روسیه امسال چند میلیون تن گندم صادر کرد؟

بنابر اعلام وزارت کشاورزی روسیه این کشور طی یک سال اخیر 38.1 میلیون تن غلات صادر کرده است

از این مقدار 30.7 میلیون تن به صادرات گندم اختصاص داشته است.

به گزارش شهروند آنلاین؛ سال زراعی در روسیه از یکم ژوئیه ۲۰۲۱ تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ (۱۰ تیر ۱۴۰۰ تا ۹ تیر ۱۴۰۱) ادامه دارد. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در ژوئن گذشته (خرداد ماه)، اعلام کرد برداشت غلات روسیه در سال ۲۰۲۲ می‌تواند از ۱۳۰ میلیون تن فراتر رود.

پوتین همچنین اشاره کرد که صادرات غلات در سال کشاورزی جاری (از ژوئن ۲۰۲۱ تا ژوئیه ۲۰۲۲) ممکن است به ۳۷ میلیون تن برسد. رئیس‌جمهوری روسیه گفت: امسال ما حدود ۳۷ میلیون تن فروش خواهیم داشت و طی دو سال (فروش) ۵۰ میلیون تن خواهد بود.

پس از کاهش درگیری‌های نظامی با اوکراین، صادرات گندم روسیه هم روبه افزایش است. فروش با قیمت‌های پایین‌تر باعث شده مشتریان گندم این کشور بیشتر شود. البته برخی از مشتریان اوکراین هم به خرید از روسیه متمایل شده‌اند، نکته دیگر اینکه خرید از کشورهای دیگر هزینه حمل زیادی روی دست مشتریان می‌گذارد.

قیمت جهانی گندم پس از آغاز درگیری‌های نظامی بین روسیه و اوکراین در ۲۴ فوریه به شدت افزایش یافت، زیرا این دو کشور تامین کننده عمده غلات جهان هستند. قیمت پایین گندم روسیه از یک سو و گسیل شدن مشتریان گندم اوکراین به سمت روسیه باعث شده میزان صادرات این کشور رشد پیدا کند.

روسیه و اوکراین حدود ۲۹ درصد از صادرات جهانی گندم را به خود اختصاص داده‌اند و تامین کنندگان اصلی برخی از خریداران برتر جهان از جمله مصر و ترکیه هستند. در حاضر گرانی سوخت مشکل عمده واردکنندگان است و بسیاری از خریداران با توجه به افزایش شدید هزینه واردات سوخت، تحت فشار هستند تا حد امکان افزایش هزینه‌های واردات غلات خود را محدود کنند.

یکی از تاجران اروپایی گفت: صادرات روسیه قطعا در حال افزایش است. بندر بزرگ صادراتی نووروسیسک هرگز بسته نشد و محموله‌ها در حال حرکت هستند. گندم روسیه ارزان به نظر می‌رسد و واردکنندگان اگر بخواهند از اتحادیه اروپا، ایالات متحده، کانادا، آرژانتین و استرالیا وارد کنند با افزایش هزینه‌های زیادی مواجه می‌شوند.

بر اساس داده‌های حمل و نقل، مصر در ماه مارس شاهد افزایش واردات گندم روسیه بود و ۴۷۹ هزار ۱۹۵ تن دریافت کرد که ۲۴ درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. یکی دیگر از تاجران اروپایی گفت: معاملات جدید از سوی کشورهایی مانند مصر، ترکیه، سوریه، ایران، لبنان و لیبی انجام می‌شود. برخی از کشورهای کوچکتر سعی در خرید از روسیه دارند.

یکی از مشاوران کشاورزی پیشرو در مسکو، گفت: بالا بودن قیمت‌های جهانی گندم و نیز کاهش ارزش روبل به رشد صادرات در نیمه دوم مارس کمک کرده است./فارس

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.