چرا برنامه اینترنتی فردوسی‌پور مجوز نگرفت؟

ساترا توضیحات خود درباره صادر نشدن مجوز برنامه عادل فردوسی‌پور را ارائه کرد

مدیر روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر(ساترا) توضیحاتی را درباره صادر نشدن مجوز برنامه اینترنتی «99» بیان کرد.

از مدت‌ها قبل موضوع ساخت و تولید یک برنامه اینترنتی با تهیه کنندگی عادل فردوسی‌پور مطرح شده است. تهیه کننده و مجری محبوب و سابق برنامه نود ایده‌ای درباره ساخت یک برنامه شبیه به نود در تلویزیون های اینترنتی دارد و حتی نام این برنامه نیز مشخص شده است. برنامه «99» با تهیه کنندگی فردوسی‌پور نیاز به مجوز ساترا داشت که این مجوز صادر نشد و البته شایعات زیادی هم در این باره به گوش رسید.

حالا در واکنش به مسائل مطرح شده، علی سعد مدیر روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) در یک رشته توئیت نسبت به چرایی مجوز نگرفتن برنامه عادل فردوسی‌پور توضیحاتی ارائه کرد.

او در رشته توییت خود نوشته است:

درباره خبری که روز گذشته یک رسانه خبری منتشر کرده بود چند نکته را برای ایجاد شفافیت عرض می‌کنم:

1- رویکرد ساترا حمایت از رسانه‌های صوت و تصویر ایرانی و محتوای بومی بر روی آنهاست. تعداد ۱۵۰ مجوز صادره در ۲ سال اخیر موجب شده طیف متنوعی از رسانه‌ها به طور قانونی مشغول به فعالیت باشند.

2-در اولین جلسه «شورای موافقت کلی انتشار» که ۹ مهر برگزار شد، به هر سه درخواست برنامه‌های ارائه شده از سوی رسانه‌های صوت و تصویر، پروانه انتشار اعطا شد. مجوز به برنامه‌های «همرفیق»، «واسخندیش» و «دیرین دیرین» که پیش‌بینی می‌شود اقبال مخاطبان را به خود جلب کنند، در این جلسه تصمیم گیری شد.

3-شرط طرح برنامه‌ها در شورای موافقت کلی انتشار، عدم وجود موانع حقوقی، قضایی و امنیتی است که در مورد برنامه «۹۹» که به درخواست فیلیمو و کافه بازار مطرح شده بود به دلیل عدم دریافت مکتوب استعلام مراجع مسئول، عملاً موضوع قابل طرح و بررسی توسط شورای مذکور نبود.

4-حیطه مسئولیتی ساترا فقط تصمیمات رسانه‌ای است. لذا در صورت وجود ملاحظات استعلامی، دعاوی حقوقی و یا پرونده‌های قضایی، ساترا امکان بررسی تقاضاهای رسیده را نخواهد داشت.

5- اصل پایه‌ای حرکت ساترا، حمایت از رسانه‌ها و محتوای داخلی در کنار شفافیت و قاعده‌مندی تصمیمات است. ساترا در حیطه مسئولیتی خود به اعلان شفاف دلایل تصمیمات متعهد است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.