۴۰۰ هزار قلاده سگ‌ بی‌صاحب در تهران

معاون امور مناطق سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران درباره آمار سگ‌های ولگرد گفت: تعداد سگ‌های بدون صاحب در استان تهران بیش از ۴۰۰ هزار قلاده است! تاکید می‌کنم که در نقاهتگاه آرادکوه، اصلا معدوم‌سازی نداریم

به گزارش شهروند آنلاین؛وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه این سگ‌ها مبتلا به چه بیماری‌هایی هستند،‌ گفت: به صورت کلی، حیوانات بدون صاحب که تحت تیمار فرد خاصی قرار نمی‌گیرند، مبتلا به بیماری‌هایی نظیر انگل‌های داخلی و خارجی، قارچ‌های پوستی و … هستند البته باید بگویم در 4-5 ماه اخیر که مسئولیت رسیدگی به این حیوانات به سازمان مدیریت پسماند سپرده شده است، نمونه مشکوک به هاری در شهر تهران نداشتیم. اسناد قبلی نیز نشان می‌دهد که در 3 سال گذشته حیوان مبتلا به هاری در شهر تهران نداشتیم اما در استان تهران 2 نمونه مبتلا به هاری یافت شده است.

مالکی، غذادهی به حیوانات از سوی شهروندان را امری اشتباه دانست و گفت: درباره این موضوع، 2 نگاه وجود دارد، عموم مردم غذا دادن به حیوانات را امری نیکوکارانه می‌دانند اما بسیاری از کارشناسان محیط زیست و حیوات وحش معتقدند که غذا دادن به گونه‌هایی که در حال انقراض نیستند، کار درستی نیست. حیوانی که به صورت آزاد در طبیعت زندگی می‌کند باید بتواند غذایش را خودش به دست بیاورد. از سویی دیگر، غذا دادن به حیواناتی نظیر روباه، شغال، گرگ و … باعث می‌شود که آنان به حریم شهرها و محل سکونت انسانی نزدیک شده و همین موضوع چالش‌های جدی را به وجود می‌آورد. برای مثال، روباه منبع بیماری هاری است و واکسیناسیونی که انجام می‌دهیم برای سگ‌هاست.

وی درباره غذادهی به پرندگان نیز گفت: اغلب پرنده‌هایی که در اکوسیستم شهر تهران هستند، از حشرات تغذیه می‌کنند. غذا دادن به پرندگان از سوی شهروندان باعث می‌شود که آنان دیگر سراغ غذای اصلی خود نروند و همین موضوع باعث می‌شود که جمعیت حشرات نیز در تهران زیاد شود و مجبور می‌شویم برای کنترل حشرات هم هزینه کنیم.

مالکی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه حجم بالای پسماند غذا و سبزیجات در حاشیه تهران و میدان میوه و تره‌بار زمینه را برای تغذیه حیوانات بدون صاحب فراهم می‌کند، افزود: بله! این موضوع تاثیرگذار است؛ به ویژه آنکه چالش افزایش جمیعت موش‌ها را هم داریم. برهمین اساس، جلسات مختلفی را با اصناف داشتیم و مقرر شده است که جمع‌آوری دورریز غذا از رستوران‌های حاشیه شهر به صورت جداگانه انجام شود همچنین در میادین میوه و تره‌بار که عمده مشکل رشد جمعیت موش‌ها هست، نزدیک به 2-3 ماه است که سازمان مدیریت پسماند، پسماندها را از سطح شهر و میادین جمع کرده و اجازه نمی‌دهد که با پسماند شهری مخلوط شود.

معاون امور مناطق سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران خاطرنشان کرد: این اتفاق باعث شده است که 5500 تن ضایعات میادین میوه و تره‌بار که معادل پسماند یک روز شهر تهران است، به آرادکوه نرود و تبدیل به کمپوست درجه یک یا خشکاله برای دامداری‌ها شود.

وی در واکنش به برخی ابهامات درباره غذا دادن به سگ‌ها از سوی برخی پیمانکاران برای از بین نرفتن شغل‌شان در شهرداری ادامه داد: بنابر قانون، شهرداری تهران وظایفی را برای مدیریت حیوانات بدون صاحب برعهده دارد. از جمله این وظایف احداث «نقاهتگاه آرادکوه» است که از سال 1392 در مساحت 10 هزار متر مربع تاسیس شده است. در این نقاهتگاه پیمانکارانی داریم که در فرآیند زنده‌گیری‌ها و اداره نقاهتگاه‌ با شهرداری همکاری دارند،‌ اما قرارداد شهرداری با آنان این‌گونه نیست که به ازای تعداد سگ تنظیم شده باشد که ازدیاد آنها به نفعش باشد!/تسنیم

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.