افزایش 31 درصدی ترانزیت خارجی

سخنگوی گمرک گفت: کالا‌های عبوری خارجی از مسیر کشورمان طی چهار ماه نخست امسال، به چهار میلیون و ۹۲۱ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه ۳۱ درصد افزایش داشته است.

به گزارش شهروند آنلاین، سید روح اله لطیفی با بیان این که از ابتدای امسال تا پایان تیرماه شاهد تداوم رشد تراتزیت خارجی از مسیر ایران بودیم، افزود: گمرک منطقه ویژه شهید رجایی در استان هرمزگان، با پذیرش ورود یک میلیون و ۷۲۷ هزار تن کالای عبوری خارجی و رشد ۴۴ و نیم درصدی نسبت به مدت مشابه در جایگاه نخست قرار دارد. گمرک پرویزخان در استان کرمانشاه با پذیرش ورود ۵۸۲ هزار تن کالای خارجی برای عبور از کشورمان و رشد ۱۴۱ درصدی و گمرک باشماق در استان کردستان با ورود ۴۴۸ هزار تن کالای ترانزیتی و کاهش ۳۰ درصدی نسبت به ۴ ماه نخست سال قبل، در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

سخنگوی گمرک در خصوص رتبه‌های چهارم تا هفتم ورود کالای ترانزیتی خارجی توضیح داد: گمرک بازرگان در استان آذربایجان غربی با پذیرش ۴۱۰ هزار تن کالای ترانزیتی عبوری از ایران و رشد ۹ درصدی، گمرک سرخس در استان خراسان رضوی با پذیرش ۳۳۲ هزار تن کالا و کاهش ۴۰ درصدی، گمرک بیله سوار در استان اردبیل با پذیرش ۲۴۵ هزار تنی و رشد ۸۸ درصدی، گمرک جلفا در استان آذربایجان شرقی با پذیرش ۲۱۷ هزار تنی و رشد ۶۱ درصدی در رتبه‌های چهارم تا هفتم پذیرش کالا‌های عبوری خارجی از مسیر ایران در چهار ماه نخست امسال قرار دارند.

لطیفی همچنین گفت: گمرک لطف آباد در استان خراسان رضوی با ورود و پذیرش ۱۵۰ هزار تن کالای ترانزیتی و رشد ۱۱۵ درصدی، گمرک بندر لنگه با پذیرش ۱۳۷ هزار تن کالای ترانزیتی و رشد ۱۲۴ درصدی و گمرک میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان با پذیرش و ورود ۱۰۷ هزار تن کالای ترانزیتی خارجی برای عبور از کشورمان و رشد ۱۷۴ درصدی نسبت به مدت مشابه، در جایگاه هشتم تا دهم ورود کالا‌های خارجی عبوری از ایران قرار دارند.

سخنگوی گمرک در پایان ابراز امیدواری کرد: همانطور که در سال ۱۴۰۰ شاهد رشد ۶۸ درصدی تراتزیت خارجی در کشورمان بودیم و این مسیر رشد در چهار ماهه امسال نیز با افزایش ۳۱ درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده، سال ۱۴۰۱ حدنصاب تراتزیت خارجی در تاریخ کشورمان جابه‌جا شود.

گفتنی است بالاترین میزان جابه‌جایی کالای ترانزیتی کشورمان مربوط به سال ۱۳۹۳ بوده که ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هرار تن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده و سیاست اعلامی و برنامه ریزی دولت سیزدهم نیز رسیدن به تراتزیت ۲۰ میلیون تنی در سال جاری است./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.