چشم این 3 نفر نابینا می‌شود

گزارش «شهروند» از پرونده مجرمانی که باعث کوری چشم 3 نفر شدند و به‌زودی قصاص می‌شوند

چشم‌هایشان را باید بدهند چون چشم دیگری را گرفته‌اند. هرکدام در پرونده‌های جداگانه به روزهای حساس نزدیک شده‌اند. پرونده‌هایشان برای اجرا به شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی پایتخت ارسال شده است. قرار است به زودی بینایی یک چشم‌شان را از آنها بگیرند. یکی اسید پاشیده، دیگری با چاقو و یکی دیگر نیز با شلیک گلوله باعث نابیناشدن فرد دیگری شده‌اند. حالا باید خودشان هم نابینا شوند و شمارش معکوس برای این سه پرونده حساس آغاز شده است.

سیما فراهانی_ شهروندآنلاین؛ نخستین پرونده مربوط به زنی است که 11 سال پیش روی صورت زن همسایه‌شان در کرمانشاه اسید پاشید. ماجرا از این قرار بود که اوایل سال 90 زنی در یکی از شهرهای کرمانشاه مورد اسیدپاشی قرار گرفت. بلافاصله موضوع در دستور کار ماموران پلیس قرار گرفت و تلاش در این خصوص آغاز شد. با حضور ماموران در محل مشخص شد که زن جوان پس از درگیری با همسایه‌اش، مورد حمله اسیدی قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شده است.

اعتراف به اسیدپاشی

این زن در تحقیقات به پلیس گفت: «مدتی بود که زن همسایه با من دشمن شده بود. هر بار او را می‌دیدم، بی‌دلیل دعوا به راه می‌انداخت. نمی‌دانستم چرا با من اینطور برخورد می‌کند. دیگر از دستش کلافه و عصبانی شده بودم. تا اینکه آخرین بار دوباره با هم درگیر شدیم. او بی‌دلیل سد راه من شد و دعوا به راه انداخت. ناگهان ظرفی را روی صورتم خالی کرد و متواری شد. صورتم سوخت و فریادزنان از مردم کمک خواستم.»

با این اظهارات تلاش برای دستگیری متهم آغاز شد و در نهایت او دستگیر و تحت بازجویی قرار گرفت. این در حالی است که از بیمارستان خبر رسید، چشم راست شاکی نابینا شده است. متهم وقتی تحت بازجویی قرار گرفت، با اعتراف به جرم خود به ماموران پلیس گفت: «مدت‌ها بود که به این زن حسادت می‌کردم. او زندگی خوبی داشت. از طرفی جوری با من برخورد می‌کرد که انگار اصلا از من خوشش نمی‌آید. برای همین از او کینه به دل گرفتم و آنقدر مرا عصبانی کرد که در یک لحظه تصمیم به انجام چنین کاری گرفتم.»

صدور حکم قصاص

با شکایت شاکی، متهم در دادگاه کیفری کرمانشاه محاکمه شد و به اصرار قاضی به قصاص كوري چشم راست،‌ زندان و ديه محكوم شد. متهم به این حکم اعتراض کرد، برای همین پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شد. قضات دیوان عالی کشور نیز پس از بررسی این پرونده حکم صادره را تایید کردند. قرار بود این حکم اجرا شود، اما به دلیل مهیا نبودن شرایط برای اجرای حکم در کرمانشاه و کمبود تجهیزات، این پرونده به شعبه سوم اجراي احكام دادسراي جنايي تهران فرستاده شد تا با انجام اقدامات قانوني مقدمات اجراي حكم فراهم شود. به این ترتیب حکم قصاص کوری چشم این زن به زودی اجرا خواهد شد.

درگیری خونین

دومین پرونده مربوط به مردی است که در سال 96 و در يكي از شهرهاي استان فارس با یک مرد دیگر درگیر شد. متهم با يكي از آشنايانش اختلاف داشت. این اختلافات در نهایت به یک درگیری شدید منجر شد. در این درگیری متهم با چاقو ضرباتی به شاکی وارد کرد. یکی از این ضربات باعث کوری چشم شاکی شد. بنابراین ماموران پلیس موضوع را در دستور کار خود قرار دادند و پس از دستگیری متهم، او را تحت بازجویی قرار دادند. متهم به جرم خود اعتراف کرد و گفت که در یک لحظه عصبانیت با چاقو ضرباتی به شاکی زده و قصد نابینا کردن آن مرد را نداشته است. او نیز در دادگاه محاکمه و به قصاص کوری چشم محکوم شد. با تایید این حکم، این پرونده نيز براي رسيدگي و انجام مقدمات اجرا، به پايتخت فرستاده شد و در اختيار قاضي شعبه سوم اجراي احكام قرار گرفت.

کوری چشم با اسلحه شکاری

سومين پرونده كه براي انجام مقدمات اجراي حكم قصاص كوري چشم به دادسراي جنايي تهران فرستاده شد نیز مربوط به یک مرد دیگر است. او در سال 97 باعث کوری چشم یک مرد دیگر شد. متهم چهار سال قبل با یکی از دوستانش درگیر شد. او در این درگیری با سلاح شكاري گلوله‌اي به سمت دوستش شليك كرد. این گلوله منجر به کوری چشم چپ شاکی شد. متهم این پرونده نیز دستگیر شد و به جرم خود اعتراف کرد. او نیز مانند دو متهم دیگر به قصاص كوري چشم چپ محكوم شد. شاكي این پرونده نیز حاضر به گذشت نشد و اصرار بر اجراي حکم قصاص را داشت. بنابراین پرونده براي رسيدگي به پايتخت و دادسراي جنايي تهران فرستاده شد تا به زودی به مرحله اجرا در بیاید.

انتهای پیام/

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.