هشدار چین نسبت به پیامد‌های سفر پلوسی به تایوان

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری، واشنگتن را مسئول پیامد‌های سفر پلوسی به تایوان معرفی کرد.

به گزارش شهروند آنلاین، «ژائو لی‌جیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری گفت: سفر «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را از نزدیک دنبال می‌کنیم و اگر واشنگتن به مسیر اشتباه خود ادامه دهد ما تدابیری را که حاکمیت و منافع ما را تضمین می‌کند اتخاذ خواهیم کرد.

او افزود: ما بار‌ها آشکارا مخالفت خود را با سفر احتمالی پلوسی به تایوان اعلام کرده ایم و امیدواریم مسئولان آمریکایی خطرات این اقدام را درک کنند. آمریکا طرفی است که اقدامات تحریک آمیز انجام می‌دهد و تنش‌ها را تشدید می‌کند و باید مسئولیت آن را بپذیرد.

او تصریح کرد: مقامات آمریکایی در اظهارات خود به اصل چین واحد متعهد شده اند، اما در واقع تعهدات خود را نقض کرده و تماس‌های خود را با تایوان تقویت و تایوان را مسلح کرده اند. اگر واشنگتن رفتار درستی نداشته باشد پیامد‌هایی برای تایوان و نظم جهانی خواهد داشت.

در روز‌های اخیر احتمال سفر پلوسی به تایوان، هشدار‌های جدی مقام‌های چین را در پی داشته و تنش‌ها بین واشنگتن و پکن که روابطشان در سطح پایینی قرار دارد را تشدید کرده است. با این حال، گفته شده که پلوسی قصد دارد عصر امروز وارد این جزیره شود.

«هو شیجین»، مفسر روزنامه چینی «گلوبال تایمز» در توییتی در خصوص واکنش چین به سفر احتمالی پلوسی به تایوان از احتمال اقدام نظامی پکن خبر داد. او در این خصوص نوشت: بر اساس آنچه می‌دانم، در واکنش به سفر احتمالی پلوسی به تایوان، پکن مجموعه‌ای از اقدامات متقابل از جمله اقدامات نظامی را تنظیم کرده است.

وزارت دفاع تایوان در واکنش به هشدار‌های پکن، در بیانیه‌ای اعلام کرد: تایوان برای دفاع از خود در مقابل تهدیدات چین مصمم است.

رسانه‌های تایوانی دوشنبه (اول اوت) گزارش کردند که پلوسی امروز بعد از ظهر وارد تایوان می‌شود و احتمالاً یک روز را نیز در هتل‌های این شهر می‌گذراند. به دنبال انتشار این خبر، منابع خبری شامگاه دوشنبه از پرواز ۱۸ فروند هواپیمای نظامی چین به منطقه شناسایی هوایی تایوان خبر دادند.

در صورت حضور پلوسی در تایوان، این اولین توقف یک رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ۲۵ سال گذشته در این جزیره است و در زمانی انجام می‌شود که روابط ایالات متحده و چین در سطح پایینی قرار دارد.

نماینده چین در سازمان ملل با بیان اینکه سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند، هشدار داده پکن اقدامات قاطعی را برای حفظ حاکمیت ملی خود انجام خواهد داد.

در طرف دیگر، وزیر خارجه آمریکا و سخنگوی کاخ سفید با درخواست از چین برای عدم تنش‌زایی در صورت سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، مدعی شده‌اند که رفتار‌های عصبی مقامات پکن بی‌مورد است.

چین تایوان را یک استان می‌داند و همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی به ویژه مسئولان عالی‌رتبه سیاسی یا نظامی از کشور‌هایی که پکن با آنها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف است. پکن همواره با سفر مقامات خارجی به این جزیره مخالف بوده و می‌گوید این سفرها، اصل «چین واحد» را نقض می‌کند و سیگنال‌های نادرستی به نیرو‌های جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.