واکنش آمریکا به نشست امروز تهران

سخنگوی‌ وزارت خارجه آمریکا به سوالاتی درباره دیدار روسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه پاسخ داد

ند پرایس، در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آمریکا چه انتظاری از نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در مورد سوریه دارد، آیا پیشرفتی در زمینه موضوع سوریه وجود خواهد داشت و آیا تعاملاتی دیپلماتیک مانند این توسط ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نگران‌کننده است، گفت: صحبت کردن درباره دستور کار [این نشست] را به خود این سه کشور واگذار می‌کنم.

به گزارش شهروند آنلاین؛ سخنگوی‌ وزارت خارجه آمریکا افزود: ما شاهد اظهارات متعددی از سوی این کشورها در زمینه موضوعات مورد بحث بوده‌ایم اما صحبت کردن درباره آن را بر عهده خودشان می‌گذارم.

پرایس در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی مبنی بر این که «بر هیچ کس پوشیده نیست که ما توانایی فنی برای ساخت بمب هسته‌ای را داریم اما تصمیمی در این خصوص نداریم»، ارزیابی او از چنین اظهاراتی، به ویژه پس از سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به منطقه چیست، بیان کرد: فکر می‌کنم ما با صراحت گفته‌ایم که از زمان خروج دولت قبلی از برجام [توافق هسته‌ای]، بر کسی پوشیده نیست که مواد شکافت‌پذیر ایران افزایش پیدا کرده و زمان گریز آن، یعنی زمانی که برای به دست آوردن مواد شکافت‌پذیر کافی جهت تولید یک سلاح هسته‌ای، در صورتی که بخواهد تسلیحات تولید کند، به طور چشم‌گیری کاهش یافته است. از حدود یک سال به چند هفته یا کمتر رسیده است.

او در ادامه گفت: دلیل این که ما هنوز بر روی تصمیم‌گیری در این باره که آیا می‌توانیم به بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام بازگردیم یا نه، دقیقا این است که بازگشتی دوجانبه به پایبندی موجب اعمال دوباره محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران می‌شود. زمان‌ گریز را طولانی‌تر می‌کند که الان بیش‌تر از حد کوتاه است و بسیار فراتر از چیزی رفته است که بقیه مایلند شاهدش باشند. این کار همچنین اطمینان می‌دهد که برنامه هسته‌ای ایران باری دیگر مشمول سخت‌ترین مقررات راستی‌آزمایی و نظارتی مذاکره‌شده و تحت نظارت دوباره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار می‌گیرد.

سخنگوی‌ وزارت خارجه آمریکا همچنین مطرح کرد: رئیس‌جمهوری متعهد شده است که ایران هیچ گاه به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند. ما همچنان بر این باوریم که دیپلماسی موثرترین وسیله عمل به این وعده است. همچنان بر این باوریم که بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام سودمندترین مسیری است که هنوز شدنی است و ما تا زمانی که منافعمان ایجاب کند، آن را در پیش خواهیم گرفت.

پرایس در پاسخ به این که آیا طبق گفته‌هایش، اظهارات ایران در این زمینه را باور ندارد و فکر می‌کند که ایران در این باره لاف می‌زند، گفت: ما می‌دانیم که آن‌ها مواد شکافت‌پذیر بیشتری به دست آورده‌اند. می‌دانیم که زمان گریزشان به طور چشم‌گیری کاهش یافته است. اما رئیس‌جمهوری تعهد کرده است که ایران هیچ وقت به یک سلاح اتمی دست پیدا نمی‌کند.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا درباره سفر پوتین به تهران این نگرانی وجود دارد که او از این فرصت برای دست‌یابی بیشتر کشورش به پهپادهای دارای قابلیت حمل سلاح از ایران استفاده کند، بیان کرد: ما به رصد دقیق ادامه خواهیم داد. تمام تحریم‌های ما اجرایی می‌شوند و پابرجا هستند. هر گونه معامله‌ای از این دست مشمول تحریم‌هایی خواهد شد که ما یا آماده کرده‌ایم یا احتمالا دیگر کشورهای جهان آماده کرده‌اند. بنابراین، این موضوعی است که ما همچنان آن را رصد خواهیم کرد./ایسنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.