بهزیستی یکی از معاونت‌های کمیته امداد؟

شکست زودهنگام یک طرح ادغام در مجلس

این روزها صحبت از طرحی در مجلس است مبنی بر ادغام سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره)، طرحی که کارشناسان و دست اندرکاران بسیاری با آن مخالفند اما نمایندگان همچنان پیگیرند

شهروند آنلاین: مدتی پیش علی بابایی کارنامی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خبر از طرحی داد که قرار است طبق آن سازمان بهزیستی و کمیته امداد با یکدیگر ادغام شوند و بر اساس آن بهزیستی یکی از معاونت‌های کمیته امداد شود.

در حال حاضر پیش نویس طرح ادغام کمیته امداد با سازمان بهزیستی در مجلس شورای اسلامی آماده شده است و به گفته فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی، بهزیستی نیز نظر کلی خود را در این باره اعلام کرده است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی درخصوص لزوم ادغام سازمان بهزیستی و کمیته امداد تصریح کرد: برای اینکه جلوی موازی کاری‌ها گرفته شود و چند سازمان روی یک موضوع کار نکنند، پیشنهاد دادیم سازمان بهزیستی با کمیته امداد ادغام شود و فعالیت آنها در یک جهت قرار گیرد.بابایی کارنامی افزود: کمیته امداد امام خمینی (ره) در کشور ریشه‌دار است و یک عقیده برای ماست و از آنجایی که ساز و کار قوی‌تری نسبت به بهزیستی دارد و در حوزه‌هایی مانند پوشش زنان بدسرپرست، بی‌سرپرست، معلولین فعالیت دارد، بهتر است با بهزیستی ادغام شود و سازمان بهزیستی یکی از معاونت‌های کمیته امداد قرار گیرد.

علی اصغر عنابستانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه 20 دستگاه در حوزه آسیب‌های اجتماعی مسئولیت دارند، گفت: یکی از معضلات و مشکلات اساسی بی‌توجهی این دستگاه‌ها نسبت به انجام وظایف است و موازی‌کاری و ناهماهنگی که میان آنها وجود دارد باعث شده مسئولیت را به گردن یکدیگر بیاندازند.او افزود: با شرایط فعلی در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی به هیچ عنوان موفق نخواهیم شد و به طور حتم باید تجدیدنظر جدی و اساسی در این رابطه صورت گیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ایجاد یک وزارتخانه جدید اظهار کرد: باید وزارت‌خانه‌ای در حوزه امور اجتماعی به صورت خاص تشکیل شود تا بودجه مقابله با آسیب‌ها در اختیار آن قرار گیرد و قابل رصد، پایش و ردیابی باشد اما الان بودجه مقابله با آسیب‌ها در اختیار دستگاه‌های مختلفی قرار می‌گیرد که هیچ اقدام خاصی انجام نمی‌دهند و پاسخگو هم نیستند و تنها به هدر رفت منابع و بودجه کشور منجر می‌شود.

وظایف متفاوت دو نهاد

سازمان بهزیستی در سال ۱۳۵۷ با ادغام ۱۶ سازمان تشکیل شد تا متولی آسیب‌های اجتماعی کشور شود. رسیدگی به امور کودکان بی سرپرست، زنان بی سرپرست و سرپرست خانوار، مسئولیت سلامت روان جامعه، امور مربوط به مهدهای کودک، سالمندان، معلولان، کودکان کار و خیابانی، زنان آسیب دیده و در معرض آسیب، کاهش طلاق، مشاوره، اشتغال و مسکن، آموزش‌های پیش از ازدواج و … بخشی از وظایف بهزیستی است.

همچنین کمیته امداد، به دستور امام خمینی (ره)، در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ برای پشتیبانی از محرومان و مستضعفان و توانمندسازی راه اندازی شد.

دو سازمان متفاوت با وظایف متفاوت که وجه مشترک هر دو سازمان از لحاظ حمایت از محرومان شبیه به یکدیگر است و از طرفی سازمان بهزیستی یک سازمان دولتی و زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است٬ اما کمیته امداد امام خمینی (ره) یک نهاد انقلابی، عمومی و غیردولتی است و تحت نظارت مقام معظم رهبری اداره می‌شود.

رئیس کمیته امداد: با ادغام کمیته امداد و بهزیستی مخالفم

سید مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) درباره ادغام بهزیستی و کمیته امداد، گفت: من با ادغام این دو سازمان مخالفم.

او با بیان اینکه کمیته امداد اولین نهادی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دستور مستقیم امام خمینی(ره) راه اندازی شد، گفت: نیازمندی ها و جامعه هدف تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) کاملا با نیازها و جامعه هدف سازمان بهزیستی متفاوت است.

بختیاری افزود: عملا ادغام شدن این دو نهاد نمی تواند بازدهی مناسبی داشته باشد، هر چند من در حال حاضر پیشنهاد ادغام این دو نهاد را نشنیده ام.

رئیس سازمان بهزیستی کشور: از ادغام بهزیستی و کمیته امداد بی اطلاعم

وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور درخصوص ادغام بهزیستی و کمیته امداد اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: در این مدتی که ریاست سازمان بهزیستی را بر عهده دارم٬ صحبتی از ادغام بهزیستی و کمیته امداد نشنیده‌ام.

با توجه به وظایف متفاوتی که در جهت رسیدگی به محرومان برای بهزیستی و کمیته امداد تعریف شده است٬ ادغام بهزیستی با کمیته امداد امام خمینی (ره) اقدام درستی به نظر نمی‌آید٬ چرا که اهداف و شرح وظایف بهزیستی با کمیته امداد کاملا متفاوت است و با ادغام آن، کاملا ساز و کار بهزیستی تغییر می‌کند.

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران: مخالفم

اقلیما پدر مددکاری ایران با انتقاد از ادغام سازمان بهزیستی و کمیته امداد گفت: ادغام این دو سازمان کار بسیار اشتباه و بی منطقی است چرا که تنها متولی آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی است و هیچ سازمان دیگری اجازه موازی کاری ندارد منتهی چون بودجه بهزیستی کم است مجبور می‌شود برخی از وظایف خود را به سازمان‌های دیگر واگذار کند.

او افزود: اگر بهزیستی بودجه کافی داشته باشد دیگر نیازی نیست ساماندهی کودکان کار را به شهرداری، وزارت کشور، پوشش زنان بدسرپرست را به کمیته امداد، مواد مخدر و اعتیاد را به ستاد و… بسپارد بنابراین بهانهِ موازی کاری که برخی از نمایندگان آن را دلیل تشکیل ادغام می‌دانند، کاملا واهی است و با افزایش بودجه بهزیستی و انتخاب مدیران شایسته حل می‌شود.

اقلیما تصریح کرد: کمیته امداد امام خمینی (ره) یک نهاد مستقل و خیریه است که هنوز نمیدانم چرا بودجه دریافت می‌کند و بودجه آن از سازمان بهزیستی بیشتر است اما به هر حال این نهاد هم وظایف خاص خودش را دارد که هیچ تطابقی با وظایف بهزیستی ندارد و اگر اساسنامه تشکیل آن را بخوانیم وجه مشترکی با بهزیستی پیدا نخواهیم کرد بنابراین صحبت از ادغام این دو از ریشه اشتباه است.

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی با تاکید بر استحکام جایگاه سازمان بهزیستی گفت: به اعتقاد من تنها راه ساماندهی به امور آسیب‌های اجتماعی این است که روی سازمان بهزیستی تمرکز ویژه کنیم، مدیران شایسته و متخصص، کارکنان مددکار حرفه‌ای قرار دهیم، بودجه آن را چندین برابر کنیم تا به عنوان یک نهاد متولی آسیب‌های اجتماعی در کشور فعالیت کند و مجبور به تفویض وظایف و اختیارات نشود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.