نهایی‌شدن تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا

وزیر امورخارجه کشورمان گفت: در حوزه همگرایی اقتصادی و تبادل تجاری نیز در حال ایجاد بنیان‌های تجارت آزاد هستیم و بزودی موافقتنامه منطقه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را نهایی خواهیم کرد.

به گزارش شهروند آنلاین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان امروز در سخنانی در بیستمین نشست شورای وزیران سازمان D۸، به صورت مجازی اظهار داشت: خرسندم در بیستمین نشست شورای وزیران سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور در حال توسعه ( دی۸) در کشور دوست و برادر بنگلادش شرکت می‌کنم و همچنین از سرکار خانم شیخ حسینه، نخست وزیر محترم جمهوری خلق بنگلادش بابتِ سخنرانی افتتاحیه و نظرات سازنده ایشان قدردانی می‌کنم.

او افزود: از دبیرکل محترم و همکارانشان در دبیرخانه سازمان دی ۸ به جهت آماده سازی این اجلاس سپاسگزارم. همچنین اجازه می‌خواهم بیست و پنجمین سالگرد تأسیس سازمان دی ۸ را تبریک عرض کنم. امیدوارم سازمان دی ۸ با قوت و سرعت به پیشرفت خود ادامه دهد.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه دیپلماسی اقتصادی و تعمیقِ مناسبات با کشورهای همسایه و کشورهای مسلمان از جمله اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: همچنین، تقویتِ سازوکارهای چندجانبه همچون سازمان دی ۸ برای دولت من از اهمیت بالایی برخوردار است. ما همواره از تلاش‌های جمعی کشورهای در حال توسعه برای تحقق یک نظام اقتصادیِ بین المللیِ کارآمد و در کنار آن، دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی، رفاه و سعادت مردم، حفظ ارزشها و فرهنگ‌های ملی و کسب جایگاهِ مناسب در مناسبات بین المللی حمایت کرده‌ایم.

او ادامه داد: به همین دلیل است که جمهوری اسلامی ایران از اعضای فعال گروه‌بندی‌های بین المللی و منطقه‌ای و اقتصادی از جمله سازمان دی ۸ است. در حوزه همگرایی اقتصادی و تبادل تجاری نیز در حال ایجاد بنیان‌های تجارت آزاد هستیم و بزودی موافقتنامه منطقه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اورآسیا را  نهایی خواهیم کرد.

وزیر امورخارجه کشورمان تاکید کرد: سازمان دی ۸ علیرغم گسستگی جغرافیایی، از ظرفیت‌ها و نعمت‌های فراوان طبیعی و انسانی، ذخایر انرژی، اقتصادهای مکمل و بخش خصوصیِ علاقمند برخوردار است. بحران کرونا محاسبات و طراحی‌های اقتصادی و توسعه ای کشورها را برهم زد و جامعه جهانی را با یک نوع عدم قطعیت مواجه ساخت. بر این باوریم که کشورهای عضو دی ۸ باید علاوه بر سیاست‌ها و جهت گیری‌های ملی خود، گزینه‌های همکاریِ جمعی در دوران پساکرونا را مدنظر داشته باشند. علاوه برکرونا، کشورهای عضو با  بحران ناامنی غذایی و امنیت انرژی مواجه هستند.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه در این برهه حساس، جمهوری اسلامی ایران کماکان آماده است، همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را در خدمت رشدِ اقتصادی و توسعه و رفاه و پیشرفت ارزش‌های مشترک قرار دهد، گفت: یادآور می‌شوم با وجودِ اقداماتِ غیرقانونی یکجانبه ایالات متحده آمریکا و اعمال تحریم، جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر اراده و توان داخلی خود به موفقیت های چشمگیر و دست آوردهای بزرگی در حوزه های مختلف دست یافته است.

آمادگی ایران برای کمک به جامعه جهانی برای خروج از بحران انرژی

وزیر امورخارجه ادامه داد: ما آمادگی خود را برای کمک به جامعه جهانی برای خروج از بحران جاری انرژی و مقابله با تهدیدات مربوط به ناامنی غذایی اعلام کرده‌ایم و موقعیت ممتاز مواصلاتی و ترانزیتی ما در خدمتِ بازارهای مصرف است. همچنین به عنوان دارنده منابع عظیم انرژی، آماده ایم به تلاشها برای تضمین امنیت عرضه انرژی کمک منیم. جناب آقای رئیسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران ابتکار ” گاز در خدمتِ بازسازی اقتصاد جهانی در دوره پساکرونا” را به نشست سران کشورهای صادرکننده گاز ارائه کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: آماده‌ایم گفت‌وگو بین تولیدکنندگان با مصرف کنندگان را در چارچوب ابتکار فوق آغاز کنیم.

او تاکید کرد: سازمان دی ۸ در طول ۲۵ سال عمر خود به تدریج به یک بسترِ ارزشمند برای تقویت همکاری‌های اقتصادیِ موثر در بین کشورهای عضو تبدیل شده است. اما با وجود پتانسیل‌های تجاری بالا، تجارتِ درون‌سازمانیِ دی ۸ کماکان زیر۱۰ درصد است. بنابراین لازم است سازوکارهایی برای تسهیل و توسعه تجارت میان اعضا ایجاد شود.معتقدیم بخش‌های خصوصی نیز باید در حوزه‌های تجارت، انرژی، سرمایه‌گذاری، صنعت، کشاورزی، تعاملات اجتماعی و گردشگری نقش ایفا نمایند. ما به عنوان دولت‌های کشورهای عضو باید حمایت‌های لازم از بخشهای خصوصی را به عمل آوریم.

وزیر امورخارجه افزود: علاوه بر آن، باید از ظرفیت پارلمان‌های کشورهای عضو نیز در توسعه و پیشبرد همکاری‌ها بهره ببریم. پیشنهاد می‌کنم دبیرخانه دی ۸ امکانِ برگزاری نشست‌های مشترک مجالس ۸ کشور و حتی ایجاد “بین المجالس دی ۸” را بررسی کند. آماده‌ایم به این مهم کمک کنیم.

استقبال ایران از عضویت آذربایجان در سازمان دی ۸

او با بیان اینکه توجه به حوزه آموزش و فنآوری از جمله موضوعات کلیدی برای توفیق سازمان  دی ۸ است، گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تاسیس سازمان، علاقه خود به این دو حوزه را از طریق تاسیس “دانشگاه بین المللی دی ۸” در همدان و ” شبکه انتقال و تبادل فناوری دی ۸” در پارک فنآوری پردیس نشان داده است. دبیرکل محترم در سفر اخیر خود به ایران از هر دو نهاد بازدید به عمل آوردند. گسترش سازمان دی ۸ به سایر کشورها و پذیرش اعضای جدید نیز می‌تواند به عنوان ابزاری برای تحقق اهداف سازمان مدنظر باشد. از اظهار علاقه و آمادگی کشور دوست و همسایه ما جمهوری آذربایجان جهت پیوستن به سازمان دی ۸ استقبال می کنیم و سازمان دی ۸ باید پذیرش اعضای جدید را تسریع کند.

تلاش ایران در همکاری با همسایگان برای ایجاد ثبات و توسعه ملی و منطقه‌ای

وزیر امورخارجه تاکید کرد: امروز سازمان‌ها و ابتکارات منطقه‌ای نقش برجسته ای در هدایت سیاست و اقتصاد بین الملل ایفا می‌کنند. رویکرد فعالانه و سازنده جمهوری اسلامی ایران در همکاری با سازمان‌ها و ابتکارات منطقه ای و بین المللی مختلف موجب شده است تا از کشورهای من برای حضور در نشست ها و ابتکارات مختلف دعوت به عمل آید. تهران در این نشست ها تلاش می‌کند تا توجه کشورهای مخلتف را به نقش برجسته همکاریهای منطقه ای در صلح، ثبات و توسعه ملی کشورها جلب کند. همکاران محترم من اطلاعات کافی از پیچیدگی های تحولات در آسیای غربی و جنوبی دارند. جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند در همکاری با همسایگان و دیگر کشورهای منطقه از طریق همکاری‌های منطقه‌ای صلح، ثبات و توسعه ملی و منطقه ای را تحکیم بخشد.

او. خاطرنشان کرد: در پایان، مطمئن هستم این نشست گامی دیگر در راستای دستیابی به اهداف بلندِ سازمان و بنیانگذاران آن و نیز ارتقای جایگاه و منزلت سازمان دی ۸ در مناسباتِ منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد بود./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.