مخالفت محیط زیست با ساخت و ساز جدید در آشوراده

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر مخالفت با هر گونه ساخت و ساز جدید در جزیره آشوراده تاکید کرد.

به گزارش شهروند آنلاین ؛روز گذشته (۱۳ تیر) و برغم تعطیلی ادارات در سطح شهر تهران، حسب ضرورت و در راستای تسریع در امور کشور، شورایعالی شهرسازی و معماری ایران با حضور میهمانان ویژه از جمله سلاجقه (رئیس سازمان حفاظت محیط زیست)، مرتضوی (معاون اجرائی رئیس جمهوری)، ونگانه (استاندار گلستان)، رفیعی (نماینده شهر تهران در مجلس شورای اسلامی) و قاسمی (مدیرکل حقوق عامه دادستانی کل کشور) تشکیل جلسه داد. اولین دستورکار شورایعالی، رسیدگی و تصمیم گیری در خصوص طرح طبیعیت گردی جزیره آشوراده بود.

در ابتدا‌ی این جلسه، دبیر شورایعالی شهرسازی در خصوص مسائل مرتبط با موضوع، توضیحاتی ارائه کرد و متعاقب آن استاندار گلستان و معاون اجرائی رئیس جمهوری توضیحات و در خواست‌های خود را در جلسه مطرح کردند.

در این جلسه علی سلاجقه ضمن تاکید بر حفاظت و استفاده پایدار از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، رویکرد سازمان در بهره برداری از مناطق مذکور را طبیعت گردی در جهت اشاعه فرهنگ حفاظت محیط زیست وآشنا کردن مردم با ارزش‌های طبیعت عنوان کرد.

او با تاکید بر رویکرد طبیعت گردی در جزیره آشوراده، افزود: محور موافقت‌های قبلی سازمان در جزیره آشوراده همین موضوع و گردشگری گسترده بوده و آنچه که به عنوان گردشکری متمرکز در صورتجلسه کمیته ارزیابی سال ۹۶ عنوان شده در بند ۵ همین صورتجلسه به صراحت به احداث سازه‌های سبک و قابل حمل اشاره دارد. از این رو درجهت حفاظت از ارزش‌های بی نظیر اکولوژیکی و گردشگری جزیره و جلوگیری از تکرار وقایع تلخ ساخت و ساز در روستای زیارت گرگان، سازمان با هر گونه ساخت و ساز جدید در جزیره مخالف است.

در ادامه دیگر مدیران سازمان و رفیعی، نماینده مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به ارزش‌های بی نظیر این جزیره و تالاب مربوطه، از جمله نقش غیر قابل انکار آن در زنجیره غذایی و زیستی آبزیان دریای مازندران، بر ضرورت حفظ پرندگان بومی و مهاجر کشور (که خود یکی از سرمایه‌ها و انگیزه‌های اصلی سازمان همیاری شهرداری‌های استان گلستان در ورود به بحث طبیعت گردی جزیره بوده) تاکید کردند.

وزیر راه وشهر سازی نیز بر تاثیر طرح‌های سد سازی کشور‌های همسایه روی کاهش آورد دریای خزر وتاثیرات آن روی اکوسیستم شبه جزیره وتالاب مربوطه تاکید کرد و در این راستا از اقدامات خوب استانداری گلستان در جهت حمایت از طرح احیای تالاب میانکاله و از جمله لایروبی مجاری طبیعی آن تقدیر شد.

دیگر اعضای شورایعالی شهرسازی نیز بر حفظ رویکرد طبیعت گردی جزیره و تمرکز خدمات پشتیبان گردشگری در اراضی ۱۳۴ هکتاری پیش بینی شده در بندر ترکمن (خارج از جزیره آشوراده) تاکید کردند.

در نهایت رئیس شورایعالی شهرسازی مقرر کرد که با توجه به جایگاه قانونی سازمان حفاظت محیط زیست در تعیین نحوه بهره‌برداری از مناطق تحت مدیریت خود، در اسرع وقت، ریاست این سازمان نظر نهایی وصریح خود را در خصوص ابعاد موضوع طبیعت گردی جزیره به دبیر خانه شورایعالی شهرسازی منعکس کند تا موضوع در جلسات آتی، در صحن شورایعالی شهرسازی مطرح و مصوبه لازم صادر شود./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.