طالبان: حقابه ایران از هیرمند را می‌دهیم

دولت طالبان تاکید کرد حقابه ایران از رود هیرمند بر اساس توافقنامه هلمند داده خواهد شد

سخنگوی وزارت انرژی و آب دولت طالبان گفت بر اساس توافقنامه میان دو کشور حقابه ایران پرداخت خواهد شد.

به گزارش شهروند آنلاین؛ اختر محمد نصرت در این خصوص گفت: «مطابق با توافق‌نامه سال ۱۳۵۱ در حالت عادی ایران ۲۲ مترمکعب در یک ثانیه حقابه دارد و ما 4 مترمکعب نیز به دلیل حسن هم‌جواری به این کشور پرداخت می‌کنیم و اگر خشکسالی باشد، به همان اندازه آب کمتری به سمت ایران جاری می‌شود.» نصرت تأکید کرد چگونگی پرداخت آب در سال‌های غیرعادی نیز در توافقنامه میان دو کشور ذکر شده است.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران اخیرا وزرای خارجه و نیرو را مأمور پیگیری حقابه ایران از رود هیرمند کرده و گفته بود: دولت ایران در پیگیری حقوق ملت به‌هیچ‌عنوان کوتاه نخواهد آمد.

به دنبال این دستور حسین امیر عبداللهیان ایران پنجشنبه هفته گذشته با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرد. وزیر خارجه ایران با اشاره به بارندگی‌های اخیر و جاری شدن آب در رودخانه هیرمند، ابراز امیدواری کرده بود موانع مصنوعی جهت تأمین حقابه ایران وجود نداشته باشد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: تحویل حقابه ایران شاخص مهمی برای سنجش تعهدات هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان در عمل به تعهدات بین‌المللی در قبال ایران است.

امیرخان متقی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی روابط دو کشور را برادرانه و در مسیر کمک به ملت افغانستان توصیف کرد. او با استقبال از سفر هیئت وزارت نیرو ایران گفت: ما نسبت به حقابه ایران متعهد هستیم. زمانی که آب موجود باشد، آن را به‌سوی ایران روان می‌کنیم./ایسنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.