بیش از 500 کشته و آتش‌بسی که شکننده‌است

آمادگی صلیب سرخ جهانی برای میانجگری بی‌طرفانه در تحویل اجساد و آزادی بازداشت شدگان مخاصمه قره‌باغ

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ سابقه طولانی در ایفای نقش میانجی بی‌طرف در مخاصمات سراسر جهان دارد و امیدوار است این عملیات بشردوستانه نیز به سرعت به نتیجه برسد.

کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ ضمن استقبال از توافقنامه آتش‌­بس بشر‌دوستانه در ناگورنو-قره­‌باغ آماده ایفای نقش برای تسهیل تحویل اجساد کشته­‌شدگان و آزادی بازداشت­‌شدگان است.

به گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از ژنو، مارتین شوپ، مدیر منطقه‌­ای اوراسیای کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ می‌گوید: «کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ سابقه طولانی در ایفای نقش میانجی بی‌طرف در مخاصمات سراسر جهان دارد، و امیدواریم که این عملیات به سرعت پیش رود تا بقایای اجساد کسانی که در جنگ کشته شده‌­اند را به عزیزان­شان بازگردانیم و بتوانند به طور کرامت‌­آمیز برای­شان عزاداری کنند. همچنین، ما اینجاییم تا آزادیِ بازداشت‌­شدگان طرف­‌های مخاصمه را تسهیل کنیم تا بتوانند به آغوش خانواده­‌های­شان بازگردند.»

با شدت گرفتن مخاصمه در این منطقه از اوایل مهر ماه، کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ برای پاسخ به نیازهای بشردوستانه به عنوان میانجی بی­‌طرف، خدمات خود را ارائه داده اما در مذاکرات سیاسی شرکت ندارد.

اجسادی که باید بدون تبعیض جمع‌آوری شود

بر‌‌اساس حقوق بین‌­المللی بشر‌دوستانه یا قوانین مربوط به درگیری‌های مسلحانه، طرفین ملزم هستند که بدون تبعیض، اجساد را جمع­‌آوری کرده و از میدان نبرد خارج کنند.

کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ همچنین اعلام آمادگی کرده تا توصیه­‌های فنی خود را در اختیار طرف‌های درگیر قرار دهد تا کشته­‌شدگان، طبق حقوق بین­‌المللی بشردوستانه، تعیین هویت شوند و روند بازگشت اجساد را تسهیل کند.

شوپ توضیح می‌دهد: «ما به طور منظم در حال گفتگو با طرف‌­های درگیر هستیم و آمادگی خود را برای مشارکت در گفتگوهای بیشتر درباره ماهیت حضور کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ برای حمایت از بازگشت بازداشت­‌شدگان و بقایای انسانی، شامل تضمین‌های لجستیکی و امنیتی برای تیم­‌های خود، بیان کرده­‌ایم. امیدواریم که این توافقنامه به تسکین واقعی خانواده­‌ها پس از هفته­‌ها مبارزه شدید بیانجامد.»

 بعد از دو هفته جنگ، و سپس آتش‌بس شکننده‌ای که از چند روز قبل با وساطت روسیه برقرار شد، طرفین همچنان یکدیگر را به “تجاوز” و نقض آتش‌بس متهم می‌کنند. با اینکه آمار رسمی تلفات این جنگ حدود ۵٠٠ نفر اعلام شده اما دو طرف حتی یکدیگر را به “نسل‌کشی” و “جنایت علیه بشریت” متهم کرده‌اند

در پی اوج­گیری مرگبار این مخاصمه در طول خطوط مرزی در فروردین ماه 1395،  کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ طرف­‌های مخاصمه را در انجام عملیات مشابه حمایت کرد.

در آن زمان، به کمک تلاش­های هماهنگ، تمامی اجساد به خانواده‌­های­شان تحویل شد .

بنابراین نامی به اسامی بیش از 4500 نفری که کماکان از آغاز مخاصمه­ در 1371 سرنوشت­شان مشخص نیست افزوده نشد.

گفتنی است بعد از دو هفته جنگ، و سپس آتش‌بس شکننده‌ای که از چند روز قبل با وساطت روسیه برقرار شد، طرفین همچنان یکدیگر را به “تجاوز” و نقض آتش‌بس متهم می‌کنند. با اینکه آمار رسمی تلفات این جنگ حدود ۵٠٠ نفر اعلام شده اما دو طرف حتی یکدیگر را به “نسل‌کشی” و “جنایت علیه بشریت” متهم کرده‌اند.

گفته می‌شود این رقم فقط اجساد شناسایی‌شده را در بر می‌گیرد. به احتمال زیاد، شمار تلفات بسیار بیشتر از این است.

 آتش بسی که هر لحظه ممکن است شکسته شود

در شرایط فعلی، به جز پادرمیانی روسیه، سایر اقدامات بین‌المللی برای صلح در حد فراخوان باقی مانده. اما ترکیه که خواستار ادامۀ جنگ و پشتیبان جمهوری آذربایجان بوده است، از جامعه بین‌الملل درخواست‌کرده “تا در برابر حملات موشکی علیه مناطق مسکونی غیرنظامی آذربایجان سکوت نکند”.

در جبهۀ مقابل، مقامات ارمنستان و قره باغ، رژیم صهیونیستی و ترکیه را به مداخله در جنگ متهم می‌کنند.

پارلمان قره باغ ادعا می‌کند که “با کمک ترکیه، تروریست‌های بین المللی و نمایندگان گروههای مختلف افراطی از سوریه، عراق و لیبی وارد منطقه شده‌اند”.

برخی منابع گفته‌اند ترکیه شماری مزدور را به کمک نیروهای آذربایجانی فرستاده است. این موضوع را رئیس جمهوری فرانسه نیز تأیید کرد. حسن روحانی رئیس هم قبلاً هشدار داده بود “برای ما قابل قبول نیست که عده‌ای به بهانه‌هایی بخواهند تروریست‌ها را از سوریه و جاهای دیگر به منطقه و به نقاط نزدیک مرزهای ما منتقل کنند”.

این اتهامات و کینه‌ورزی متقابل نگرانی‌های زیادی را در مورد بی‌دوام بودن آتش‌بس به وجود آورده است. روز یکشنبه ۱۱ اکتبر، پاپ فرانسیس رهبر کلیسای کاتولیک گفت: “توافق ارمنستان و آذربایجان برای توقف جنگ به علل بشردوستانه برای من بسیار ارزشمند است، هرچند این آتش‌بس بسیار شکننده به نظر می‌رسد”.

در همین رابطه بخوانید

پایان جنگ ۱۲ روزه در قره باغ

۷ روستا در قره‌باغ به کنترل آذربایجان درآمد

به غیرنظامیان حمله نکنید

مخاصمه 28 ساله بر سر‌قلمرو

گلوله‌باران مردم تا کِی؟

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.