وضعیت مبهم ۱.۱ میلیون بنگاه اقتصادی ثبت شده در کشور

وجود ۸۰۰میلیون شماره حساب بانکی با گردش مالی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یک میلیون و ۴۰۰هزار بنگاه ثبت شده اقتصادی در کشور داریم اما فقط ۳۰۰هزار مورد اظهارنامه مالیاتی پر می کنند و وضعیت یک میلیون و ۱۰۰هزار بنگاه دیگر مشخص نیست

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از مهر، محمدرضا پورابراهیمی ظهر چهارشنبه در نشست بررسی مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان استان یزد که با حضور رئیس سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه تمام تصمیمات اقتصادی کشور وابسته به مباحث ارزی شده است، اظهار داشت: امروز شرایط به نحوی است که تمام فعالان اقتصادی و مردم درگیر مباحث ارزی شده اند.

وی با بیان اینکه همه مباحث اقتصادی کشور ما به مسئله تحریم مرتبط نیست، افزود: چه تحریم باشیم و چه نباشیم، وقتی مشکلات فعلی در کشور وجود داشته باشد، پیامد آن کاهش ارزش پول ملی، افزایش تحریم و به تبع آن ایجاد مشکلات متعدد در حوزه‌های اقتصادی است.

پور ابراهیمی تصریح کرد: امروز کشور ما با ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه است و این در حالی است که می‌تواند بخشی از این کسری را با مالیات جبران کند اما مشکل اینجاست که طرح نظام جامع مالیاتی در کشور نداریم و این امر سبب حجم گسترده‌ای از فرارهای مالیاتی در کشور شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: در حال حاضر در کشور ۸۰۰ میلیون شماره حساب بانکی وجود دارد که با همه آنها گردش مالی صورت می‌گیرد و با توجه به جمعیت کشور، این حجم حساب بانکی نشان دهنده این است که برخی شماره‌ها برای پوشش دادن نقل و انتقالات است.

پورابراهیمی ادامه داد: همچنین یک میلیون و ۴۰۰ هزار بنگاه اقتصادی ثبت شده در کشور داریم در حالی که کل افرادی که اظهارنامه مالیاتی در کشور پر می‌کنند، ۳۰۰ هزار نفر هستند که این آمار نشان می‌دهد یا این شرکت‌ها صوری هستند یا بخشی از آنها در حال فرار مالیاتی هستند.

وی بیان کرد: وقتی محور کار در سازمان امور مالیاتی، ممیزان مالیاتی باشند، فساد در نظام اقتصادی کشور ایجاد می‌شود و باید فکری برای این موضوع شود.

پورابراهیمی تصریح کرد: باید در این شرایط سخت اقتصادی که همه فعالان این عرصه با مشکل زیادی روبه‌رو هستند، سعی کنیم مشکلات را برطرف کنیم نه اینکه سنگ جلوی پای آنها بیندازیم.

وی با بیان اینکه تحریم و کرونا چیزی نیستند که بتوانند اقتصاد کشور ما را متوقف کنند، گفت: البته وضعیت تراز تجاری ما در شش ماهه اول امسال خوب نیست و برای اولین بار با تراز منفی روبه‌رو بودیم و حتماً باید نسبت به این موضوع تصمیم مناسبی اتخاذ کنیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.