بهای جهانی غلات کاهش یافت

در پی تداوم صادرات غلات از اوکراین، بهای این محصولات در بازارهای جهانی با کاهش مواجه شد

بهای گندم و ذرت روز دوشنبه در بورس شیکاگو در پی خروج چند کشتی دیگر حامل غلات صادراتی اوکراین از بندرهای این کشور به مقصد بازارهای جهانی کاهش یافت.

به گزارش شهروند آنلاین؛ دو فروند کشتی دیگر حامل ذرت و سویا روز دوشنبه بندرهای اوکراین را ترک کردند. به این ترتیب مجموع کشتی‌هایی را که از هفته گذشته بر اساس توافق با روسیه برای از سرگیری صادرات غلات اوکراین از مسیر دریایی عازم بازارهای جهانی شده‌اند، به ۱۰ فروند رسید.

بازارها هنوز به امنیت مسیر کشتیرانی اطمینان کامل ندارد، اما تحولات و رویدادهای چند روز اخیر نشان می‌دهد که شرایط ممکن است با سرعت بهتر و بیشتری نسبت به انتظارات بهبود یابد. این امیدواری وجود دارد که بازارهای جهانی بتواند به میزان کافی از محصولات کشاورزی تازه اوکراین دریافت کنند.

ترکیه، سازمان ملل، روسیه و اوکراین ماه گذشته توافقی را برای از سرگیری صادرات غلات از سه بندر اوکراین امضا کردند. وزیران دفاع روسیه و ترکیه، همچنین وزیر زیرساخت اوکراین ۳۱ تیر ماه گذشته در نشستی در استانبول با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد، در خصوص حمل و صادرات ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین توافق نامه امضا کردند.

بارگیری کشتی‌های حامل غلات پس از هشدار سازمان ملل متحد در باره شیوع قحطی در برخی نقاط جهان به دلیل توقف انتقال غلات از اوکراین و به دنبال آن افزایش قیمت‌ها آغاز شد. ازسرگیری صادرات غلات تحت نظارت مرکز هماهنگی مشترک در استانبول با بررسی کشتی‌های حامل غلات و در حضور مقام‌های روسیه، اوکراین، ترکیه و اشخاصی از سازمان ملل متحد انجام می‌شود.

پیش از آغاز جنگ اوکراین، روسیه و اوکراین باهم تامین کننده حدود یک سوم از صادرات جهانی گندم بودند. صادرات محموله‌های غلات اوکراین از زمان آغاز جنگ در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) در این کشور که وارد ششمین ماه خود شده، متوقف شده بود./ایرنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.