واکسن آنفلوانزا هنوز در داروخانه‌ها قابل توزیع نیست

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط مردم از 81 درصد به 42 رسیده است

معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ویروس کرونا به طور انتخابی عمل نمی‌کند، هشدار داد که با توجه به الگوی سوم این بیماری که درون خانوادگی است، خانواده‌ها از رفت و آمدهای درون خانوادگی، مسافرت و برگزاری هرگونه مراسم با توجه به اتمام ماه صفر خودداری کنند.
دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در گفت و گو با برنامه تهران کلینیک رادیو تهران با اشاره به رکورد کشته‌های روز گذشته ویروس کرونا درکشور گفت: متاسفانه تعداد کشته‌ها نشانه تعداد بستری‌ها و تعداد مبتلایان است و این تعداد بستری و ابتلا به میزان تماس اجتماعی مردم با هم بستگی دارد. علاوه بر این، دو عامل دیگر سیاست دولت در قنطینه سازی با توجه به معیشت مردم و دیگری رفتار مردم در کنترل این ویروس موثر است. متاسفانه میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از 81 درصد در روزهای اخیر به 42 درصد رسیده است. متاسفانه ما در مدتی که شیوع این ویروس مقابله می‌کنیم، رفتارهای دوگانه‌ای از سمت مردم مشاهده می‌کنیم. با تعطیلی مدارس، مشاغل و ادارات، برخوردهای اجتماعی مانند سفر و پاساژ گردی افزایش پیدا می‌کند و رفت و آمدهای خانوادگی اوج می‌گیرد. باید این نکته را مدنظر داشت که کرونا ایدئولوژی ندارد و به طور انتخابی عمل نمی‌کند. هر تجمعی بالاتر از دو نفر حتی به ضرورت، نرخ انتقال را افزایش می‌دهد.

شهروند آنلاین: دکتر حریرچی درباره زنجیره انتقال کرونا گفت: در حال حاضر الگوی بیماری نسبت به موج اول و دوم تغییر کرده و انتقال ویروس بیشتر درون خانوادگی است.  او افزود: از مردم خواهش می‌کنیم از برگزاری هرگونه  مراسم‌ها  خودداری کنندبا پیشگیری، زنجیره انتقال این ویروس را کاهش دهند.

معاون کل وزارت بهداشت همچنین در خصوص قرنطینه شهر تهران نیز تشریح کرد: ما به عنوان وزارت بهداشت در این زمینه پیشنهاداتی ارائه کرده‌ایم. ولی واقعیت این است که معیشت مردم با این تعطیلات به خطر می‌افتد. از سوی دیگر، تجریه به ما نشان داده که تعطیلات روند حرکت و جریان اجتماعی مردم را هم افزایش می‌دهد.

کاهش شیوع ویروس، رعایت بهداشت دست‌ها

دکتر حریرچی در ادامه در خصوص میزان تولید واکسن آنفلوآنزا نیز بیان کرد: خبر خوب و مهم درخصوص واکسن آنفلوانزا این است که در نیمکره جنوبی که زمستان تمام شده، کشورهای واقع در این بخش از کره زمین مانند برزیل، استرالیا و آرژانتین با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، میزان ابتلا به آنفلوانزا را تا 95 درصد کاهش داده‌اند. با رعایت بهداشت دست‌ها، کاهش تماس اجتماعی و استفاده از ماسک که به نوعی انتقال تنفسی را کاهش می‌دهد. می‌توان به کاهش شدت شیوع این ویروس کمک کرد. نکته بعدی این است که مردم نباید نگران تزریق واکسن باشند. میزان تولید کل واکسن آنفلوانزا در سال گذشته برای جمعیت 7میلیارد و 800 میلیونی، 250 میلیون عدد بوده است که این عدد امسال با توجه به شیوع کرونا، به 800 میلیون عدد رسیده است.

حریرچی افزود: تزریق واکسن برای همه افراد با توجه به میزان تولید کل ضروری نیست. همانطور که پیش از این هم عنوان شده، اولویت گروه‌های پرخطر هستند. این گروه شامل کادر درمان، خانم‌های باردار و بیماران صعب العلاج هستند. بیماران صعب العلاج هم شامل بیماران سرطانی، بیماران پیوند کلیه و بیماران با نارسایی تنفسی هستند.  تزریق واکسن برای این افراد به صورت رایگان در مراکز بهداشتی انجام می‌شود.

حریرچی همچنین خاطرنشان کرد: واکسن آنفلوانزا هنوز در داروخانه‌ها قابل توزیع نیست. به محض دریافت این واکسن، با ارائه کدملی برای اولویت‌های دوم از جمله افراد مسن و کودکان پنج ماه تا شش سال با قیمت دولتی قابل دریافت است.

ملاقات بیمار کرونایی ممنوع!

معاون کل وزارت بهداشت در پایان ضمن اعلام ممنوعیت ملاقات بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اظهار کرد: توصیه ما به عموم مردم کاهش تماس اجتماعی است. پس هرگونه ملاقات با بیماران کرونایی هم برای همراهان، هم کادر درمان و هم بیماران کرونایی خطرناک است. از طرف دیگر حضور در بیمارستان نیز به خودی خود برای همه خطرناک است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.