بازگشت سالانه ۵۰۰ نخبه با مهاجرت معکوس به کشور

به دنبال اجرای طرح های حمایتی برای بازگشت و مهاجرت معکوس نخبگان به کشور، سالانه ۵۰۰ نخبه برای فعالیت در کشور جذب و از خروج همین تعداد از ایران جلوگیری می‌شود.

به گزارش شهروند آنلاین، قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: پیرو اجرای سند راهبردی امور نخبگان کشور، معاونت علمی ریاست جمهوری برنامه بازگشت و جذب نخبگان به داخل کشور را در قالب راه اندازی یک سامانه و ارتباط با نخبگان در ۲۰۰ دانشگاه برتر را راه اندازی کرده است.

ناصر باقری مقدم افزود: تاکنون ۱۰ هزار نفر در سامانه یاد شده ثبت نام کرده اند و با گذشت پنج سال از آغاز فعالیت این سامانه، ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از این تعداد برای بازگشت به کشور اقدام کرده‌اند.

او ادامه داد: تا زمانی که این نخبگان در بخش هیات علمی دانشگاه ها جانمایی شوند، حدود یک سال زمان می‌برد و بنیاد ملی نخبگان در این مدت از آنها پشتیبانی مالی می‌کند.

قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت:همچنین در قالب تسهیلات وام مسکن، کمک هزینه های پژوهشی یا پژوهانه برای تحقیق روی یک مساله خاص علمی به نخبگان مشمول طرح پرداخت می‌شود.

باقری افزود: بخشی از این افراد مشکل سربازی دارند که می‌توانند به جای رفتن به سربازی (به جز بخش آموزشی) در قالب برنامه‌های پژوهشی دوره خدمت نظام را طی کنند، حتی برخی علاقه داشتند که بتوانند در کشور خارجی محل اقامت خود طرح پژوهشی را به جای سربازی انجام دهند که با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح با این درخواستها موافقت شده است.

او گفت: عده‌ای از این عزیزان یا علاقه به فعالیت در بخش هیات علمی ندارند و یا هیات علمی کشور ظرفیت لازم برای جذب آنها را ندارد، لذا کمک می‌کنیم که این افراد شرکت های استارتاپی ایجاد کنند، از مجموع ۲ هزار و ۵۰۰ نخبه بازگشته به کشور، نیمی از اینها وارد شرکت‌های دانش‌بنیان شده و یک چهارم از این افراد نیز جذب هیات علمی دانشگاه می‌شوند.

باقری ادامه داد: با توجه به فضای مسمومی که علیه ایران در دنیا ایجاد شده هنوز برخی برای بازگشت آماده نیستند، لذا علاقه دارند ابتدا پروژه موقتی در کشور محل اقامت خود انجام دهند و یا سعی می‌شود در قالب “ورکشاب” یا سمیناری زمینه ارتباطشان را با کشور فراهم کنیم، پس از اینکه آنها متوجه شدند فضای کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان رفته در آینده زمینه ورود آنها به کشور فراهم می‌شود، این ارتباط برای بازگشت به کشور به نرمی انجام می‌شود.

قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: از نظر ما نخبگان داخل و خارج کشور با یکدیگر تفاوت ندارند و از طرفی برای همه آنها طرح اشتغالزایی ایجاد شده است، ظرفیت بخش خصوصی برای اشتغال این افراد محدود است و از طرفی در کشوری هستیم که بخش عمده ای از اقتصاد کشور در اختیار شرکتهای دولتی و دستگاه های اجرایی است، لذا با مساعدت دولت مصوبه ای داشتیم که نخبگان با تشخیص بنیاد ملی نخبگان در دستگاه اجرایی جذب شوند، اکنون ثبت نام در این قالب شروع شده و امیدواریم بتوانیم با این روش مشکل اشتغال نخبگان را حل کنیم.

۵۵ هزار نخبه در سطوح دانش آموزی، دانشجویی و پژوهشی و هیات علمی دانشگاه تحت پوشش بنیاد علمی نخبگان هستند، از این تعداد ۱۰ هزار نفر در خارج از کشور فعالیت دارند./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.