چیزی به اسم توزیع واکسن آنفولانزا به داروخانه‌ها نداشتیم

سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: تا این لحظه امسال با پدیده همه‌گیری آنفولانزا در کشور روبرو نیستیم و می‌توان بر اساس آمارها تحلیل کرد که امکان دارد امسال همه گیری آنفولانزا را نداشته باشیم

شهروند آنلاین – کیانوش جهانپور امروز در یک برنامه زنده رادیویی در ارتباط با وضعیت کرونا اظهار کرد: با آغاز فصل سرد متأسفانه شیوع این بیماری در اغلب شهرها و استان‌ها شدت پیدا کرده و در تهران وضعیت بغرنج‌تر از سایر شهرهاست. این روزها که میزان ابتلا و مرگ و میر افزایش پیدا کرده، رعایت نکات بهداشتی فردی و عمومی اهمیت بیشتری دارد.

روند افزایشی ابتلا را طی می‌کنیم

وی ادامه داد: اگر مراقبت‌های بهداشتی به شکل و شیوه‌های هفته قبل باشد، ما هم مانند برخی از کشورهای نیمکره شمالی روند افزایشی ابتلا را طی می‌کنیم که این موضوع برای کشور ما پذیرفتنی نیست.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: از لحاظ تخصیص منابع برای واکسن کوواکس محدودیتی وجود ندارد و وزارت بهداشت از مدتها قبل با تأکید وزیر و رئیس جمهور برای تهیه واکسن مورد تایید مجامع علمی دست به کار شد.

پیش خرید واکسن انجام شده است

جهانپور افزود: ایران با واریز مبالغی پیش خرید واکسن را انجام خواهد داد و منتظر می‌مانیم تا سازمان بهداشت جهانی کدام واکسن را به عنوان واکسن ایمن و اثربخش اعلام کند تا پس از آن با توزیع عادلانه در کشور این بیماری را شکست دهیم.

وی درباره توزیع واکسن آنفولانزا نیز توضیح داد: این واکسن هم به رغم همه مشکلات ناشی از تحریم‌های ظالمانه، تلاش‌هایی صورت گرفت و برای گروه‌های اولویت‌دار یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد واکسن توزیع شد و با ورود محموله‌های جدید، گروه‌های باقی مانده در اولویت را در صف توزیع قرار می‌دهیم و این بار در داروخانه‌ها ارائه می شود. خبر خوب این‌که تا این لحظه امسال با پدیده همه‌گیری آنفولانزا در کشور روبرو نیستیم و می‌توان بر اساس آمارها تحلیل کرد که امکان دارد امسال همه گیری آنفولانزا را نداشته باشیم اما بیش از ۸ برابر سال گذشته توزیع واکسن آنفولانزا را خواهیم داشت و با آسودگی خاطر بیشتری خانواده‌ها این فصل سرد را بگذرانند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: چیزی به اسم توزیع واکسن آنفولانزا به داروخانه‌ها نداشتیم و قیمت نامتعارف هم برای بازار سیاه است که بحث موضوع تقلبی بودن کالا هم درمیان است. به مرکز بهداشت مجلس، نیروهای مسلح و نهادها و ارگان ها هم واکسن آنفولانزا داده شد. جمعیت تحت پوشش مرکز بهداشت مجلس بیش از ۱۱ هزار نفر را شامل می‌شود و انتشار نادرست خبر باعث می شود که مخاطبان به طور درست موضوع را درک نکنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پایان خاطرنشان کرد: درباره کمبود انسولین قلمی هم به موضوع تحریم‌ها مربوط می‌شود که برخلاف ادعاهای امریکا، آنها برای تأمین به هنگام داروها اختلال ایجاد می‌کنند. ما برای انسولین ویال هیچ مشکلی نداریم ولی برای انسولین قلمی، تأخیر در ورود محموله‌ها را داشتیم. با تلاش همکاران دو محموله از این انسولین وارد کشور خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.