پیشنهاد ایران برای رفراندوم میان ساکنان اصیل فلسطین

وزیر امور خارجه گفت: اقدامات آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در تعارض با حقوق بشر است.

به گزارش شهروند آنلاین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در مراسم اعطای هفتمین جایزه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی گفت:آمریکا و برخی کشورهای اروپایی اقداماتی در تعارض با حقوق بشر را پیگیری می کنند و در دهه های اخیر فروش سلاح و دامن زدن به جنگ در برخی مناطق انجام دادند.

او افزود: در دو دهه اخیر این اقدامات و فعالیت های تروریستی توسعه پیدا کرده، در عراق می توان مصداق واقعی رفتار ناقض حقوق بشر در آمریکا و انگلیس را دید.

وزير امورخارجه ادامه داد:با یک عملیات نظامی، آمریکایی ها زندان مقدادیه را تصرف و هزار زندانی که در آنجا بودند را ظرف دو سه ساعت به زندان ابوغریب منتقل کردند.

او گفت: یک مقام عراقی می گفت که از بین ۱۱ نفر ۷ آمریکایی هم بودند که باید در عراق محاکمه می شدند چرا که بخش عمده ای از هزار زندانی را در ابوغریب تبرئه کردند اما تا به امروز مقامات آن زمان عراق می گویند آمریکایی ها برای ما توضیح ندادند که سرنوشت آن ۱۱ نفر چه شد؟

اميرعبداللهيان افزود: در مقطعی وزیر وقت عراق روشن سازی این موضوع را خواستار شد اما آمریکایی ها اعلام کردند که مقابله می کنند و به یکباره تصاویری را به دروغ منتشر کردند که مقامات عراقی زندانیان را در مقدادیه شکنجه می کنند.

وزیر امورخارجه با گرامیداشت یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: ایشان چون ستاره ای در عرصه برخورد با تروریسم می‌درخشد و همیشه می گفت وقتی در عراق عملیات گسترده ای انجام می شد آمریکا داعش را جابه جا می کرد و وقتی در سوریه عملیات سنگینی انجام می شد باز هم اقدام به جابه‌جایی می کردند.

او ادامه داد: امروز به فروش سلاح می توان استفاده ابزاری از حقوق بشر را هم اضافه کرد. مفتخر هستیم که در این مراسم و با حضور مسئولان مختلف از شخصیت یک بانوی خبرنگار مسیحی فلسطینی تجلیل می شود.

او گفت: با صدای بلند اعلام می کنیم تجربه جمهوری اسلامی در منطقه اثبات کرده که در مقابل گستاخی های رزیم صهیونیستی هیچ چیزی جز زبان مقاومت پاسخگو نیست.با این حال جمهوری اسلامی راهکاری دیپلماتیک با محوریت رفراندوم در بین ساکنین اصیل فلسطینی را ارائه می دهد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: این یک راهکار دموکراسی است که باید ابتدا سر شماری آن انجام شود و سپس با نظارت سازمان ملل یک رفراندوم در بین ساکنین اصیل فلسطین انجام شود تا آنها در رابطه با سرنوشت خود تصمیم بگیرند. وزیر امور خارجه با بیان اینکه در این طرح پیش بینی صندوقی جهت هزینه های رفرندام در نظر گرفته شده است ،گفت :صهیونیست ها از این ایده حمایت نکرده و نخواهند کرد چرا که این طرح نتیجه ای جز احقاق حقوق فلسطینیان نیست./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.