دعوت امیرعبداللهیان از کی‌یف و مسکو برای پایان جنگ

در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه فنلاند مطرح شد

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و پکا هاویستو وزیر امور خارجه فنلاند در خصوص آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین المللی از جمله بحران اوکراین، تلفنی به گفت وگو و تبادل نظر پرداختند

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از  ایرنا؛ وزیر امور خارجه در گفت وگو با همتای فنلاندی خود گفت: ایران مخالف جنگ است و کی‌یف و مسکو را به گفت وگو و پایان دادن به جنگ دعوت می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و پکا هاویستو وزیر امور خارجه فنلاند در خصوص آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین المللی از جمله بحران اوکراین، تلفنی به گفت وگو و تبادل نظر پرداختند.

امیرعبداللهیان با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه فنلاند به تهران و توافقات به عمل آمده، اعلام آمادگی کرد که مسیر توسعه همکاری های میان ایران و فنلاند بیش از پیش گسترش یابد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با انتقاد از بی‌تصمیمی آمریکا و با اشاره به جدی بودن جمهوری اسلامی ایران، بر اراده تهران در رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به حمایت از تداوم آتش بس در یمن، بر لزوم لغو محاصره کامل انسانی این کشور و حل و فصل بحران یمن در چارچوب گفت و گوهای یمنی – یمنی تاکید کرد.

وی درخصوص جنگ اوکراین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مخالف جنگ است و هر دو طرف درگیری در کی یف و مسکو را به گفت و گو و پایان دادن به جنگ دعوت می کند و راه حل را در دیپلماسی و گفت و گو می‌داند.

وزیر امور خارجه فنلاند نیز در این‌ گفت وگو با گرامیداشت نودمین سالگرد برقراری مناسبات دیپلماتیک بین دو کشور، مناسبات ایران و فنلاند را مهم خواند.

پکا هاویستو نسبت به حصول توافق مطلوب در مذاکرات وین ابراز امیدواری کرد.

پکا هاویستو همچنین بر توسعه و گسترش همکاری‌ها بین تهران و هیلسنکی تاکید کرد.

وی درخصوص بحران اوکراین نیز ابراز امیدواری کرد که گفت و گوهای روسی – اوکراینی با کمک کشورهای مختلف و از جمله اسران به حل و فصل مسالمت آمیز این بحران کمک کند.

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.