موضع‌گیری انگلیس علیه چین در اجلاس ناتو

وزیر امور خارجه انگلیس که برای شرکت در اجلاس ناتو به اسپانیا سفر کرده است درباره احتمال حمله چین به تایوان هشدار داد و ادعا کرد که چنین اقدامی یک اشتباه محاسباتی فاجعه‌بار خواهد بود.

به گزارش شهروند آنلاین؛ لیز تراس در نشست سران ناتو گفت که انگلیس و سایر کشورها باید در روابط تجاری با کشورهایی که از قدرت اقتصادی به روش های “اجباری” استفاده می کنند، تجدید نظر کنند.

وزیر امور خارجه انگلیس در اظهاراتی که نشانگر تغییر سیاست دولت بوریس جانسون نسبت به چین درقیاس با سلف خود ترزا می و دیوید کامرون است که به دنبال دوره طلایی روابط اقتصادی با چین بودند گفت که تجارت باید به سمت کشورهایی هدایت شود که می توان به آنها اعتماد کرد.

تراس گفت:  معتقدم گسترش نفوذ چین از طریق زورگویی اقتصادی و ایجاد یک ارتش توانمند، این خطر واقعی را ایجاد می‌کند که آنها به ایده‌هایی اشتباه برسند که به اشتباهات محاسباتی فاجعه‌باری مانند حمله به تایوان ختم شود.

او افزود؛ با توجه به مطرح شدن طرح راهبردی ناتو در ده سال آینده در نشست مادرید، باید بر روی نگرانی‌ها درباره چین نیز تمرکز داشت. کشورهای عضو گروه ۷ و کشورهایی مانند استرالیا باید از «وزن اقتصادی» خود برای به چالش کشیدن چین استفاده کنند و انگلیس در این میان ممکن است درباره تبادلات تجاری با چین تجدید نظر کند.

وزیر امور خارجه انگلیس این اظهارات را یک روز پس از آن مطرح کرد که خواستار ارسال تسلیحات نظامی به تایوان شد. او در نشست کمیته با نفوذ امور خارجی پارلمان تصریح کرد که باید از حوادث اوکراین درس گرفت و زودتر به تایوان سلاح فرستاد زیرا « هر گونه تجهیزاتی که می‌فرستیم ماه ها آموزش می خواهد»

انگلیس و آمریکا ادعا می‌کنند که وقایع اوکراین موجب افزایش احتمال حمله چین به تایوان شده است. پیشتر فرمانده ناوگان دریایی آمریکا در اقیانوس آرام مدعی شد: چین بدون شک آنچه را که در اوکراین رخ داده است، مشاهده می‌کند، یادداشت‌برداری می‌کند و از آن درس می‌گیرد و بر اساس آنچه در این زمان می‌آموزند، توانایی‌های خود را بهبود خواهند بخشید.

این درحالی است که ناظران معتقدند پکن بدون نیاز به حمله نظامی به تایوان قادر است این کشور را به زانو در آورد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.