اگر نوشابه می‌خورید،بخوانید

اگر افراد مضرات و عوارض جبران ناپذیر نوشابه را بدانند شاید از نوشیدن آن پشیمان شوند.

به گزارش شهروند آنلاین،تنها خوردن ۳۴۰ میلی لیتر نوشابه حدود ۳۹ گرم قند وارد بدن شما می‌کند. این مقدار درست سه برابر حجم قند یک دونات شیرین و شکلاتی است که گاهی اوقات به خاطر قند زیاد از خوردن آن اجتناب می‌کنید. افراد زیادی هستند که روزانه مقدار زیادی نوشابه مصرف می‌کنند. آمار‌ها نشان می‌دهد که ۴۹ درصد از بزرگسالان آمریکایی به صورت روزانه از نوشابه استفاده می‌کنند. این موضوع موجب شده تا عوارضی مثل اضافه وزن و بیماری‌های مختلف برای سلامت بدن در این افراد افزایش پیدا کند.

۱چاقی از عوارض نوشابه برای سلامت بدن

یکی از اولین و مهمترین عوارض و مضرات نوشابه برای بدن چاقی است. تنها یک قوطی نوشابه گازدار حدود ۱۴۰ کالری دارد که هیچ تأثیر روی رفع گرسنگی شما نخواهد داشت. اگر به مدت ۳۰ روز در هر وعده غذایی از یک قوطی نوشابه استفاده کنید، در انتهای ماه حدود ۱/۵ کیلوگرم به وزن شما اضافه خواهد شد. امروزه در قفسه فروشگاه‌ها می‌توانید نوشابه‌های رژیمی را نیز مشاهده کنید که مدعی هستند خطرات نوشابه‌های معمولی را ندارند، اما مطالعات نشان می‌دهد که این نوشابه‌ها نیز به شدت روی افزایش وزن و چاق شدن ناحیه دور کمر نقش دارند.

۲دیابت در لیست عوارض و مضرات نوشابه

مطالعات نشان می‌دهد که خوردن نوشابه به طور مرتب می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. از طرف دیگر قندی که توسط نوشابه به بدن جذب می‌شود در کبد به چربی تبدیل می‌شود. این چربی در طی شش ماه می‌تواند چربی کبد شما را تا ۱۵۰ درصد افزایش دهد و شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت به کبد چرب قرار دهد. مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از شیرین کننده‌های مصنوعی موجود در نوشابه‌های رژیمی نیز می‌تواند میل افراد را به استفاده از قند‌های طبیعی افزایش دهد و این موضوع خطر بیشتر برای سلامت شما خواهد داشت.

۳پوسیدگی دندان از مضرات خوردن نوشابه

یک قوطی نوشابه گازدار حاوی مقادیر زیادی قند است که می‌تواند سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما را به خطر بیندازد. مطالعات نشان می‌دهد که عوارض و مضرات نوشابه برای دندان بسیار زیاد است و خوردن نوشابه به شدت برای دندان‌ها مضر است. خوردن نوشابه می‌تواند موجب فرسایش مینای دندان شود که درمان آن به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

۴از بین رفتن لثه‌ها از مضرات نوشابه برای بدن

خوردن نوشابه به طور مرتب می‌تواند موجب از بین رفتن لثه‌های شما شود. قند، مواد نگهدارنده و رنگ‌های موجود در نوشابه زیر لثه‌ها گیر می‌کنند و به مرور موجب رشد باکتری‌ها می‌شوند. خوردن نوشابه می‌تواند موجب عفونت و تخریب بافت لثه شود که بازسازی آن تقریباً غیر ممکن است.

۵افزایش چربی شکمی از مضرات نوشابه برای بدن

قند موجود در نوشابه به سرعت جذب بدن می‌شود و قند خون را افزایش می‌دهد. این افزایش ناگهانی قند خون منجر به تولید انسولین در بدن می‌شود و موجب می‌شود که قند به چربی دور کمر تبدیل شود. حذف نوشابه از رژیم غذایی می‌تواند از ورود هزاران کالری و صد‌ها هزار گرم قند در سال به بدن شما جلوگیری کند و از خطر ابتلا به چاقی شکمی جلوگیری کنید.

۶درد مفاصل یکی دیگر از عوارض نوشابه برای بدن

مطالعات نشان می‌دهد خانم‌هایی که به طور مرتب از نوشابه‌های شیرین استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید قرار دارند.

۷مشکلات مربوط به کلیه از دیگر مضرات نوشابه

سنگ کلیه یکی از دردناک‌ترین بیماری‌هایی این است که بشر به آن مبتلا می‌شود. تجمع مواد معدنی در کلیه با گذشت زمان منجر به ایجاد سنگ کلیه می‌شود. متاسفانه کسانی که به طور مرتب از نوشابه استفاده می‌کنند در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه قرار دارند. مصرف بیش از اندازه قند و کمبود آب بدن با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه در ارتباط است. نوشابه با داشتن قند زیاد و کافئین فراوان که آب بدن را کاهش می‌دهد، می‌تواند نقش مهمی بر ایجاد سنگ کلیه داشته باشد.

۸مشکلات رفتاری در کودکان از عوارض نوشابه برای بدن

بطری‌های پلاستیکی نوشابه حاوی مواد شیمیایی BPA هستند که می‌توانند در کودکان موجب بروز مشکلات رفتاری شوند. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد عوارض و مضرات نوشابه برای کودکان بسیار جبران ناپذیر است و می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی جدی در رفتار آنها شود.

۹نارسایی قلبی دلیل مضرات نوشابه

خوردن نوشابه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی دیابت چاقی و فشار خون را افزایش می‌دهد و همه این‌ها می‌تواند به نارسایی قلبی منجر شود حذف کردن نوشابه و پیروی از یک زندگی سالم می‌تواند به سلامت قلب و بدن شما کمک زیادی کند.

۱۰خطر افزایش سکته با مصرف بیش از اندازه نوشابه

هر جرعه نوشابه را که می‌نوشید خطر ابتلا به سکته مغزی در شما افزایش پیدا می‌کند. نوشابه به طور مستقیم در افزایش ذخایر چربی بدن تأثیر می‌گذارد و می‌تواند موجب تصلب شرایین شود. از جمله عوارض و مضرات خوردن نوشابه برای بدن این است که موجب مسدود شدن رگ‌های نزدیک به مغز می‌شود و خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد./ایسکا نیوز

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.