وزیر بهداشت: چقدر التماس کنیم؟

کرونا بدون برخورد محکم جمع نمی‌شود

به گفته وزیر بهداشت بزرگ‌ترین نقص ما در مدیریت کرونا، عدم برخورد محکم با قانون‌شکن است

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از ایرنا، سعید نمکی وزیر بهداشت امروز یکشنبه در مراسم تجلیل از شهدای عرصه سلامت ناجا که با حضور فرمانده نیروی انتظامی برگزار شد، اظهار کرد: اگر امروز از من بپرسید بیشترین نیاز تو به عنوان فرمانده عملیات مبارزه با کرونا چیست و چه نقصانی را به عنوان اصلی ترین نقصان حس می کنی، می گویم یک ضلع این مثلث که ضلع سختگیری با متخلفان است، ضلعی شکسته و مخدوش است. چرا باید ۱۰ تا ۱۲ درصد از جمعیت کشور، امنیت سلامت یک جامعه را مخدوش کنند و ما با آنها برخورد محکمی نکنیم؟

نمکی گفت:‌ در هیچ جای دنیا با خواهش و تمنا و التماس، اپیدمی را مدیریت نکرده اند. هرکس بر این خیال باطل است، بداند که با این شیوه نمی‌شود اپیدمی را مدیریت کرد.

وی عنوان کرد: شما تاریخ اپیدمی‌های دنیا را مطالعه کنید. ۸ ماه است که بنده و همکارانم داریم التماس می کنیم که مراقب باشید که بیمار نشوید که ما را هم گرفتار نکنید. مثلا در یک شهر بزرگ کشور روزانه بین ۱۲ تا ۱۵ پرستار به کووید۱۹ مبتلا می‌شوند که یا باید به قرنطینه بروند یا باید زیر دستگاه ونتیلاتور قرار بگیرند و در طول یک ماه ۴۵۰ پرستار در یک شهر از دور خدمت‌رسانی خارج می‌شوند. چقدر باید شهید بدهیم؟ از خانواده شهدای مدافع سلامت خجالت می‌کشم.

همکاران من زیر بار کرونا له خواهند شد اگر …

وزیر بهداشت گفت: در یک بررسی که اخیرا توسط سازمان صداوسیما انجام شده، ۸۶ درصد از مردم کشور، مطالبه دارند که با قانون‌شکن برخورد کنید. چرا باید ۱۰ تا ۱۲ درصد از جمعیت کشور، امنیت سلامت یک جامعه را مخدوش کند و ما با آنها برخورد محکمی نکنیم؟ امروز بیشترین نیازمندی را به نیروی انتظامی و برخورد با قانون شکن و پروتکل شکن داریم.

نمکی گفت: عده معدودی در کشور، پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند. آقایی روی موتور نشسته و با او مصاحبه می کنند که چرا ماسک نزده ای؟ می‌گوید دوست ندارم. یا فرد دیگری می گوید اعتقادی به ماسک زدن ندارم. مثل این است که به او می گویند آب هندوانه را برای کهیر قبول داری یا نه؟ مرد مومن تو روی موتورت نشسته ای و بمب ویروس هستی و ویروس را به همه منتقل می کنی. بعد می‌گویی قبول ندارم؟ در کجای دنیا با چنین تفکری برخورد نمی‌کنند؟

وی تاکید کرد: امروز بزرگ‌ترین نقصان ما در مدیریت کرونا، برخورد محکم با قانون‌شکن است و این ضعفی است که داریم و اگر این ضعف را با همت والای ناجا نتوانیم مدیریت کنیم، به عنوان فرمانده عملیات مبارزه با کرونا می گویم که کرونا در این کشور جمع نخواهد شد. اگر پلیس با حمایت کامل و مصوبات محکم به عرصه نیاید، همکاران ما زیربار بیماری شکسته و له خواهند شد. کما اینکه دارند شکسته و له می‌شوند.

چقدر التماس کنیم؟

وزیر بهداشت ادامه داد: دیشب یکی از برنامه های شبکه خبر را داشتم می دیدم که رییس یکی از بیمارستان های تهران می گفت باز هم از مردم خواهش و التماس می کنم. این حرف یعنی چه؟ چقدر همکاران ما باید با کرامت به مردم التماس کنند؟ به کدام مردم؟ درصد کمی از آنها. اکثر مردم کشور خوشبختانه پروتکل ها را رعایت می کنند و به حرف مسئولان گوش می دهند، اما ۱۰ تا ۱۲ درصد قانون‌شکنی می کنند و اینجاست که باید در مقابل چنین مشکلاتی محکم بایستیم.

نمکی بیان کرد: بیش از هر روزی، دست نیاز به سمت ناجا و فرماندهی ناجا دراز می کنم. سردار اشتری در ستاد ملی هر مصوبه ای که مربوط به ناجا بوده را بلافاصله دستور اجرا داده است و از بزرگ‌منشی تک تک عزیزان در ناجا تشکر ویژه دارم. امیدوارم با همت و لطف همه عزیزان، نیروهای مسلح و مردم ایران بتوانیم هرچه زودتر این بلیه نفس‌گیر را از سر کشور دور کنیم. چون یکی از معضلات سنگین نظام سلامت، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

نمکی خاطرنشان کرد: از دورترین نقاط مرزی و مرزبانی ها گرفته تا امنیت شهرهای بزرگ و کوچک چه در شادمانی و چه در اندوه و عزای مردم، نیروی انتظامی بسیار صبور و زحمتکش است که در همیشه در صحنه بوده و به خصوص در بحث کرونا، همراهی و همدلی ناجا برای ما ستودنی بوده است.

روزهای سختی را گذراندیم

وزیر بهداشت ادامه داد: روزهای سختی را گذراندیم. دیروز فردی به من گفت تو چقدر کم‌شانس بودی که بعد از رسیدنت به وزارت، سیل آمد. بعد زلزله آمد و مسائل تردد ۳.۵ میلیون زائر اربعین در سال گذشته، آنفلوآنزای H۱N۱ و در اسفند ماه هم با کرونا روبرو بودی. به او گفتم، شاید من یکی از خوش شانس‌ترین بندگان خدا بودم که در این ایام سخت این ماموریت سخت را به یکی از کوچک ترین بندگانش سپرد، دستش را گرفت و یاری و همدلی دیگران را در کنارش قرار داد تا بتواند شاید قدمی در گره‌گشایی از مشکلات مردم دردمند سرزمینش بردارد و اینکه خداوند این توفیق را داد، همواره سپاسگزارم. چون دیر یا زود، طومار عمر همه ما درنوردیده خواهد شد و خوشا به سعادت کسی که توفیق داشته باشد برای مردم این سرزمین قدمی بردارد.

نمکی اضافه کرد: در کنار همه سختی ها، در اوج تحریم ها و فشارهای تحمیل‌شده به مردم، ناگهان مشکلی به نام کووید۱۹ یا کرونا هم سر برداشت. ویروسی که اگر از تدروس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت بپرسید که آینده این ویروس را چگونه می بینید، حتما خواهد گفت: «نمی‌دانم».

وی افزود: روزهای اول در شورای معاونین به همکارانم گفتم که موجودی پا به عرصه خلقت گذاشته که یکی از پیچیده‌ترین موجودات آفرینش است.

این مسئول گفت: زمانی که اواخر دی ماه، گزارش این ویروس در چین را شنیدم و بعد شکل آنتی ژنیک ویروس را با دید تخصصی خودم ارزیابی کردم، به همکارانم گفتم خودتان را برای یکی از سخت ترین هجمه های اپیدمی آماده کنید. هنوز به پاندمی فکر نمی کردم. همه توجه من به مراوداتی بود که با چین داشتیم که شاید از اولین کشورهایی باشیم که تحت تاثیر این ویروس قرار خواهیم گرفت.

وی تاکید کرد: با تجربه شیوه جهادی و آنچه که از روزهای دفاع مقدس یاد گرفته بودیم، شروع کردیم به سنگر ساختن و آماده شدن در مقابل هجمه ویروس و حتی اگر نسیمی بود، ما آن را به شکل طوفان فرض کردیم و به همین دلیل در اولین هجمه ها، خدا را شکر توانستیم به خوبی مدیریتش کنیم و تا این موج سهمگین به آمریکا و اروپا با تمام زیرساخت های اقتصادی و بهداشتی و درمانی‌شان نرسیده بود، کسی به ماهیت مدیریتی جمهوری اسلامی ایران این گونه پی نبرده بود.

خدمات درمانی بدون تبعیض قومیتی در ایران

نمکی گفت: با لطف خدا و با همت همگانی حتی یک بیمار در کشور پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نشد، حتی یک مورد هم به دلیل بی بضاعتی از خدمت محروم نکردیم، هزاران افغانستانی بدون کارت را به صورت رایگان درمان کردیم، هرگز ونتیلاتور و دستگاه را از فرد مسنی باز نکردیم تا به جوانی وصل کنیم و یکی از بزرگترین دستاوردها این است که علیرغم همه تبلغات منفی که علیه مظلومیت نظام می شود، یک نفر نشد که بگوید در این کشور، فردی به دلیل قومیت، نژاد و یا فرقه ای از خدمت رسانی محروم شده است.

وزیر بهداشت یادآور شد: بیشترین خدمت را در استان هایی مانند کردستان، کرمانشاه، خوزستان و سیستان و بلوچستان ارائه کردیم که در این استانها قوم کرد، عرب و اهل تسنن حضور دارند. یک مورد نشد که در این استانها، کوچک ترین کم‌خدمتی به مردم شود. ساعت دو بامداد با من تماس می گرفتند که مثلا در بیمارستان توحید سنندج، اکسیژن افت کرده و تا صبح سعی می کردیم که این مشکل را به هر شیوه ممکن، حل کنیم و این هم از افتخارات بسیار مهمی است که خدا مرحمت کرد و به جمهوری اسلامی هدیه داد که بتوانیم بدون کوچک ترین تبعیض و نقصان، خدمات بهداشتی و درمانی را به همه مردم کشور ارائه کنیم.

ناجا؛ یکی از همراهان بسیار صمیمی ما

وزیر بهداشت اظهار کرد: یکی از همراهان بسیار صمیمی ما از نخستین لحظات، ناجا بود. امروز گزارشی را تقدیم مقام معظم رهبری و رییس جمهور کردم و باز هم اشاره کردم که اگر حمایت ها و رعایت های بی نظیر مقام معظم رهبری در این پروژه نبود، در روزهای اول با مشکل روبرو می شدیم. غیر از دستوری که برای کمک نیروهای مسلح به وزارت بهداشت فرمودند، خوشبختانه با محبتی که نیروهای مسلح داشتند، قبل از دستور ایشان هم با تماس گرفتند و اعلام آمادگی کردند و تک تک نیروهای مسلح و به ویژه ناجا جوانمردانه پای ما ایستادند.

نمکی افزود: ناجا در مقابله با کرونا چندین کار بزرگ کرد. روزهای اول که با هجمه ویروس در قم روبرو شدیم، یکی از دستگاه هایی که خیلی به ما کمک کرد، ناجا بود، چون مردم هنوز ماهیت سرایت ویروس را نمی دانستند و هر بیماری را بستری می کردیم، همراهان و خانواده های آنها می خواستند در کنار بیماران بمانند و ناجا امنیت مراکز درمانی را تامین کرد و یکی از دلگرمی های ارزشمند ما در نخستین لحظات هجمه ویروس در روزهای اول اسفند بود.

وی یادآور شد: کار دیگری که ناجا به ما کمک کرد در شناسایی محتکران لوازم حفاظت فردی بود. همیشه تعدادی سواستفاده گر برای روزهای سخت آماده هستند که بتوانند از موقعیت سوء استفاده کنند، اما ناجا خیلی به ما در کشف و ضبط بعضی از موارد مورد نیاز مانند ماسک، شوینده ها و ضدعفونی کننده ها کمک کرد.

وزیر بهداشت گفت: کمک بسیار موثر دیگر ناجا به وزارت بهداشت، مدیریت فضای مجازی بود. متاسفانه برای ما تخریب سنگینی طراحی شده بود. هیچ کشوری در دنیا این بُعد را به سنگینی ما نداشت که هم بخواهد مدیریت کرونا کند و هم جوّ بسیار مسموم تبلیغاتی داشته باشد. اوایل علیه ما تبلیغ می کردند که اینها توانایی مدیریت کرونا را ندارند بعد که موج به خودشان رسیدند و دیدند که چقدر درمانده اند، شروع به تبلیغات کردند که اینها آمار غلط می دهند و مرگ و میرها را درست گزارش نمی کنند.

یکی از شفاف‌ترین کشورها هستیم

نمکی تاکید کرد: یکی از شفاف ترین کشورهایی که آمار کرونا را گزارش می کند، ایران است. نمی خواهم اسم ببرم که در این فضای غبارآلود، برای روابط بین الملل کار را سنگین تر کنم، اما کشوری که می گوید ما ۱۵ هزار مورد مثبت و ۵ تا ۱۰ مورد مرگ و میر داشته ایم، شما باور می کنید؟ بعضی از کشورهای پیشرفته اروپایی که اسم آنها را نمی برم-چون من وزیر بهداشت هستم و دلم نمی خواهد وزیر امور خارجه گله کند که فلان صحبت تو روابط بین الملل ما را دچار کدورت کرد و دیگر بار برای دوستانم در عرصه بین المللی ایجاد نمی کنم- آمدند گفتند که مرگ های ناشی از بیماری های زمینه ای را برای کووید۱۹ ثبت نکنید.

وی افزود: یکی از کشورهای اروپایی گفت اگر کسی به دلیل فلان بیماری زمینه ای مانند فشارخون بالا یا دیابت فوت کرد، دلیلی ندارد اگر به کرونا هم مبتلاست، آن را گزارش کنیم. ۱۲ درصد از مرگ و میرها در ایران، مرگ هایی است که بیماری زمینه ای یا سن بالای ۶۵ سال ندارند، اما ما همه را ثبت می کنیم. تنها موردی که ما ثبت نمی کنیم، طبق دستور سازمان جهانی بهداشت، مواردی است که شاید پزشکان با سی تی اسکن تشخیص احتمالی کووید۱۹ می دهند، اما تست PCR مثبت نیست. طبق دستور سازمان جهانی بهداشت، فقط می توانیم کسی را بیمار کووید۱۹ بدانیم که PCR او مثبت باشد و برآورد کردیم، حداکثر حدود ۲۳ تا ۲۴ درصد ممکن است مواردی باشد که پزشکان تشخیص کووید۱۹ می دهند، اما PCR منفی است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: رسانه های بیگانه شروع به تبلیغ علیه ما کردند که اینها دروغ می گویند و می خواستند ذهن مردم را مشوش کنند که ایران، آمار نادرست ارائه می دهد و در این فضای ناجوانمردانه، ناجا در کنار ما قرار گرفت. ما به آن صورت یاور دیگری نداشتیم. ما را رها کردند. در مواردی رها شدیم که یک مورد از آن، فضای مسموم مجازی بود و هیچ کس به صحنه نیامد که بگوید رسانه های معاند و بیگانه دروغ می گویند اما ناجا برخی افراد داخلی را خواست و با آنها برخورد کرد.

نمکی افزود: مانند زمان دفاع مقدس که بعضی‌ها ناجوانمردانه گزارش سنگرهای رزمندگان را به صدام می دادند، در چند ماه گذشته هم برخی افراد از داخل کشور گرا می دادند تا فلان تلویزیون بیرونی علیه ما مغلطه و سفسطه کند. در اوج مبارزه با کووید۱۹ برخی از پشت به ما خنجر زدند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.