رئیسی در نشست خبری مشترک با الکاظمی: عراق نزدیکترین ملت به ملت ایران است

رئیس‌جمهوری ایران در این نشست تاکید کرد ما نزدیکترین روابط را با عراق رقم می‌زنیم

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری مشترک با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق اظهار کرد: روابط دو کشور ایران و عراق ریشه در باورهای مشترک دو ملت دارد. اراده مسئولان دو کشور برای توسعه روابط در همه حوزه ها وجود دارد.

به گزارش شهروند آنلاین؛ رئیسی ادامه داد: در راستای گسترش روابط با همسایگان، ما عراق را نزدیکترین ملت به ملت ایران می‌دانیم و نزدیکترین روابط را با کشور عراق رقم می‌زنیم. ما در حال حاضر نزدیکترین روابط در میان کشورهای همسایه را با عراق داریم.

او در ادامه با بیان اینکه در این دیدار درباره روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری دو کشور مذاکره شد، تصریح کرد: قرار شد روابط دو کشور در زمینه‌های اقتصادی و تجاری گسترش یابد. همچنین قرار شد اتصال ریلی شلمچه و بصره سریع‌تر انجام شود. در زمینه روابط پولی و بانکی نیز قرار شد گام‌های جدیدی برداشته شود تا این روابط تسهیل شود.

رئیس‌جمهوری با قدردانی از دولت عراق جهت تسهیل سفر زائران ایران به این کشور، گفت: قرار شد برای زیارت زائران اربعین تسهیلات بیشتری توسط دولت عراق در نظر گرفته شود تا زائران با سهولت بیشتری از مرزهای زمینی و هوایی به عراق رفته و مشکلات سال‌های قبل دیگر وجود نداشته باشد.

رئیسی در ادامه با اشاره به اینکه ارتباط کشورهای منطقه مورد تاکید طرفین بود، اظهار کرد: ما بر این باوریم که گفت و گوهای مسئولان منطقه می‌تواند مشکلات منطقه را حل کند. ما معتقدیم دخالت بیگانگان مشکل‌گشا نیست، بلکه مشکل‌زاست. ما بر لزوم گفت و گوهای مسئولان منطقه بری حل مشکلات منطقه تاکید کردیم.

او تاکید کرد: آتش‌بس و رفع محاصره یمن و گفت وگوهای یمنی-یمنی مورد تاکید ماست. بدون تردید ادامه این جنگ بی‌حاصل بوده و جز رنج مردم یمن حاصل دیگری ندارد و هرچه زودتر باید این جنگ خاتمه یافته و آتش بس برقرار شود.

رئیس‌جمهوری همچنین اظهار کرد: تلاش رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط با کشورهای منطقه به هیچ عنوان برای این رژیم امنیت‌ساز نخواهد بود. ما و عراق بر صلح و آرامش در منطقه تاکید داریم و این هدف در پرتو نقش‌آفرینی همه مسئولان منطقه حاصل می‌شود. عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی یا حضور بیگانگان در منطقه، مشکلی از منطقه را حل نخواهد کرد.

رئیسی در پایان با بیان اینکه روابط ایران و عراق در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد، گفت: ما در روزهای سخت عراق در کنار این کشور بودیم و همواره در کنار یکدیگر خواهیم بود و هرگز این روابط به سردی نمی‌گراید. ما روابط دو کشور را رو به گسترش می‌دانیم. سفر آقای الکاظمی به تهران، نقطه عطفی برای توسعه روابط دو کشور است.

نخست وزیر عراق نیز در نشست مطبوعاتی با قدردانی از رئیس‌جمهوری ایران به خاطر استقبال گرم از او و هیات همراهش گفت: ما امروز به تهران آمدیم تا روابط دوجانبه بین ایران و عراق را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهیم و همچنین امروز در خلال گفت و گوها روابط تاریخی و دینی و فرهنگی بین دو کشور را محور گفت و گو قرار دادیم.

مصطفی الکاظمی گفت: روابط با ایران بسیار مهم است و در چارچوب و منافع مشترک دو کشور برای تامین منافع ملت‌ها تلاش می‌کنیم ما امروز توافق کردیم تا روابط تجاری را تقویت کنیم.

نخست وزیر عراق درباره فراهم کردن حضور زایران ایران در سفر به عتبات عالیات گفت: توافق کردیم یک برنامه زمانی برای تسهیل زیارت زائرانی که قصد حضور در ایام اربعین را به حرم امام حسین (ع) دارند تنظیم کنیم. تا پیش از این زوار ایرانی در فرودگاه های عراق می توانستند روادید دریافت کنند اما طی چند هفته اخیر زمینه‌ای را فراهم کردیم تا زائران ایرانی در گذرگاه‌های مرزی بتوانند روادید ورود به عراق را دریافت کنند. الکاظمی گفت: ما زیارت اربعین را در پیش داریم و در این ایام با تمام توان در خدمت زائران ایرانی خواهیم بود.

او افزود: برای ثبات و آرامش در منطقه تلاش می‌کنیم و برای مسائل سرنوشت‌سازی که ملت‌های منطقه با آن روبه رو هستند گفت و گو کردیم که حمایت خود را از آتش‌بس درباره یمن اعلام کنیم.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: توافق کردیم حمایت خود را از اصل گفت و گو برای پایان دادن جنگ یمن اعلام کنیم. تلاش‌های مشترک برای مقابله با چالش حوزه امنیتی به سبک جنگی که اوکراین است به انجام برسانیم./ایسنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.