت در نظام بانکی و کسری بودجه دولت‌ها بوده است.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس افزود: خروج از وضعیت موجود نیازمند اقداماتی است؛ از اصلاح نظام پولی و بانکی گرفته تا موارد دیگر باید از طرف دولت مجلس به صورت مشارکت و همکاری صورت پذیرد. دولت هم باید تلاش کند که کسری در این راستا صورت نگیرد کما اینکه در این مسیر اقدامات با برکتی هم صورت گرفته است.

هر کس ایرانی است و مقیم کشور، باید یارانه بگیرد

پژمانفر تصریح کرد: افرادی هستند که باید به آنها یارانه پرداخت شود، به نظر می‌رسد در استفاده از منابع کشور همه کسانی که ایرانی بوده و در این کشور زندگی می‌کنند حقی دارند. لذا باید برای تمام دهک‌ها یارانه پرداخت شود همانگونه که واضح است این پرداخت به عنوان کمک معیشت نمی‌باشد، بلکه یارانه پنهانی بوده که برخی از افراد از آن استفاده می‌کردند و برخی که از آنها محروم بوده‌اند را آشکار کرده و همه باید از آن به صورت عادلانه استفاده کنند.

او خاطرنشان کرد: مگر در سیاست دولت در موضوع نان، دارو و بنزین بین ثروتمند و فقر، فرقی قائل شدیم که دولت در چنین موردی فرقی را قائل شده و موجب نارضایتی در جامعه شده است. لازم است افراد ثروتمند در جای دیگر حقوقی را در قالب مالیات و دیگر امورات عادلانه پرداخت کنند و فراری صورت نپذیرد؛ لازم به ذکر است اخذ یارانه از دو گروه باید صورت پذیرد. اول کسانی که داوطلبانه می‌خواهند یارانه دریافت نکنند دوم ایرانیانی که به صورت دائم در خارج از کشور زندگی می‌کنند؛ خروج این افراد از دریافت یارانه هیچ گونه اختلالی در کشور ایجاد نخواهد کرد.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اظهار کرد: ما باید مسئله رضایتمندی در آحاد مردم را در اولویت اقدامات خود قرار دهیم، جناب رئیس‌جمهور اقدام با برکت دولت شما، آشکار کردن یارانه پنهانی است که فقط برخی از آن استفاده می‌کردند و باید یارانه‌ها بین همه آحاد مردم عادلانه تقسیم گردد.

پژمانفر افزود: ملت ایران نجیبانه و باعزت پشتیبان آرمان‌ها هستند و راه سرخ شهدا را ادامه داده‌اند، مهم‌ترین دغدغه مسئولان باید این باشد که در مسیر اعتلای کشور از قطار پرسرعت ملت عقب نمانند و در کنار این مردم بزرگ باشند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.