افزایش 4 برابری ابتلا و بستری کرونا در ایران

تزریق نوبت یادآور واکسن و تشدید رعایت شیوه‌نامه‌ها به ویژه استفاده از ماسک ضروری است

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا، با اشاره به هفتاد و چهارمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا و افزایش موارد سرپایی و بستری کرونا در کشور، گفت: در این نشست آخرین اطلاعات سویه‌های امیکرون به ویژه BA.۴ و BA.۵ در جهان بررسی و مشخص شد در اکثر کشورهای جهان در اروپا از جمله فرانسه، انگلیس، آلمان، کشورهای آمریکای شمالی، جنوبی، نیوزیلند، استرالیا، ترکیه، قطر، ژاپن و اکثر کشورهای آسیایی، موارد مثبت و مرگ و میر امیکرون، در حال افزایش است.

به گزارش شهروند آنلاین؛ دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: زیرسویه BA.۲.۷۵ در هند شناسایی و گزارش شده است و سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد که این زیرسویه باید بررسی و رصد شود و در حال حاضر اطلاعاتی نداریم که این زیرسویه موجب شدت بیماری نسبت به زیرسویه‌های دیگر امیکرون می‌شود یا خیر، اما به نظر نمی‌رسد باتوجه به یافته‌ها، چنین مساله‌ای صادق باشد.

ابتلای مجدد به کرونا در زیرسویه جدید پس از ۴ هفته

جماعتی افزود: در مطالعات مشخص شده که پدیده «ابتلای مجدد» به کرونا در زیرسویه‌های جدید امیکرون برخلاف سایر واریانت‌ها که 3 ماه بود، به حدود ۴ هفته رسیده است. اگر فردی مبتلا به زیرسویه BA.۱ شده، ممکن است ۴ هفته بعد به همان زیرسویه یا زیرسویه‌های دیگر امیکرون از جمله BA.۲ یا BA.۴ یا BA.۵ مبتلا شود.

او ادامه داد: در واریانت‌های قبلی، سیستم ایمنی فرد باعث جلوگیری از عفونت مجدد می‌شد ولی در مورد زیرسویه‌های امیکرون تا حدود زیادی وجود ندارد و عفونت تا ۴ هفته بعد از ابتلا، محتمل است.

افزایش تاریخ انقضای واکسن‌های کرونا تا ۶ ماه

جماعتی تصریح کرد: در جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، نماینده سازمان غذا و دارو در مورد تاریخ انقضای واکسن‌ها و داروها گزارشی ارائه کرد که این روند در جهان در مورد واکسن فایزر و آسترازنکا هم انجام می‌شود. یعنی بعد از ۶ ماه بر اساس پروتکل‌ها، استراتژی‌ها و ارزیابی‌های واکسن، تاریخ انقضا پس از تست‌های تخصصی و پایداری می‌تواند تا ۶ ماه یا بیشتر افزایش یابد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: بنابراین تمدید تاریخ انقضای واکسن‌ها، مساله جدیدی نیست و در مورد همه واکسن‌ها، چنین فرآیندی وجود دارد که بعد از ۶ ماه، با ارزیابی‌های تخصصی سازمان غذا و دارو، تاریخ انقضای واکسن‌ها می‌تواند تغییر پیدا کند.

جماعتی ادامه داد: تاکنون چندین بار تاریخ انقضای واکسن فایزر براساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده، تغییر یافته است که ممکن است 6 یا ۹ ماه، دوره انقضا، تمدید شود و این مساله جدیدی نیست. در مورد سایر واکسن‌ها نیز این فرآیند چندین بار توسط سازمان‌های غذا و دارو کشورهای مختلف انجام شده است.

او به انجام مطالعات اولیه و تست‌های حیوانی برای تولید واکسن کرونا بر اساس زیرسویه‌های جدید اشاره و خاطرنشان کرد: ممکن است زیرسویه‌های جدید امیکرون، نسبت به واکسن‌های قبلی تاثیر کمتری بپذیرند و به همین دلیل در دنیا و کشور ما، ارزیابی‌ها انجام شده و نیاز به ساخت واکسن براساس سویه امیکرون، ضروری بنظر می‌رسد و در حال تحقیق و تولید هستند. در ایران چندین شرکت واکسن‌ سازی نیز وارد این پروسه شده‌اند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بیشترین تاثیر واکسن‌ها در کاهش بستری و مرگ و میر گزارش شده اما الان بحث این است که با استفاده از واکسن‌ها از ابتلا به بیماری نیز پیشگیری شود و بیشتر روی تقویت سیستم ایمنی مخاطی و تنفسی تمرکز شده است ‌و برخی از شرکت‌ها به سمت ساخت واکسن‌های استنشاقی یا خوراکی رفته‌اند تا علاوه بر کاهش شدت بیماری و مرگ و میر، از ابتلا به کرونا نیز جلوگیری کنند که تحول جدیدی در دنیا به حساب می‌آید./ایسنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.