بورس در انتظار عرضه اولیه ستاره خلیج فارس

بزرگترین عرضه اولیه امسال در بورس تا 4 ما دیگر

در سال جاری و تاکنون 21 نماد عرضه اولیه شده اند که بزرگترین عرضه اولیه متعلق به شستا بوده است. حالا قرار است رکورد شستا به عنوان بزرگترین عرضه اولیه شکسته شود

شهروند آنلاین: از زمان آخرین عرضه اولیه در سال جاری کمتر از یک ماه می گذرد و در این مدت به دلیل شرایط بازار و علیرغم آماده بودن دو الی سه نماد، هیچ عرضه اولیه ای انجام نشده است. در حالی که شمارش معکوس برای بزرگترین عرضه اولیه سال جاری آغاز شده است، در مجمع عمومی شستا، محمد رضوانی فر زمان این عرضه اولیه را سه الی چهار ماه آینده اعلام کرد. بر اساس اعلام وزیر امور اقتصادی و دارایی عرضه اولیه ستاره خلیج فارس بزرگترین عرضه اولیه در سال جاری خواهد بود. این رکورد پیش از این در اختیار شستا قرار داشت که در آن به هر متقاضی بیش از سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده بود. بنابراین به نظر می‌رسد متقاضیان برای خرید سهام ستاره خلیج فارس می‌توانند رقم حداقلی بیش از سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را از هم‌اکنون هدف‌گذاری کنند.

ورود بنگاه‌های بزرگ مقیاس به بازار سرمایه

از ابتدای سال جاری تاکنون بیست و یک شرکت جدید بخشی از سهام خود را وارد بازار سرمایه کرده اند. اولین عرضه اولیه در سال جاری مربوط به نماد صبا بود که در تاریخ 23 فروردین ماه سال جاری انجام شد و آخرین آن نیز مربوط به نماد وسپهر بود که در تاریخ 30 شهریورماه سال جاری صورت گرفت.

در بین این بیست و یک نماد که سهام آن ها به صورت عرضه اولیه وارد بازار سرمایه شد، بزرگترین عرضه اولیه امسال تاکنون به نام شستا به ثبت رسیده است. عرضه اولیه ای که در 27 فروردین ماه سال جاری انجام شد و به هر کد تعداد 3637 سهم در سقف قیمت 860 تومان تعلق گرفت. ارزش این میزان سهام تخصیص داده شده برای هر متقاضی به بیش از 3.1 میلیون تومان می رسید.

حالا قرار است رکورد بزرگترین عرضه اولیه شستا توسط یکی از زیرمجموعه های آن شکسته شود. از هفته های گذشته زمزمه هایی مبنی بر عرضه اولیه پالایشگاه ستاره خلیج فارس مطرح شده است. عرضه اولیه ای که گفته می شود هر سهامدار برای شرکت در آن حداقل نیازمند 5 میلیون تومان نقدینگی است.

اوایل تیرماه سال جاری بود که رییس جمهور روحانی در مراسم راه اندازی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس بر ورود این پالایشگاه به بورس تاکید کرد.

در 16 مهرماه 99 فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه هیات دولت گفت:  ترغیب و تشویق بازار سهام از طریق عرضه‌های اولیه از برنامه‌های حمایتی دولت از بورس محسوب می‌شود در حال حاضر تلاش می‌کنیم بنگاه‌های بزرگ مقیاس را وارد بازار سرمایه کنیم که از این میان نام شرکت نفت ستاره خلیج فارس قابل اشاره است.

همچنین قبل از این صحبت های وزیر اقتصاد در مورد عرضه سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بورس، محمدعلی دادور مدیر عامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس در خصوص رونده پرونده این پالایشگاه برای ورود به بازار سرمایه گفته بود: زمان ورود به بازار سهام در گرو همکاری مسئولان و سازمان بورس است و در خوشببینانه‌ترین حالت تا حدود یک ماه و نیم آینده خواهد بود.

عرضه اولیه ستاره خلیج فارس در سه الی چهار ماه آینده

سرانجام مورخه 23 مهرماه 99 و در مجمع سالانه شستا زمان تقریبی عرضه اولیه ستاره خلیج فارس اعلام شد. طبق آنچه در مجمع اعلام شد عرضه اولیه ستاره خلیج فارس در سال 99 و در سه الی چهار ماه آینده انجام خواهد شد.

بنابراین در سال جاری باید منتظر شکسته شدن رکورد شستا و ثبت بزرگترین عرضه اولیه سال جاری باشیم.

 

 

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.